Знайдена в Ізраїлі монета підтверджує, що євреї проіснували в Юдейській пустелі набагато довше, ніж вважали історики
Саме тут, в каньйоні Ваді Рашаш поблизу Масади недавно знайшли монету, що спростовує уявлення про те, що після Великого Повстання єврейські громади на північ від Єрусалиму були стерті з лиця землі, повідомляє Lenta.ua.
Монета ця була викарбувана в 134-135 роках, — повідомляє The Jerusalem Post. На одній її стороні ми бачимо пальмову гілку і слова «Свобода Єрусалиму», а на іншій — музичний інструмент і ім'я «Шимон». Йдеться про Шимона Бар-Кохбу — лідера останнього повстання проти Риму, яке фактично завершило період Другого Храму.
У 132 р. н.е. Бар-Кохба проголосив незалежну єврейську державу, був оголошений царем і став карбувати монету. Йому вдалося зібрати 200-тисячну армію — під владу повстанців перейшли 50 міст і безліч сіл. Повстання було придушене в 135 році, після чого провінцію Юдею перейменували в Сирію Палестину, а Єрусалим — в Елію Капітоліну.
Разом з тим знайдена монета відсуває дату вигнання євреїв з Юдеї аж до 134-135 рр. «Знахідка з Ваді Рашаш вказує на присутність єврейського населення в цьому районі до кінця повстання Бар-Кохби, на відміну від раніше прийнятої точки зору, — зазначає д-р Двір Равів з Університету Бар-Ілан. — Ця монета фактично є першим доказом того, що Акрабат — найпівнічніший з районів Юдеї в римський період, контролювався прихильниками Бар-Кохби».
Інша монета, знайдена неподалік, відноситься до 67-68 р. н.е. На одній її стороні зображений виноградний лист, а на інший викарбувані слова «Свобода Сіону». Три роки по тому Храм в Єрусалимі був зруйнований, а жителі міста вбиті або відправлено в рабство.
Проте обидві монети підтверджують, що єврейський опір був набагато тривалішим, ніж вважалося раніше, а багато єврейських громад проіснували в Юдейській пустелі набагато довше, ніж вважали історики.