• Головна
  • Моніторинг
  • "Єднаймося з цілим світом": як святкують Святвечір у селі Ладанці на Львівщині...

"Єднаймося з цілим світом": як святкують Святвечір у селі Ладанці на Львівщині

26.12.2021, 13:20
"Єднаймося з цілим світом": як святкують Святвечір у селі Ладанці на Львівщині - фото 1
У селі Ладанці на Перемишлянщині громада української греко-католицької церкви вже третій рік поспіль відзначає Святвечір 24 грудня. Цю традицію впровадив отець Іван Городицький. Він близько двох років був священиком у Франції. Але повернувшись з Парижа в Україну, запропонував церковній громаді відзначати Святвечір та Різдво 24 та 25 грудня. Про це Суспільному розповів Іван Городицький.

Село Ладанці розташоване майже за 60 кілометрів від Львова. Там живе менш ніж 500 мешканців.

Село Ладанці - фото 84618
Село Ладанці
Джерело фото: Суспільне Львів

Напередодні Святвечора місцеві господині готують страви до спільного святкування. В одному з будинків на кухні порається Катерина та Галина Шифер. Жінки готують одну із різдвяних страв.

"Треба добре замісити тісто, дати масла, яєчок багато, і тоді пампухи будуть смачні. Секретів нема – готуємо як зазвичай – 12 страв пісних", — каже Катерина Шифер.

Жінки кажуть – готуються до Святвечора увесь день.

"Вранці починаємо – пироги наробимо, борщ зваримо, підливку грибну зробимо до пирогів, ну робимо 12 страв. І до вечора все готово", — каже Галина Шифер.

Галина Шифер - фото 84619
Галина Шифер

 

У вишиванці та українській хустині їхня сусідка – Марія Мойса. Сьогодні готує на Святвечір кутю.

"Це пшениця, додаємо мед, я маю весняний, і горішки, які я приготувала трішки скоріше", — каже Марія Мойса.

Марія Мойса - фото 84620
Марія Мойса

 

У Ладанцях так готуються до спільного святкування Святвечора та Різдва наприкінці грудня третій рік поспіль.

"Більшість світу святкує і ми йдемо тим шляхом, щоб з’єднатися з цілим світом. Тому що так має бути", — додає Марія Мойса.

Підготовка до Святвечора у храмі - фото 84621
Підготовка до Святвечора у храмі

 

Ініціатор такої традиції у Ладанцях — отець Іван Городицький. Він сам шиє костюми для місцевого дитячого вертепу. А також залишає священицьку рясу, аби разом із прихожанами прикрасити храм до святкування спільного Святвечора. Досі спільно зустрічали Святвечір у місцевому народному домі, а на час пандемії вечеряти будуть у церкві.

"В перспективі ми мали би переходити на цей (Григоріанський, — ред.) календар. Але питання – чи ми готуємося і готуємо до цього людей. Бо коли ми чекатимемо лише рішення людей із гори, то потім буде важко зразу пояснити це все людям. Але коли ми намагаємося це все впродовж окремого часу, навіть років, пояснювати це все своїм парафіянам, то потім, як на мене, скажімо, це буде легше все проковтнути і сприйняти це як належне", — каже отець Іван Городицький.

Іван Городицький - фото 84622
Іван Городицький

 

30-річний отець Іван залишив служіння у Парижі, але привіз до села на Львівщині ідею такого святкування:

"Коли я служив у Парижі, то в нас завжди так було, що ми ходили на Різдво католицьке до Нотр Даму, а вже відтак святкували наше Різдво. Мені це подобалося. І я почав людям пояснювати, що ми не робимо нічого поганого, тобто це є довільна програма, тобто хто має бажання іде, що ми не є поляками, як хтось трактує, що це польське Різдво. Це абсолютна неправда. Тому що і православний світ, фактично весь, і католицький, і протестанти також святкують Різдво 25 числа".

Іван Городицький - фото 84617
Іван Городицький

 

За словами отця Івана, вони підрахували, що близько 70 відсотків мешканців села Ладанці були б готові святкувати Різдво саме 25 грудня.