• Головна
  • Моніторинг
  • «Якщо примножувати християнські цінності, то ніякої ювенальної юстиції - не потрібно», — протоієрей Василій Русінка...

«Якщо примножувати християнські цінності, то ніякої ювенальної юстиції - не потрібно», — протоієрей Василій Русінка

28.04.2011, 17:19

Про те, які повноваження має представник Української Православної Церкви у Верховній Раді України, чи враховується в Парламенті позиція Церкви під час вирішення тих чи інших суспільно важливих питань, чи довго ще стоятиме храм-намет навпроти Верховної Ради, чи потребує український народ ювенальної юстиції та як сприймають законотворці борців з ІПН – в інтерв’ю для «Православія в Україні» протоієрея Василія Русінки, повноважного представника Української Православної Церкви у Верховній Раді України.

Про те, які повноваження має представник Української Православної Церкви у Верховній Раді України, чи враховується в Парламенті позиція Церкви під час вирішення тих чи інших суспільно важливих питань, чи довго ще стоятиме храм-намет навпроти Верховної Ради, чи потребує український народ ювенальної юстиції та як сприймають законотворці борців з ІПН – в інтерв’ю для «Православія в Україні» протоієрея Василія Русінки, повноважного представника Української Православної Церкви у Верховній Раді України.

— Отче Василіє, Ви є повноважним представником Української Православної Церкви у Верховній Раді України. Які першочергові завдання поставила перед Вами Церква, делегуючи в Парламент?

— Дійсно, рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 10 лютого 2011 року мене було призначено повноважним представником УПЦ у Верховній Раді України.

Священноначаллям нашої Церкви як таких конкретних першочергових завдань перед представництвом у Верховній Раді не ставилось. На сьогодні ми проводимо ту роботу, яка велася до цього часу архієпископом Львівським і Галицьким Августином, тобто над пропозиціями стосовно внесення певних законодавчих змін до Податкового кодексу України з урахуванням кількатисячних звернень віруючих Української Православної Церкви.

Які повноваження Ви маєте, і які створено механізми впливу на законотворчий процес?

— Відмітимо, що представництво УПЦ носить дорадчий характер роботи, а саме: представляє Церковну позицію, висловлює думку віруючих або священноначалля щодо тих чи інших законодавчих ініціатив у Парламенті.

Головна мета представництва УПЦ у Верховній Раді — адаптація українського законодавства і нормативно-правових актів до потреб всієї повноти Церкви.

— Як ставляться депутати до Вашої діяльності у Верховній Раді? Чи знаходить позиція Церкви з тих чи інших питань розуміння серед членів депутатського корпусу?

Хочу подякувати керівництву апарату Верховної Ради та багатьом народним депутатам України за позитивне ставлення до повноважного представництва УПЦ у Верховній Раді. Зустрічі на засіданні робочих профільних комітетів, а також кулуарне обговорення нагальних питань проходять у конструктивному діалозі. Звичайно, бувають і непорозуміння, але Церковна позиція завжди впливає на кінцевий результат того чи іншого законопроекту.

«Найбільше запитів віруючих стосуються внесення змін до Податкового кодексу України»

Чи розглядаєте Ви запити та прохання православної громадськості, що надходять на ім’я Предстоятеля УПЦ і стосуються безпосередньо роботи Верховної Ради? Щодо яких законопроектів надходить найбільше запитів?

— Аналізуючи кількість надходження письмової кореспонденції від віруючих УПЦ, слід підкреслити, що їх громадська позиція щодо законотворення — надзвичайно активна.

Надходять листи різного характеру. Наприклад, із приводу негативного впливу реклами алкоголю та тютюну на дітей, стосовно ювенальної юстиції, екстрасенсів, ворожбитів, ігорного бізнесу, тоталітарних сект, які створюють морально-духовну небезпеку для нашого суспільства, а також чисельні звернення щодо введення в навчально-виховний процес у школах та дошкільних закладах Слова Божого.

Найбільше листів і телеграм стосуються внесення змін до Податкового кодексу України, а саме захисту прав віруючих, які за своїм релігійним переконанням відмовляються від електронного реєстру та будь-якого ідентифікатора особистості тощо.

Які процеси чи законопроекти були у сфері Вашої особливої уваги протягом останніх місяців?

— Нещодавно ми брали участь у засіданні робочої групи стосовно передачі Церковного майна та цінностей релігійним організаціям. Завершено роботу щодо законопроекту стосовно внесення змін до Податкового кодексу України та деяких Законів України з приводу будівництва культових споруд, автор яких В. Хомутиннік, та інше.

