В Румунській Церкві канонізували послідовника учнів українського святого

27 жовтня, 16:13
Православні
   - фото 1
Джерело фото: Basilica.ro / Mircea Florescu
27 жовтня 2024 в Патріаршому соборі Румунської Православної Церкви було здійснене урочисте прославлення в лику святих послідовника учнів українського святого прп. Паїсія Величковського - румунського подвижника прп. Макарія Протопсалта (1763—1836).

Літургію та чин прославлення (канонізації) нового святого очолив Патріарх Румунської Православної Церкви Даниїл. Йому співслужили Першоєрарх Кіпрської Православної Церкви, Архиєпископ Нової Юстиніани та всього Кіпру Георгій, митрополит Русенський Наум (Болгарська Православна Церква), митрополит Верійський і Науський Пантелеймон (Елладська Православна Церква), митрополит Кітіонський Нектарій (Кіпрська Православна Церква), а також собор архиєреїв та духовенства Румунської Православної Церкви.

Синодальний томос про канонізацію прп. Макарія зачитав Патріарший вікарій, секретар Священного Синоду Румунської Православної Церкви, єпископ Варлаам Плоештяну.

На богослужінні молилися кілька тисяч вірян, вся площа навколо Патріаршого собору була переповнена людьми.

В Румунській Церкві канонізували послідовника учнів українського святого - фото 142157

Як розповів Сергій Шумило, кандидат історичних наук, доктор теології, директор Міжнародного інституту афонської спадщини, преподобний Макарій Протопсалт народився 1763 року. У молодості деякий час він навчався в Одесі, де вивчив грецьку мову, потім повернувся до Бухаресту, де став учнем отця Макарія Даскала та отця Діонісія, учнів видатного українського подвижника прп. Паїсія Величковського. Під їхнім впливом він вирушає на Святу Гору Атос, де приймає чернечий постриг з ім'ям Макарій і починає займатися перекладами церковних співів.

Після повернення на батьківщину, в період 1804-1805 років він призначається проповідником королівського двору в Бухаресті. Пізніше він відновлює стару монастирську школу поблизу Тирговіште. Після 1819 року відновлює музичну школу Унгровлахійської митрополії.

Дотримуючись заповітів прп. Паїсія Величковського, він працює над перекладами богослужбових піснеспівів з грецької на румунську мову, намагається не лише перекласти, а й адаптувати церковні піснеспіви на румунську мову за новим нотним записом, щоб те, що співалося в церкві, було зрозуміле народу.

У 1823 році, незважаючи на опір, йому вдається видати «Теоретикон», «Ірмологіон» та «Анастасиматор» — перші богослужбові книги, надруковані румунською мовою.

Зусиллями прп. Макарія Протопсалта богослужіння в церквах, де до цього часу переважно співали грецькою мовою, яку мало хто розумів, були замінені співом румунською мовою.

У цих питаннях він стає найближчим помічником митрополита Унгровлахійського Григорія Даскала, учня прп. Паїсія Величковського. Після його вигнання з кафедри у 1829 р. прп. Макарій переїжджає в Ясси. Тут він відкриває музично-псалтичну школу за зразком школи в Бухаресті. Також він призначається настоятелем Бирновського монастиря неподалік від Ясс. Пізніше він переходить до Нямецького монастиря, де колись настоятелем був прп. Паїсій Величковський, і де він продовжує займатись перекладацькою діяльністю та відкриває музичну школу. Також прп. Макарій заснував музичні школи для ченців при монастирях Келдерушани та монастирях Шигенешть.

Останні дні свого життя прп. Макарій прожив у монастирі Віфорату. Преставився 30 серпня 1836 року.

Прп. Макарій продовжив справу перекладацької школи прп. Паїсія Величковського, здійснивши потужну реформу в Румунській Церкві з перекладу та адаптації богослужбових текстів з незрозумілої народу грецької мови на румунську. Він уславився як просвітитель та подвижник.