Звільнення директорів провідних сакральних заповідників лише перша ластівка, -експерт
Наразі немає підстав стверджувати, що кадрові рішення по Софійському та Києво-Печерському заповідниках прийняті саме з метою сприяння передачі пам’яток УПЦ (МП). Проте підґрунтя для таких розмов давно існує. Так прокоментував на веб-конференції у РІСУ Владислав Піоро, голова правління ГО "Український центр розвитку музейної справи» нещодавні резонансні звільнення керівників провідних сакральних заповідників – Нелю Куковальську та Марину Громову.
«Звільнення директорів у Заповіднику «Софія Київська» та Києво-Печерському історико-культурному заповіднику стали лише першими «ластівками» у цілій низці кадрових рішень», - сказав він.
«Зокрема, днями також розірвали контракт із генеральним директором Національного музею Шевченка у Києві Наталією Клименко та призначили на цю посаду Дмитра Стуса. Аналогічне рішення існує по Музею народної архітектури та побуту у Пирогово, - додав ГО "Український центр розвитку музейної справи».
За словами Владислава Піоро, майже одночасна заміна керівництва провідних музейних закладів свідчить, що цей крок системний, його ретельно готували. Проте, що стоїть за цими подіями, сказати важко.
«Підстав для того, щоб стверджувати, що кадрові рішення по Софійському та Києво-Печерському заповідниках прийняті саме з метою сприяння передачі пам’яток УПЦ (МП) – немає. Проте підґрунтя для таких розмов давно існує. Це і прагнення УПЦ (МП,) яке вони не скривають, і постійне розширення меж монастиря на території Києво-Печерського заповідника. Підстави для занепокоєння створюються і самою владою,» - зауважив він.
Як приклад, голова правління ГО "Український центр розвитку музейної справи» нагадав про рішення Кабміну відселення кількох музеїв з території Києво-Печерської Лаври та урядове доручення передати деякі споруди Почаївській лаврі, що на Тернопіллі без права відчуження та зміни призначення попередніх об’єктів.
«Єдине, що залишається – це згуртована громадська позиція, хоча б професійного, музейного середовища», - сказав він.
«І справа навіть не персонально в Н.М. Куковальскій, яка, на мою думку, абсолютно заслужено вважається однією з найбільш досвідчених і успішних музейних керівників країни. Можна по-різному ставитися до кандидатур, які були звільнені та призначені на ці посади протягом тижня. Але на мій погляд, кадрові рішення по музеях та історико-культурних заповідниках такого рівня мають прийматися прозоро та зважено, й обов’язкового з урахуванням думки професійної громадськості», - наголосив Владислав Піоро.