Археологи виявили в Судані залишки стародавнього храму з ієрогліфами

11.03.2023, 10:46
Світові
Археологи виявили в Судані залишки стародавнього храму з ієрогліфами - фото 1
Вчені з Варшавського університету під час розкопок у стародавньому місті Стара Донгола, яке знаходиться на території сучасного Судану, виявили залишки храму, який було збудовано 2700 років тому. Деякі частини цієї споруди прикрашені малюнками та ієрогліфічними написами.

Про це пише Фокус з посиланням на Live Science.

Зараз вважається, що засноване у 4 столітті місто Стара Донгола було до 14 століття столицею держави Мукурра, яка займала територію півночі Судану та півдня Єгипту. У 14 столітті місто занепало і було завойоване арабами. Перші розкопки тут почали проводити ще на початку 60-х років минулого століття.

Але польські вчені виявили на місці міста давньоєгипетський храм, тобто його будівельні кам'яні блоки з ієрогліфічними написами та фігурним орнаментом. Вчені вважають, що цей храм було збудовано ще 2700 років тому, тобто задовго до заснування міста Стара Донгола. У той час на цій території розташовувалося царство Куш, яке деякий час підпорядковувалося Стародавньому Єгипту.

Археологи виявили в Судані залишки стародавнього храму з ієрогліфами - фото 110215

Вчені вважають відкриття такого стародавнього єгипетського храму справжньою несподіванкою, адже за весь час розкопок у Старій Донголі таких давніх будівель не знаходили. Якщо цей храм був побудований на понад 1000 років раніше, ніж, як вважається, було засноване саме місто, це може говорити про те, що велике поселення на цьому місці існувало набагато раніше. Залишки храму були виявлені на території стародавньої фортеці, яка спочатку була центром міста, біля якого селилися місцеві жителі.

На деяких кам'яних блоках споруди, який був храмом Амона-Ра, відомого давньоєгипетського бога, вчені виявили малюнки та єгипетські ієрогліфи. Аналіз показав, що ці написи було створено першій половині першого тисячоліття е. Але поки вчені не з'ясували, чи належать кам'яні блоки храму, який виявили в цьому місті, чи це були частини іншого храму, які використовували повторно для будівництва нової релігійної споруди.

На думку вчених, їм дуже пощастило знайти залишки цього храму, адже в радіусі понад 100 км від Старої Донголи немає відомих пам'яток єгипетської архітектури. За словами вчених, для точного визначення дати спорудження храму потрібні додаткові дослідження, які можуть пролити світло на те, звідки взялися покриття єгипетськими малюнками кам'яні блоки.