• Головна
  • Новини
  • Віктор Єленський: Церква повинна вступати у дискусію з ліберальною частиною суспільства...

Віктор Єленський: Церква повинна вступати у дискусію з ліберальною частиною суспільства

31.12.2015, 09:48
Віктор Єленський: Церква повинна вступати у дискусію з ліберальною частиною суспільства - фото 1

Відомий український релігієзнавець Віктор Єленський вважає, що постамайданна влада реалізувала усі запити, які висувала Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій: зробила реальністю військове і тюремне капеланство, дозволила створювати навчальні заклади, визнала богослов’я науковою дисципліною…

exklusiv.gifВіктор ЄленськийВідомий український релігієзнавець Віктор Єленський вважає, що постамайданна влада реалізувала усі запити, які висувала Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій: зробила реальністю військове і тюремне капеланство, дозволила створювати навчальні заклади, визнала богослов’я науковою дисципліною… Тепер, коли Церква отримала те, чого добивалася чверть століття, її запити перемістилися у сферу суспільної моралі і перед священнослужителями постали нові виклики.

«Питання шлюбу, подружньої моралі, одностатевих відносин, абортів, евтаназії – все це очікувано мало стати центром дуже гострих дискусій», - зазначив він у інетерв’ю РІСУ.

«Найбільш драматично це виявилось під час голосування Верховною Радою за так звану антидискримінаційну поправку до Трудового кодексу. Церкви сприйняли позитивне голосування дуже хворобливо. І все ж, я б наголосив – йдеться не лише про легалізацію у законодавстві самого явища нетрадиційної сексуальної орієнтації. Йдеться про характер, масштаби і межі (якщо такі є) втручання Церкви у справи «світу цього». Питання має двохтисячолітню історію і кожної епохи Церква має віднайти на нього адекватну відповідь», - продовжив думку експерт.

За його словами в Україні, немає антиклерикальних настроїв. Проте деякі кола не зрозуміли Церкву у її прагненні заблокувати прийняття антидискримінаційної поправки.

«Це означає, що Церква повинна говорити з суспільством, особливо з його ліберальною частиною. Говорити чесно і аргументовано. Говорити не тільки про те, в чому суспільство Церкву цілковито підтримує, у чому є абсолютна згода – патріотизм, солідарність, боротьба з корупцією, але й про те, що багатьох дратує і з чим багато хто не згідний… Ця дискусія у жодному разі не повинна закінчитися розривом між, умовно кажучи, консерваторами і лібералами. Церкві варто відкинути категоричність; так само варто було б вчинити і умовним лібералам. Проблеми треба обговорювати «без купюр» і, між іншим, подавати точки зору повністю, а не препаровано, як це часом робить преса з висловлюваннями Папи Франциска», - сказав Віктор Єленський.

«У 2015 році ми бачили два великих центри незгоди – у випадку ліквідації Національної комісії з моралі та затвердження антидискримінаційної поправку. При цьому Церкві все більше доводиться співпрацювати не так з державою, з якою вона навчилась говорити та чітко формулювати і відстоювати свій запит, а з громадянським суспільством у найширшому розумінні.

Інколи таке суспільство виглядає хаотичним і слабо структурованим, може викликати роздратування, але це та реальність, яка стала очевидною у 2015-му році», - наголосив Віктор Єленський.