Вже відомі терміни завершення реставрації синагоги та музею у Балті

26.11.2021, 10:50
Культура
Вже відомі терміни завершення реставрації синагоги та музею у Балті - фото 1
Синагогу, збудовану понад сто років тому, відновлює єврейська громада міста Балта.

Директор Одеського музею Голокосту Павло Козленко розповів "Голосу України", що будівлю було закладено у середині XIX століття савранськими хасидами - прихильниками одного з напрямів юдаїзму. Остаточно добудували його за рахунок "коробкового збору" - коштів, які громада збирала для власних потреб. Про це інформує "Голос України".

Сто років тому Балта була великим промисловим і культурним центром. Також Балта була важливим духовним центром єврейських громад, які проживають на величезній території від Рибниці до Кривого Озера.

Значний вплив на єврейське життя регіону зробили хасиди -- прихильники савранського ребе Моше Цві Гітермана, які в 1863 році побудували в Балті молитовну школу, а в 1903 році перебудували її на синагогу.

Подальша доля будівлі, на жаль, типова для багатьох культових споруд. У роки Другої світової війни єврейська громада півночі Одеської області була практично знищена, і будівлю більше не використовували як культову. У різні роки тут розташовувався склад військторгу, швейний цех, вузол зв'язку та телефонна станція, для якої добудували ще один поверх.

Після відновлення незалежності будівля належала "Укртелекому" і занепала. 2015 року іудейська громада Балти викупила колишню синагогу. Відтоді тут триває ремонт.

За задумом керівника єврейської громади міста Вадима Вінярського, на першому поверсі давньої будівлі буде відновлено молитовне приміщення, а на другому розміститься музей.

Павло Козленко переконаний, що музей стане важливим науково-історичним центром і визначною пам'яткою Балти. Тут будуть розділи про єврейську історію краю, про Балтське гетто, де завершився земний шлях десятків тисяч євреїв Поділля та Бессарабії, про Праведників, які, ризикуючи життям, рятували людей від неминучого вбивства.

Вадим Вінярський сподівається, що музей відкриється в грудні 2022 року, а молитви у відбудованій синагозі відновляться в 2023 році.