В івано-франківському видавництві «Лілея НВ» 18 січня відбулася презентація перевидання книжки відомого українського історика Івана Крип’якевича «Княжий город Галич». Це друга книжка з третьої частини в серії «Галич» і є перевиданням праці історика Івана Крип'якевича, що вийшла друком в історичній бібліотеці «Просвіти» 1923 року.
У ній описується історію Галича, який за часів Русі був великим економічним, духовним і культурним центром. Коротко про перші згадки, заснування міста, життя в місті за княжих часів – економічне, культурне, релігійне.
Як розповів науковий редактор книги, вчений секретар Національного заповідника «Давній Галич» Андрій Стасюк: «Книга, яку сьогодні презентуємо, написана сто років тому видатним істориком Іваном Крип’якевичем а, мабуть, найбільший талант будь-якого історика – це зуміти передати той нагромаджений історичний матеріал доступно і просто, що і вдалося. Автор часто бував в нашому краї, тому і видав таку книжку, яка і в той час стала справжнім бестселером серед шкільництва».
Як стверджує Андрій Стасюк, історична книжка про древній Галич Івана Крип’якевича була на початку ХХ століття таким своєрідним натхненням для цілого покоління українців, які на той час не мали своєї держави. Вона показувала, що 800 років тому, в часи Галицько-Волинського князівства – Королівства Руського, у нас існувала потужна європейська держава з центром в княжому місті Галичі. Також тоді було створено Галицьку митрополію, що постала в 1303 році.
«Саме час знову видати цю книгу зараз —видання присвячене 100 річчю її першого друку. Воно також популяризує наш сучасний національний гонор, який особливо актуальний, бо маємо в країні війну», — наголошує редактор.
Проілюстрував нововидану історичну книжку відомий франківський художник Назар Кардаш. Він розповів, що чималий акцент зробив на зображеннях, які є доступними, особливо, для молодого покоління. А чільне місце в ній займають малюнки храмів, зокрема, відомого Успенського собору та сакральних артефактів, про які знаємо з історичних джерел.
Як поділився директор видавництва «Лілея НВ» Василь Іваночко, нововидана книга Івана Крип’якевича про древній Галич вийшла накладом три тисячі примірників. Друкувалася в Харкові. Звичайно, не без перешкод, бо місто потерпає від ворожих обстрілів. Деякі друкарні розбомбили, тому і не вдалося презентувати її минулого року. Але зараз все вдалося якнайкраще.
А справжньою цікавинкою презентації історичного видання про Галич стала присутність на ній племінника-онука історика Івана Крип’якевича – теж відомого історика-археолога Юрія Лукомського. Пан Юрій розповів чимало неймовірних історій з життя його знаної родини, в якій були і є, окрім вчених, також митці, релігійні діячі.