Created with Sketch.

Вербну неділю (вхід Господній в Єрусалим) 28 квітня святкують християни східної традиції

28 квітня, 10:00

Цьогоріч Вербна Неділя випадає на 28 квітня. Це велике свято у християнському році відноситься до числа дванадесятих.

За євангельським переданням, коли Ісус Христос воскресив з мертвих Лазаря, люди, які бачили це, повірили, що він дійсно Син Божий. Коли Ісус в’їжджав на віслюкові до Єрусалима, то люди, вшановуючи його, встеляли дорогу своїм одягом, а також вітали пальмовим гіллям.

В Україні таким деревом стала верба, тому в народі це свято називають Вербною Неділею.

Свято в Єрусалимі водночас стало передвісником страждань Ісуса – за кілька днів його розіп’яли. Тому наступний за Вербною неділею тиждень називають Страсним. Упродовж Страсного тижня утримання від скоромної їжі повинно бути особливо суворим.

У цей день Церква згадує царське прославлення Ісуса Христа перед Його хресною смертю для того, щоб показати, що страждання Спасителя були добровільні.

Церковні служби у цей день продовжують служби Лазаревої суботи. На всеношній свята читаються пророцтва Старого Заповіту про Царя-Месію разом з євангельськими розповідями про вхід Христа до Єрусалима. На утрені благословляють (святять) гілки, що їх віруючі тримають у руках під час усієї служби. Це свідчить, що вони зустрічають Господа, який невидимо гряде, і вітають Його як Переможця пекла і смерті, тримаючи в руках «знамення перемоги» — верби з запаленими свічками.

«Квітну неділю можна назвати своєрідним святом демократії. Ісус Христос в'їжджає в Єрусалим дуже дивним чином. Він сідає на осля, люди довкола йдуть, кладуть йому під ноги свої одежі, гілками розмахують, діти кричать довкола. Квітна неділя є антиподом до Страсної П'ятниці. Буквально за декілька днів ті самі люди будуть просити розп'ясти Христа. Вони будуть переймати на себе необдумано кров праведника і покладати її також на своїх дітей. І це показує, наскільки ентузіазм може бути мінливий, наскільки розважливість є необхідною, наскільки глибоке пізнання певних істин є потрібне нам для того, щоб ми бачили добро і зло, вміли розрізнити добро від зла, навіть тоді, коли всі виступають за зло і ніхто не хоче підтримати добро», — розповідає о. Василь Рудейко, доцент кафедри літургійних наук Філософсько-богословський факультет УКУ, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.

В цей день дітей легенько "гладять" гілочкою лози, а коли б'ють, то примовляють: "Не я б’ю, верба б’є, за тиждень — Великдень."

Освячені "котики" встромляють за образи та зберігають протягом року до наступних Великодніх свят.

Читайте також
Культура Сьогодні Східна Церква вшановує апостола Матвія, котрий подолав шлях від митаря до благовісника
28 квітня, 10:54
Культура У Церквах східного обряду починається піст Пилипівка — час приготування до Різдва
28 квітня, 15:15
Культура 14 листопада Східна Церква вшановує апостола Филипа – вогненатхненного проповідника слави Отця
28 квітня, 18:55
Культура Католицька Церква вшановує 12 листопада святого родом з України
28 квітня, 21:45