В ЮНЕСКО закликали археологів врятувати собор Святої Софії у Стамбулі

27.08.2022, 12:18
Світові
В ЮНЕСКО закликали археологів врятувати собор Святої Софії у Стамбулі - фото 1
Асоціація грецьких археологів (SEA) опублікувала у понеділок відкритий лист, у якому закликала генерального директора ЮНЕСКО Одрі Азулай “рішуче втрутитися” для захисту собору Святої Софії у Стамбулі, Туреччина.

Один із найважливіших релігійних та культурних об’єктів у світі, Свята Софія стала об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 1985 році. Спочатку вона була побудована як церква, але у 2020 році турецький уряд ухвалив вельми спірне рішення перебудувати її на мечеть. За даними SEA, за минулі роки собор візантійської епохи зазнав дедалі більших збитків і вандалізму. Про це повідомляє Art-news.

У листі SEA попросила ЮНЕСКО, під захистом якого об’єкт, “рішуче втрутитися, щоб змінити нинішню ситуацію, яка тільки створює ризики для Святої Софії”. SEA назвала нинішнє управління об’єктом “руйнівним”.

Збудована імператором Східної Римської імперії Юстиніаном I між 532 та 537 роками, Свята Софія служила найбільшим християнським собором у світі до 1453 року. У цей час Константинополь був захоплений імперією Османа, і Свята Софія була перетворена на мечеть. Потім 1935 року турецький лідер Мустафа Кемаль Ататюрк перетворив її на музей.

Відкритий лист з’явився на тлі нещодавнього пошкодження мармурової підлоги Святої Софії під час прибирання, а також актів вандалізму, скоєних за останні два роки щодо відомих творів мистецтва та архітектури в будівлі, таких як Імператорські ворота та мозаїчна Богоматір.

У листі SEA пише: “Відсутність контролю за відвідувачами та відсутність співробітників охорони свідчать про байдужість до захисту пам’ятника та залишають захист унікальної пам’ятки на волю кожного відвідувача чи паломника”.

Після відновлення регулярних літургійних служб цілісність та збереження об’єкта опинилася під питанням, повідомляє SEA. Організація планує звернутися до міжнародної наукової спільноти, домагаючись ухвалення резолюцій та підписання петицій про збереження споруди.

“У Туреччині та на світовому рівні обґрунтовано виражається занепокоєння з приводу подальшого життя унікальної Святої Софії”, – йдеться у листі.

Крім того, у листі висловлюється занепокоєння з приводу перебудови монастиря Хору в Стамбулі на мечеть.