• Головна
  • Новини
  • Світові
  • Знайдена в Ізраїлі монета підтверджує, що євреї проіснували в Юдейській пустелі набагато довше, ніж вважали історики...

Знайдена в Ізраїлі монета підтверджує, що євреї проіснували в Юдейській пустелі набагато довше, ніж вважали історики

21.07.2021, 12:43
Світові
Знайдена в Ізраїлі монета підтверджує, що євреї проіснували в Юдейській пустелі набагато довше, ніж вважали історики - фото 1
До недавнього часу вважалося, що Юдейська пустеля була покинута євреями в 70-х роках нової ери, коли римляни зруйнували Єрусалим і взяли гору над повсталими юдеями. Фортеця Масада на березі Мертвого моря відома як останній оплот повстанців проти римського панування євреїв. Після трирічної облоги, коли римляни прорвали оборонний вал, 960 захисників фортеці наклали на себе руки, щоб померти вільними людьми.

Саме тут, в каньйоні Ваді Рашаш поблизу Масади недавно знайшли монету, що спростовує уявлення про те, що після Великого Повстання єврейські громади на північ від Єрусалиму були стерті з лиця землі, повідомляє Lenta.ua.

Монета ця була викарбувана в 134-135 роках, — повідомляє The Jerusalem Post. На одній її стороні ми бачимо пальмову гілку і слова «Свобода Єрусалиму», а на іншій — музичний інструмент і ім'я «Шимон». Йдеться про Шимона Бар-Кохбу — лідера останнього повстання проти Риму, яке фактично завершило період Другого Храму.

У 132 р. н.е. Бар-Кохба проголосив незалежну єврейську державу, був оголошений царем і став карбувати монету. Йому вдалося зібрати 200-тисячну армію — під владу повстанців перейшли 50 міст і безліч сіл. Повстання було придушене в 135 році, після чого провінцію Юдею перейменували в Сирію Палестину, а Єрусалим — в Елію Капітоліну.

Разом з тим знайдена монета відсуває дату вигнання євреїв з Юдеї аж до 134-135 рр. «Знахідка з Ваді Рашаш вказує на присутність єврейського населення в цьому районі до кінця повстання Бар-Кохби, на відміну від раніше прийнятої точки зору, — зазначає д-р Двір Равів з Університету Бар-Ілан. — Ця монета фактично є першим доказом того, що Акрабат — найпівнічніший з районів Юдеї в римський період, контролювався прихильниками Бар-Кохби».

Інша монета, знайдена неподалік, відноситься до 67-68 р. н.е. На одній її стороні зображений виноградний лист, а на інший викарбувані слова «Свобода Сіону». Три роки по тому Храм в Єрусалимі був зруйнований, а жителі міста вбиті або відправлено в рабство.

Проте обидві монети підтверджують, що єврейський опір був набагато тривалішим, ніж вважалося раніше, а багато єврейських громад проіснували в Юдейській пустелі набагато довше, ніж вважали історики.