Під час розкопок на Лофотенських островах в Норвегії археологи виявили добре збережений кістяк, який попередньо датується залізною добою.
На місці будівництва кемпінгу на острові Гімсьойа за Полярним колом спочатку знайшли стегнову і тазову кістку, а потім і інші частини скелета, розповіли вчені, інформує НВ.
Керівником проєкту є археолог Аня Рот Ніємі з норвезького музею Арктичного університету. Вона сказала, що частини могили неймовірно добре збереглися, що дивно, з огляду на роботи, які велися в цьому районі в 1950-х і 1960-х роках.
«Верхня частина тіла не постраждала від вирівнювання ґрунту або іншої діяльності людини. Це просто приголомшливо», — сказала вона.
На думку археологів, могила, ймовірно, належить до дохристиянських часів, найімовірніше, близько 700-х років. У той час людей ховали на фермах, де вони жили. Як правило, на такі знахідки сильно впливає руйнівна дія часу, або вони просто знищуються чи порушуються внаслідок людської діяльності протягом століть. Цю могилу майже спіткала така доля. Всього за 20 см від черепа — сліди ріллі.
На підставі отриманих даних археологи побудували робочу гіпотезу про особу людини. Скелет зігнувся в позі зародка, одна рука була підтягнута до голови, а інша стиснута в кулак. Археологи вважають, що це був чоловік.
«Ця людина явно не з тих, хто займав найвище становище в суспільстві, тому що тут немає прикрас, зброї або подібних речей. Поки що здається, що у людини була сокира, і не більше», — сказала Ніємі.
Однак, схоже, сокира розташована дивно: «Зараз ми намагаємося з’ясувати, чи застрягла сокира в нижній щелепі або просто лежала поруч з нею».