В селі на Житомирщині ініціюють збори громади щодо переходу до ПЦУ

В селі на Житомирщині ініціюють збори громади щодо переходу до ПЦУ - фото 1
В селі Троянів Житомирського району місцеві жителі планують скликати збори представників релігійної громади з питання переходу до Православної Церкви України. Напередодні в село приїздили військові ветерани, аби поговорити з настоятелем — священником УПЦ МП. На місце події викликали поліцію.

Суспільне дізнавалося позицію кожної зі сторін.

Про ситуацію, яка сталася 6 жовтня біля Свято-Михайлівського храму в селі Троянів, Суспільному розповіла місцева жителька Юлія Дідківська.

Вона сказала, що 6 жовтня до церкви під'їхали люди з УВО (ГО "Українська військова організація — ред). Вони мали претензії до настоятеля храму Михайла Борканина, чому він не править українською мовою та чи збирається переходити з Української Православної Церкви до Православної Церкви України.

"Я знаю, що біля церкви були як ті місцеві жителі, які знаходилися на ранковій службі, так і ті, які прийшли згодом. І останні, як і представники УВО, були зацікавлені в тому, щоб батюшка перейшов до ПЦУ. Я нічого не можу сказати про батюшку, особисто ніколи не чула, щоб він щось казав, як наприклад, в церквах УПЦ говорять про те, що ми за Росію. Я такого не чула. Він молився за військових. І я знаю, що збиралися кошти. Але я просто хотіла б, щоб він перейшов в ПЦУ", — сказала Юлія.

Розповідь настоятеля храму щодо ситуації 6 жовтня

В розмові із кореспондентами Суспільного настоятель Свято-Михайлівського храму села Троянів отець Михайло Борканин розповів, що зранку в неділю 6 жовтня він проводив службу. Після 9-ї ранку до церкви зайшла група молодих людей, яких, зі слів настоятеля, він не знав і ніколи в храмі не бачив. Настоятель сказав, що вони почали знімати все на телефони, шуміти і заважати проводити службу. Лише після того, як викликали поліцію, більшість з цієї групи вийшли із храму і стали чекати біля церкви.

"Після Літургії я вийшов і вони спитали, чи ви переходите на українську мову служити і чи ви переходите до ПЦУ. Я відповів, що я служу Українській Православній Церкві і ми все робимо во благо України. Ніякої Росії, ніякого Путіна, ніякого Кирила. Тільки во благо України, бо ми є український народ. У нас служба відбувається церковно-слов'янською мовою", — сказав отець Михайло Борканин.

Розповідь представника громадської організації

Серед тих, хто 6 жовтня розмовляв із настоятелем храму на предмет переходу до ПЦУ, був історик, заступник голови громадської організації "Українська військова організація" в Житомирській області Михайло Сліпченко. Він розповів Суспільному, що 26 вересня 2024 року до їхньої організації надійшло звернення від громадянки Наталії, яка стверджувала, що 24 вересня під час прощання в селі Троянів із загиблою в житомирському Гідропарку жінкою священик відспівував її російською мовою. Його попросили перейти на українську, він відмовився. За словами Михайла Сліпченка, люди на знак протесту залишили приміщення церкви і цей настоятель залишився один. А жінка, яка звернулася до ГО, попросила в цій ситуації розібратися.

"Ми відвідали 6 жовтня богослужіння в селі Троянів, відразу зафіксували, що служба ведеться російською мовою і майже вся література російською. Також отець Михаїл заперечував те, що він відспівував 24 вересня російською мовою, хоча це є факт, є багато свідків. В розмові ми зазначили, що Верховна Рада України заборонила діяльність Російської Православної Церкви і Церков, пов'язаних із тією ворожою до України структурою. Ми запитали отця Михаїла, чи розглядає він можливість переходу в Православну Церкву Україну. Він сказав, що не збирається переходити в ніяку іншу Церкву, бо у них не Московський Патріархат, у них Українська Православна Церква і тому подібне", — сказав Михайло Сліпченко.

Позиція настоятеля

Щодо ситуації 24 вересня, про яку розповів Сліпченко, настоятель в коментарі Суспільному сказав, що ніхто до нього не звертався з приводу зміни мови під час прощання із загиблою, а в храмі було багато людей, а не він один, як про це сказав представник ГО.

Позиція представника ГО

За інформацією Михайла Сліпченка, їхня громадська організація подала декілька запитів у різні інстанції з проханням надати інформацію щодо приналежності власності та оренди землі на території Свято-Михайлівського храму в селі Троянів.

"І найголовніше, що під час нашого візиту долучилися жителі Троянова, які уже розглядають можливість найближчого часу, згідно закону та передбаченій процедурі, скликати слухання жителів села Троянів, скласти протокол і прийняти рішення стосовно переходу цієї церкви до Православної церкви України", — повідомив Михайло Сліпченко.

Ці наміри підтвердила Суспільному й місцева жителька Юлія Дідківська.

Позиція настоятеля

Настоятель храму села Трянів щодо переходу релігійної громади до ПЦУ сказав, що у селі немає проблеми, де молитися.

"В селі є ще старий храм, де я молився до 2013 року. Тому, якщо утворилася церква і є люди, які хочуть молитися, вони можуть йти туди і молитися. Я знаю, що будуть люди, які не захотять переходити, і які захотять переходити. Я не розумію, для чого робити збори і робити таку ситуацію в селі, щоб люди ворогували", — сказав настоятель храму.

Інформації поліції Житомирщини

Прес-офіцерка поліції Житомирщини Іванна Сілецька підтвердила Суспільному, що 6 жовтня до поліції дійсно було звернення, яке надійшло із села Троянів.

"Відповідне звернення в поліції зареєстроване. Учасники конфліктної ситуації встановлені. Нині триває перевірка", — сказала Іванна Сілецька.