• Головна
  • Моніторинг
  • «Загроза свободі в Україні є загрозою для свободи у всьому світі», – заступник проректора Університету Нотр-Дам у США...

«Загроза свободі в Україні є загрозою для свободи у всьому світі», – заступник проректора Університету Нотр-Дам у США

22.08.2022, 21:10
Професор о. Даніель Ґруді з Архиєпископом Борисом Ґудзяком у Центрі волонтерства та захисту - фото 1
Професор о. Даніель Ґруді з Архиєпископом Борисом Ґудзяком у Центрі волонтерства та захисту
Протягом шести місяців Україна героїчно бореться за свободу: не тільки своєї держави, а й всього світу. Сотні благодійних організацій, підприємців, мільйони звичайних людей надають свою фінансову та молитовну підтримку Україні. Світова академічна спільнота висловлює свою солідарність з українським народом й продовжує допомагати студентами, які вимушено покинули територію України внаслідок війни з росією.

Джерело: UCU

На початку війни багаторічний партнер УКУ Університет Нотр-Дам у США ініціював розширення співпраці між університетами. Студенти бакалаврських і магістерських програм УКУ отримали можливість кожного семестру навчатися в Нотр-Дам, аспіранти УКУ – нагоду подати заявки на навчання в одній із п’яти глобальних філій університету Нотр-Дам: у Пекіні, Дубліні, Єрусалимі, Лондоні та Римі.

Нещодавно професор Університету Нотр-Дам отець Деніел Ґруді (Daniel Groody), доцент кафедри богослов’я та глобальних відносин, віцепрезидент і заступник проректора з питань студентів, відвідав Україну. Разом з владикою Борисом Ґудзяком, митрополитом та архиєпископом Філадельфійської архиєпархії УГКЦ у США, він відвідав Український католицький університет, Центр волонтерства та захисту, благодійний фонд «Крила надії», зустрівся з пораненими військовими, які перебувають на лікуванні у госпіталі, а також побував у модульному містечку для внутрішньо переміщених осіб. Про те, чому війна в Україні стосується всього світу, чому треба підтримувати український народ, наскільки важливою є освіта для поновлення миру у світі – читайте у короткому інтерв’ю з професором о. Даніелем Ґруді.

Отче, що вас найбільше вразило під час візиту в Україну?

Найбільше в Україні мене вразив дух рішучості українського народу. Попри те, що перед вами, українцями, дуже складні виклики, люди виявляють величезну мужність та великодушність. Я засвідчив, що найнесприятливіші умови можуть виявляти в нас найкраще. Це для мене проявилось в тому, як підприємства почали надавати гуманітарну допомогу, як студенти організували своїх однолітків, а Український католицький університет співпрацює з усіма: від військових до соціальних служб, щоб зміцнити «польовий госпіталь» служіння, яким опікується широке коло людей. Вони надихають!

Під час візиту до модульного містечка, де перебувають біженці - фото 98145
Під час візиту до модульного містечка, де перебувають біженці

 

Чому важливо підтримувати Україну? Як довго, на вашу думку, Україна потребуватиме цієї підтримки?

Я кажу американцям, що люди в Україні є нашими братами й сестрами. І, так само як вони пожертвували своїми життями заради фундаментальних людських свобод, так і нам потрібно заново відкрити (і пам’ятати) про жертви, які є невіддільними від тих свобод, котрими багато хто насолоджується сьогодні у світі. Загроза свободі в Україні – це загроза свободі всюди. Важко йти на такі жертви. Підтримка Україну зараз і в майбутньому буде важкою і коштуватиме багато. Але Україна вчить світ, як боротися за те, що має значення: як боротися проти тиранії, гноблення і, зрештою проти смерті. Це означає жертви не лише з огляду на підтримку у перші часи, а й у довгостроковій перспективі.

Університет Нотр-Дам надає студентам УКУ велику підтримку під час цієї війни. Чому в цей воєнний час важливо підтримувати освіту, зокрема УКУ?

Католицьке виховання має на меті сформувати цілісну людину: її розум, серце і дух. Йдеться не лише про те, щоб люди стали хорошими громадянами чи продуктивними працівниками, а й про те, щоб вони стати хорошими людьми, які приносять добрі плоди у світі. Оскільки роки навчання в університеті є фундаментальними та формаційними, вони мають вирішальне значення для ціннісного перетворення особистості у когось нового. У цьому процесі роль освіти полягає не лише в тому, щоб надати певні знання, а й у тому, щоби виявити те найкраще, що є у нас. І хоча в цій війні домінують бомби та кулі, ми повинні пам'ятати, що куди більшими є ті війни, котрі точаться в людському серці. Особисто та спільно ми маємо знайти дорогу, яка знищить сили насильства, задля того аби у нашому світі відродилася нова спільнота любові, справедливості та солідарності. Це стосується кожного покоління. І зараз Україна пригадує нам, що наша відповідь на цю кризу сформує те, ким ми станемо як люди.