Відійшов у вічність о. Степан Ярмусь
9 квітня 2015 р., на 90-му році життя, упокоївся отець Степан Ярмусь, український священик Православної Церкви в Канаді, відомий богослов, особистий секретар митрополита Івана Огієнка, великий патріот України, почесний науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України, почесний професор Київської Православної Богословської Академії Київського Патріархату і кафедри філософії Східноєвропейського університету ім. Лесі Українки.
Довідка від проф. Анатолія Колодного. Народився о. Степан Ярмусь 25 травня 1925 року в селі Лідихів, що біля Почаєва на Волині. Восени 1944 року він з групою товаришів вступив в ряди дивізії "Галичина", а згодом став бійцем Першої Дивізії Української Національної Армії. Коли наближався кінець війни, то, згідно з домовленістю українського військового командування з командою англійських збройних сил, українські військові частини перейшли в англійський полон.
У 1951 році Ст.Ярмусь був запрошений на пастирські курси, які були організовані адміністрацією Української Автокефальної Православної Церкви в Лондоні. У вересні 1956 року він прийняв дияконське й священиче свячення від митрополита Никанора і був призначений на Свято-Миколаївську парафію в Лондоні, в якій, як священик-робітник, прослужив чотири роки.
У вересні 1960 року отець став стипендіатом Української Православної Церкви Канади і поступив на богословські студії в Колегії св. Андрея у Вінніпезі. Чотирирічну програму навчання на них він закінчив за два роки. З листопада 1962 року отець Ст. Ярмусь з благословення митрополита Іларіона (Огієнка) став працювати в Канцелярії Консисторії Української Православної Церкви. Влітку 1969 року отця було призначено на посаду головного редактора «Вісника УПЦК» й церковного календаря "Рідна Нива".
Від 1975 до 1985 року д-р Ст. Ярмусь був професором Колегії Св. Андрея. 1981 року на основі пророблених курсів, семінарної праці та написання дисертації на тему "Людина й душпастирство в богословському вишколі Православної Церкви" одержав диплом доктора душпастирства. Пізніше за дисертацію на тему: "Миряни у звершенні Божественної Літургії" він одержав диплом доктора богословських наук.
У 1985 року Церковним Собором його обрано на адміністративну посаду Голови Президії Консисторії Української Православної Церкви Канади. За час каденції Степана Ярмуся на цій посаді УПЦК відсвяткувала 1000-річчя хрещення Русі-України та завершила переговори зі Вселенською Патріархією встановленням сопричастного єднання з нею, що сталося 1 квітня 1990 року. В той день єпископ Юрій і отець-протопресвітер Степан Ярмусь стали у Патріаршому Соборі Св. Георгія в Константинополі співслужили з митрополитом Варфоломеєм (нинішнім Вселенським Патріархом), здійснили акт сопричастя. Літургію цю відкривав отець о. Степан Ярмусь і служив українською мовою.
Степан Ярмусь є автором біля 50 праць на теми богослов'я, душпастирства, геронтології, духовості, богопочитання та філософії. Отець-доктор є також автором та редактором біля 10 підручників, співредактором видань УВАН.
Після здобуття Україною незалежності о. Ярмусь неодноразово приїздив на Батьківщину, виступав з леакціями, друкувався в українських виданнях, переймався проблемами українського православ’я, став прихильником Київського Патріархату. Відзначений державними і церковними нагородами.