В ЮНЕСКО закликали Туреччину до суспільного діалогу щодо долі собору Святої Софії

Собор Святої Софії - фото 1
Собор Святої Софії
ЮНЕСКО закликає турецьку владу почати діалог з громадськими організаціями та громадами до прийняття будь-якого рішення щодо собору Святої Софії в Стамбулі, яке могло б вплинути на універсальну цінність цього об'єкта, йдеться в заяві організації.

Про це повідомляє Інтерфакс-релігія.

"Собор Святої Софії, який є частиною об'єкту "Історичні райони Стамбулу", вписаний в список Всесвітньої спадщини як музей. Така реєстрація тягне за собою ряд правових зобов'язань. Таким чином, держава повинна забезпечити, щоб ніякі зміни не впливали на виняткову універсальну цінність об'єкту, що знаходиться на його території ", - зазначається в повідомленні організації.

В ЮНЕСКО підкреслили, що "будь-яка зміна вимагає попереднього повідомлення від відповідної держави в ЮНЕСКО, а потім, при необхідності, розгляду цього питання Комітетом Всесвітньої спадщини".

"ЮНЕСКО також нагадує, що ефективна, всеохопна і рівноправна участь громад та інших зацікавлених сторін, що мають відношення до цього об'єкта, є необхідною умовою збереження спадщини і підвищення його унікальності та значущості. Ця вимога служить справі захисту і передачі видатної універсальної цінності спадщини і відповідає духу Конвенції про охорону всесвітньої спадщини. ЮНЕСКО повідомляла про ці проблеми в декількох листах, адресованих Турецькій Республіці. Ми закликаємо турецьку влада почати діалог до прийняття будь-якого рішення, яке могло б вплинути на універсальну цінність цього об'єкта ", - підкреслили в організації.

Дискусія навколо майбутнього собору Святої Софії в Стамбулі розгорнулася в черговий раз після того, як 29 травня, в чергову річницю падіння Константинополя, в цьому храмі відбулося читання Корану. Через тиждень президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган доручив вивчити можливість перетворення собору Святої Софії в мечеть. Пізніше міністр юстиції Абдулхаміт Гюль висловився за те, щоб собор знову став мечеттю, на користь цього висловився і міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу.

У свою чергу вірменський Патріарх Туреччини Саак II запропонував, щоб собор Святої Софії став місцем молитви як для християн, так і для мусульман.

Проти перетворення Софії в мечеть висловлювалися представники Православних Церков і високопоставлені дипломати, в тому числі держсекретар США Майк Помпео.