Зцілює людей навіть після своєї смерті
Наталія КРАВЧУК. — "Вісник & Ко", 17 грудня 2009 року
Колись Меджибіж, що на Хмельниччині, налічував 12 синагог, адже близько 75 відсотків його мешканців були євреями. Нині ж є лише одна. Та вона щороку збирає тисячі юдеїв не тільки з України, а й з усього світу. Адже біля неї поховано рабина Баал Шем Това – засновника хасидизму, проповідника і лікаря. Люди приходять сюди у радості і в горі, з проханнями про зцілення духовне чи фізичне, навіть з матеріальними нуждами. Біля могили багато хто залишає записки. Бо вірять, що навіть після смерті цей чоловік творить дива.
«Володар доброго імені» – так у перекладі з єврейської звучить його ім’я. Баал Шем Тов був засновником хасидського руху серед євреїв, опози-ційного до догматично-обрядового формалізму і рабинської ортодоксії. «Симха шель мишва» («радість від здійснення заповіді») – це основа хасидизму, як і теплота та любов до ближнього. Адже найвеличніші акти творіння здійснюються саме у радості.
Його справжнє ім’я – Ізраїль бен Еліезер. Народився на Тернопільщині у 1698 році. Осиротів дуже рано, тож на його долю вже у дитинстві випало чимало випробувань. Ізраїль працював сторожем у синагозі, помічником у початковій єврейській школі – забирав дітей з домівок і з піснями відводив на навчання. Не надто завидні «вакансії». Був двічі одружений (перша дружина рано померла).
Як цілитель Бешт (так його ще називали) розкрився в українських Карпатах. Він усамітнено прожив у горах сім років, пізнаючи секрети Тори, найважливішої єврейської книги. Там почав лікувати людей за допомогою амулетів і заклинань. А на початку 1740-х років оселився в Меджибожі. Невдовзі саме це селище стало центром хасидизму.
– Ми віримо: Баал Шем Тов був великим рабином, він рятував багатьох при житті, і навіть тепер, через 250 років після своєї смерті, допомагає людям, – каже Іуда Сільберман, який нещодавно з дружиною та сином приїхав у Меджибіж з Ізраїлю. – Для нас це святе місце. Бешт вчив, що найперше завжди потрібно сказати «дякую» Богу. А тоді можна просити щось для себе. Сказати: «дай мені здоров’я» чи «гроші мені потрібні», чи «хочу мати дітей». У кожного бажання різні. І всі вони будуть виконані.
Євреї дуже шанують свого проповідника. З’їжджаються до його могили зі всього світу, даючи можливість мешканцям Меджибожу заробити якусь копійку, здаючи квартири чи реалізовуючи скромні сувеніри.