Золоту намистину віком 3000 років школяр знайшов на Храмовій горі в Єрусалимі

30.11.2020, 12:36
Світові
Намистина з золотих гранул часів Першого Храму була виявлена дев’ятирічним хлопчиком під час відсіву землі з Храмової гори в Єрусалимі.

First Temple-era gold granule bead (photo credit: TEMPLE MOUNT SIFTING PROJECT)

Артефакт зберігся настільки добре, що спочатку його прийняли за сучасний виріб, розповіли ізраїльські археологи, інформує НВ.

Хлопець Біньямін Мілт в рамках проекту «Просіювання на Храмовій горі» виявив чудово збережений маленький циліндр в формі квітки з чотирьох крихітних золотих кульок, не підозрюючи, що цей артефакт, ймовірно, був викуваний близько 3000 років тому.

Насправді намистина настільки добре збереглася, що коли хлопчик приніс її археологу, він спочатку описав її як «Непізнаний сучасний об'єкт», навіть не записавши контактну інформацію хлопчика.

І тільки під час сортування артефактів на задньому дворі доктора Габріеля Баркая вчений зрозумів, що намистина разюче схожа на кілька подібних предметів, які були знайдені під час розкопок похоронних систем періоду Першого Храму в Катеф Хіном.

Хоча ці намистини були зроблені з срібла, вони були ідентичні золотим намистинам як за формою, так і за методом виготовлення (так звана грануляція). Подібні намистини були знайдені в декількох інших місцях по всьому Ізраїлю та датовані різними періодами, при цьому переважна більшість датується залізним століттям (12−6 століття до нашої ери).

Золоті прикраси рідко зустрічаються серед археологічних артефактів періоду Першого Храму, оскільки золото в той час не піддавалося глибокому очищенню і зазвичай містило значний відсоток срібла.

Наразі не ясно, якій меті слугувала намистина, хоча початкові висновки говорять про те, що вона могла бути частиною прикраси, яку носив важливий персонаж, який відвідав Храм, або священик. Більш детальна інформація про виріб буде опублікована після обробки всіх літніх артефактів.

Проект «Просіювання на Храмовій горі» був заснований у відповідь на незаконні ремонтні роботи, які були проведені в 1999 році північним відділенням Ісламського руху, коли понад 9000 тонн бруду та грунту, змішаних з безцінними археологічними артефактами, скинули в Кедронську долину. Археологи доктор Габріель Баркай і Зачі Двіра почали їх просівати в 2004 році і їм з тисячами помічників вдалося знайти тисячі безцінних артефактів.