«Храм-намет, що навпроти ВР, є нагадуванням владі про захист прав релігійних організацій» 

Часто на адресу Церкви лунають звинувачення, що вона «мовчить» під час обговорення важливих для суспільства законопроектів. Наприклад, коли було ратифіковано конвенцію, згідно з якою, як написали ЗМІ, українських дітей дозволено всиновлювати представникам сексуальних меншин, громадськість обурилася, чому Церква не протестувала проти прийняття такого законопроекту. У цьому ключі запитання: чи намагається УПЦ, яка через свого представника у ВР відстежує ті закони, які безпосередньо стосуються релігійної площини, реагувати на все, що приймається в Парламенті?

—  Українська Православна Церква виявляє належну реакцію під час обговорення важливих для суспільства законів. Крім того, офіційні ЗМІ УПЦ своєчасно висвітлюють позицію Церкви - це рішення або звернення Священного Синоду, офіційна позиція Синодальних відділів або Комісій, архієрейські звернення тощо.

Ми добре розуміємо, що Церква — живий організм, це народ Божий, тому доводиться реагувати не тільки на суто Церковні питання, але брати участь у різних дискусіях, що стосуються життя суспільства, враховуючи християнські цінності й культурологічні основи нашого народу.

Багатьох хвилює питання: чи довго ще стоятиме храм-намет навпроти Верховної Ради, і яка мета перебування його там?

— Ми пам’ятаємо, що нещодавно були порушені права віруючих УПЦ із боку УПЦ-КП - силоміць захоплено храм громади УПЦ в Тернопільській області. Встановивши храм-намет, віруючі в такий спосіб говорять про попрання їх законних прав на захоплене майно. Тому, певно, до вирішення питання повернення майна законному власнику, храм-намет буде служити нагадуванням владі про захист прав релігійних організацій.

«Ювенальна юстиція несе в собі загрозу інституту сім’ї»

— Неоднозначним є ставлення серед громадськості до такого явища як ювенальна юстиція. Одна частина людей сприймає її як чи не найбільшу загрозу інституту сім’ї в Україні. Інша - як один із перевірених європейських методів протидії насильству в сім’ї. Наскільки реальним є впровадження на законодавчому рівні ювенальної юстиції в Україні? Чи відслідковує Церква процеси, які відбуваються в цьому напрямку?

28 травня 2010 року Українська Православна Церква висловила свою чітку негативну позицію стосовно ювенальної юстиції зверненням Священного Синоду до громадськості та до державних органів влади. Ювенальна юстиція несе в собі загрозу інституту сім’ї.

Сім’я — це основа суспільства. Потрібно враховувати, що Церква відіграє значущу роль у формуванні сім’ї як складової суспільства, що має свої традиції, культуру, несе в суспільство високо духовні цінності. Поміж тим Церква визнає необхідним захистити дітей від можливої агресії та насильства з боку дорослих. Дуже важко знайти межу між покаранням та жорстоким ставленням до дитини.

Якщо примножувати християнські цінності, то ніяких нововведень на кшталт ювенальної юстиції не потрібно — вони нічого не мають спільного з нашою культурою, традицією і ментальністю. Зараз у нашому законодавстві достатньо законів, які дозволяють покарати батьків чи неповнолітніх правопорушників.

— Чи визнає держава колись таку посаду як «священнослужитель»?

— Якщо в цьому є необхідність, будемо молитись, щоб посада «священнослужитель» з’явилася в офіційному Державному переліку професій України.

— Одним із найбільш гострих питань є ідентифікаційні номери. До редакції інтернет-порталу «Православіє в Україні» часто телефонують віруючі, які протестують проти прийняття кодів і висловлюють занепокоєння, що держава не врахувала прохання Церкви вести облік виключно за прізвищем, ім’ям та по батькові. Чи не могли б ви уточнити, з яким саме проханням звернулося священноначалля УПЦ до органів державної влади і чи було прохання враховано?

—  Про це питання я говорив дещо раніше, але доповню: 17 березня 2011 року відбулося засідання Синодальної Богословсько-канонічної комісії, на якому було прийнято рішення звернутися від імені Священного Синоду УПЦ до Президента України, Кабінету Міністрів та до Верховної Ради з проханням захистити порушені конституційні права віруючих громадян України і внести відповідні законодавчі зміни.

— Ставлення до тих, хто бореться з кодами, і в суспільстві, і в церковному колі є досить напруженим. Як сприймають протестувальників законотворці, наскільки ця ініціатива громадськості знаходить розуміння серед народних депутатів?

Ставлення неоднозначне. Проте більшість народних депутатів розуміють, що задля побудови соціально захищеної держави потрібно шанувати свій народ, тому доводиться шукати компроміси. Нехай у цьому нам допомагає Господь.

Юлія КОМІНКО, Ольга МАМОНА

"Православіє в Україні", 21 квітня 2011 року