• Головна
  • Загальні відомості про мусульманський календар...

Загальні відомості про мусульманський календар

02.01.2010, 12:20
Для здійснення ритуалів та визначення святкових днів та релігійних подій мусульмани використовують місячний календар.

Для здійснення ритуалів та визначення святкових днів та релігійних подій мусульмани використовують місячний календар.

Місячний рік складається із 12 місячних місяців:
1. Мухаррам
2. Сафар
3. Рабі’ аль-авваль
4. Рабі ас-сані
5. Джумада аль-авваль
6. Джумада ас-сані
7. Раджаб
8. Ша’бан
9. Рамадан
10. Шауваль
11. Зу ль-ка’да
12. Зу ль-хідджа

Місячний рік на 11 днів коротший сонячного. Місяць у ньому триває 29 або 30 днів. Тому по відношенню до сонячного календаря дати мусульманського календаря кожен рік зміщуються на 11 днів назад.

Доба за мусульманським місячним календарем починається після повного заходу сонця і продовжується до повного заходу сонця наступного дня.

Літочислення мусульманського календаря починається з того року, коли пророк Мухаммад та його сподвижники здійснили переселення (Гідджру) з м. Мекки в м. Медину. Це було 622 року за Григоріанським календарем.

Ісламські свята

Протягом року мусульмани відзначають два свята й кілька релігійних подій. Ісламські свята – це Рамадан-Байрам і Курбан-Байрам. У дні свят мусульмани збираються в мечеті, де слухають Святкову проповідь і роблять особливий релігійний ритуал – Святковий Намаз (молитву). У дні свят люди ходять один до одного в гості, влаштовують частування, роблять один одному подарунки, а також відвідують могили померлих мусульман для читання Корану та молитов про прощення. У дні свят заборонено дотримуватися посту.

Рамадан-Байрам (тюрк. назва) – свято завершення посту місяця Рамадан. Він відзначається 1-го числа місячного місяця Шаууаль, який наступає після місяця Рамадан. Назва „Рамадан-Байрам” – тюркська. Інша тюркська назва цього свята – Ураза-Байрам (слово „Ураза” у тюркських народів означає „піст”, а „байрам” – свято). Арабська назва цього свята – Ід Аль Фітр. Це свято називається так тому, що в цей день мусульмани дають Закят Аль Фітр (милостиню на користь бідних).

Друге мусульманське свято – Курбан-Байрам (тюрк. назва) – свято жертвоприношення. Це найбільше свято Ісламу, яке відзначається 10 числа місяця Зуль-Хіджа (приблизно через 70 днів після Рамадан-Байраму). Це свято нагадує нам про подвиг Пророка Ібрагіма (Авраама), який у покірності Богові був готовий пожертвувати своїм сином, але по милості Бога ця жертва була замінена вівцею. Згідно традиції здійснення жертвопринесення, мусульмани в цей день роблять заколення жертовної тварини. Арабська назва цього свята – Ід Аль Адха. Слова „курбан”, „адха” означають „жертвоприношення”. Наступні три дні після свята – дні Ат-Ташрік – святкування Курбан-Байраму тривають 4 дні.

Релігійні події

Крім свят мусульмани відзначають також релігійні події. У ці дні звичайно влаштовуються збори й частування в мечеті, а якщо в ці дні прийнято дотримуватися посту – іфтари (вечеря після заходу сонця, на яких мусульмани розговляються). У деякі з таких днів виконують додаткові поклонінь – читання Корану, зікри (слів вихваляння Бога), виконання додаткових Намазів (молитов).

Основні релігійні події:

Новий рік мусульманського календаря (1 Мухаррам) пов’язаний із переселенням (Гідджрою) пророка Мухаммада та його сподвижників з Мекки у Медину. Першими переселились – пророк Мугамед та його найближчий сподвижник Абу-Бакр Ас-Сиддик. Хоча це переселення відбулося в місяці Рабі аль Аууаль (третій місяць місячного календаря), мусульмани відзначають цю релігійну подію на початку кожного нового року, тому що рік Гіджри є початком мусульманського літочислення.

Ашура (10 Мухаррам) – особливий день, в який у різні історичні епохи Бог дарував пророкам свою милість, наприклад: прощення пророка Адама, порятунок пророків Нуха (Ноя) і Муси (Мойсея). Також у цей день відбувалися різні історично важливі події.

Мавлід ан Набі (12 Рабі Аль Аууаль) – подія народження пророка Мугамеда.

Лайлат аль Ісра (аль Мірадж) (27 Раджаб) – ніч чудесної подорожі й небесного піднесення пророка Мухаммада.

Благословенна ніч середини місяця Шабана – Нісфу Шабан (15 Шабана) – особлива ніч, у яку бажано робити додаткові поклоніння, а наступного дня дотримуватися посту. Ніч середини місяця Шабан нагадує віруючим про наближення священного місяця Рамадан.

Лайлат аль Кадр – велична ніч, краща ніч у році, іншими словами Вечір долі, також день віднайдення Корану. Це особлива ніч місяця Рамадан, яка може бути в будь-яку ніч місяця Рамадан, але як подія її відзначають 27 числа цього місяця.

День Арафат – Вакф аль Арафат (9 Зуль-Гіджа) – кращий день року, у який прочани роблять головний обряд Хадджу – стояння в долині Арафат Мекки, що перебуває на околицях міста. В цей день дотримуються посту.


Підготовано на основі матеріалів, отриманих від Духовного управління мусульман України