Віктор Єленський зустрівся офіційними представниками Румунії й Румунської Православної Церкви

28.10.2024, 12:11
Держава
Віктор Єленський зустрівся офіційними представниками Румунії й Румунської Православної Церкви - фото 1
Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Віктор Єленський упродовж 21-23 жовтня здійснив робочого візит до Румунії.

Про це повідомляє сайт ДЕСС.

Зазначається, у Бухаресті Єленський провів 8 зустрічей з офіційними представниками Румунії і Румунської Православної Церкви (РумПЦ), керівництвом Союзу української національної меншини в Румунії та священнослужителями українського вікаріату РумПЦ.

Метою зустрічей було поглиблення співпраці у сфері захисту свободи совісті, забезпечення прав української національної меншини (спільноти), надання більшої динаміки українсько-румунським відносинам у сфері відстоювання релігійної свободи та протидії російській пропаганді. Важливими напрямами візиту також було налагодження двосторонніх відносин щодо забезпечення прав румунської та української національних меншин (спільнот), підтримка їхньої ідентичності та зміцнення релігійного діалогу між Україною та Румунією.

Зокрема, під час зустрічі Голови ДЕСС Віктора Єленського і Державного Секретаря Державного секретаріату Румунії з прав релігії Чіпріаном Олінічі обговорювалися питання двостороннього співробітництва, зокрема стан державно-церковних відносин в Україні та Румунії, політика обох країн у галузі релігії, Церкви і віруючих, а також можливості для української національної меншини в Румунії та румунської національної меншини в Україні належно виражати свої релігійні потреби. Особливо докладно сторони обговорили питання про сучасні виклики у світовому православ’ї, зокрема прагненні Росії і Російської Церкви взяти під контроль помісні Православні Церкви і використовувати їх для поширення дезінформації. Віктор Єленський і Чіпріан Олінічі погодилися, що відносини між ДЕСС і Державним секретаріатом потребують подальшого зміцнення та визначили конкретні кроки для цього.

Під час зустрічі з Державним секретарем МЗС Румунії зі стратегічних питань Аною Крістіною Тінка обговорювалися питання захисту прав осіб, які належать до румунської національної меншини (спільноти) в Україні та української національної меншини (спільноти) в Румунії. Віктор Єленський подякував за велику допомогу, яку надає Румунія Україні, і зазначив, що у гуманітарній сфері існують значні можливості покращення, поглиблення та зміцнення співробітництва між двома країнами, а саме, в гуманітарній сфері між науковими, культурними, громадськими і релігійними організаціями обох країн. Сторони виявили повне розуміння важливості розвитку діалогу в усіх цих сферах, у тому числі і у сфері державно-церковних партнерств.

У той же день, у Патріархії Віктор Єленський провів майже трьохгодинну зустріч із секретарем Священного Синоду РумПЦ єпископом Варлаамом Плоештяну та його радниками, обговорили усі найскладніші питання, які виникають на релігійному ґрунті в обох країнах. Віктор Єленський наголосив на необхідності інтенсифікувати діалог між Православними Церквами обох країн, що сприятиме не лише зміцненню духовних і моральних підвалин українського і румунського суспільств, але й стійкості наших країн перед обличчям російської агресії.

Наступного дня в парламенті Румунії Віктор Єленський зустрівся із членами парламентської Комісії з питань прав людини, культів та національних меншин. Парламентарі висловили глибоку зацікавленість у питаннях забезпечення прав національних меншин в Україні, захисту їх основних свобод в умовах найжахливішої з часів Другої світової війни; щодо планів ДЕСС у напрямку розширення прав національних меншин (спільнот) і корінних народів, а також кроками, які робить Україна для відповідності свого законодавства європейським нормам.
Своєю чергою члени парламентської Комісії докладно описали існуючу в Румунії систему забезпечення прав національних меншин, підтримки їхніх громадських, культурних запитів та політичного представництва. Після цього Віктор Єленський зустрівся із членами Парламентської групи дружби з Україною під керівництвом депутата Соріна Молдована, віце-голови Комісії з питань оборони, громадського порядку та національної безпеки Парламенту Румунії. Сторони дійшли згоди, що українсько-румунське співробітництво у сфері безпеки має виразний гуманітарний вимір, оскільки допомога Україні захистити себе від російської агресії означає захист культури, ідентичності, релігійної свободи та прав людини.

Під час зустрічі з Головою Союзу Українців Румунії Миколою-Мирославом Петрецьким йшлося про освітні права українців у Румунії, можливості здобувати освіту рідною мовою та розширення мережі навчальних закладів з українською мовою викладання. Микола-Мирослав Петрецький вичерпно розповів про те, як українці в Румунії допомагають Україні та як намагаються зберегти свої історичні й культурні особливості, передати їх наступним поколінням.

Зацікавленою і живою виявилася дискусія в Департаменті румунів звідусіль з Директором Крістіною-Лавіною Арнауту та її співробітниками. Вони ознайомили українську делегацію з проєктами, які Департамент здійснює в різних сферах для румунів за межами Румунії. Так, румунська сторона повідомила, що ця робота в Румунії системно розпочалася 15-20 років тому з посиленням міграційних потоків після вступу Румунії до ЄС і досвід цієї країни має особливе значення для українців, мільйони яких опинилися закордоном внаслідок російського вторгнення. На завершення робочого візиту, українська делегація відвідала Українську православну парафію в Бухаресті. Віктор Єленський також дав інтерв’ю румунським телеканалам, розповівши про державно-церковні відносини в Україні, дії держави для зміцнення релігійної свободи та забезпечення прав національних меншин.

У зустрічах також взяли участь: Надзвичайний і повноважний посол України в Румунії Ігор Прокопчук, заступник начальника Управління всесвітньої української спільноти і гуманітарних ініціатив – начальник відділу гуманітарних ініціатив Департаменту публічної дипломатії та комунікацій МЗС України Богдан Мовчан та перший секретар Посольства України в Румунії Борис Патраш.