Created with Sketch.

Вчений виявив нові джерела щодо перебування відомого українського святого в афонському монастирі

30.11.2023, 17:40
Пам'ятна таблиця, присвячена засновникові Скиту Манявського Йову Княгиницькому
Джерело фото: Wikiwand

Невідомі раніше архівні джерела, які проливають світло на життя та діяльність засновника Манявського скиту на Прикарпатті, видатного українського подвижника, церковно-культурного діяча та святого Йова (Єзекиїля) Княгиницького (бл. 1550–1621) виявив та опублікував український історик та директор Міжнародного інституту афонської спадщини д-р Сергій Шумило.

Зокрема, йдеться про документи, що стосуються найменш вивченого афонського періоду біографії прп. Йова Княгиницького.

Як повідомив РІСУ д-р Сергій Шумило, під час роботи з пошуку афонських джерел української історичної та культурної спадщини він виявив та ввів до наукового обігу документи зі справи про приїзд 1592 р. на територію Речі Посполитої делегації афонського Ватопедського монастиря у складі еклесіарха та старця Герасима й ченців Єзекиїля та Йоаникія. За його словами, на основі аналізу записів у цих документах, а також аналізу помітів від 1596 р. у рукописному слов’янському Євангелії-тетр із бібліотеки афонського Ватопедського монастиря, встановлено, що згаданий у них ватопедський чернець Єзекиїль є тим самим українцем Єзекиїлем Княгиницьким, який згодом прийняв постриг до схими з ім’ям Йов і доклався до заснування Манявського скиту, а також відродження та реформування православного чернецтва на західноукраїнських землях.

Виявлений документ засвідчує історичні зв'язки між древнім Ватопедським монастирем на Афоні та українським чернецтвом, а також підтверджує достовірність запису в житії прп. Йова Княгиницького, який зробив вже після його смерті його учень Ігнатій із Любарова.

За словами Сергія Шумила, аналіз записів у цих документах, а також помітів у рукописному слов’янському Євангелії-тетр кінця XIV ст., яке зберігається у бібліотеці Ватопеду, дає змогу більш точно датувати час перебування прп. Йова Княгиницького у Ватопедському монастирі. Як наголосив історик, це є важливе уточнення та доповнення до біографії подвижника та історії українсько-афонських зв'язків.

"Судячи з усього, наприкінці XVI ст. при Ватопедському монастирі на Афоні діяла група українських ченців-книжників. У подальшому спостерігається встановлення тісніших зв’язків і контактів Ватопедського монастиря з українським православним чернецтвом та козацтвом", — каже дослідник (детальніше про здійснене дослідження).

Як відомо, святий Йов (Єзекиїль) Княгиницький (бл. 1550–1621) був видатним українським подвижником та церковно-культурним діячем кін. XVI — першої половини XVII ст. Він був ченцем Ватопедського монастиря на Афоні, де займався переписуванням книг, а також брав участь в офіційних монастирських делегаціях до різних країн. Згодом, у 1606 р. разом з прп. Іоаном Вишенським він заснував Манявський скит у Прикарпатті, а також доклався до відродження та реформування православного чернецтва та традицій ісихазму на західноукраїнських землях. З тих часів Манявський скит у Карпатах іноді називали "новим Ватопедом" або "Українським Афоном". Нині він є монастирем в юрисдикції Православної Церкви України.

Читайте також
Культура У Вишгороді відновили старовинний саркофаг ХІІ століття
30 листопада, 12:30
Культура Під храмом у Мексиці знайшли вхід до "підземного світу"
30 листопада, 15:57
Культура Львівський музей історії релігії створює унікальний онлайн-архів
30 листопада, 14:43
Культура На Тернопільщині під час ремонту церкви знайшли старий бронзовий дзвін
30 листопада, 13:25