Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 1
За час нападу Росії отримали руйнування щонайменше 59 споруд духовного значення у щонайменше 8 областях України.

Про це повідомила пресслужба Мінкультури у п'ятницю, 25 березня.

За її інформацією, з 24 лютого постраждали вже щонайменше 59 споруд духовного значення (не враховуючи прилеглих будівель) у щонайменше восьми областях України: Київській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Луганській, Сумський, Харківській та Чернігівській. Переважна більшість із них ‒ православні храми. Руйнувань зазнали також мечеті, синагоги, протестантські церкви, релігійні освітні заклади та важливі адміністративні будівлі релігійних організацій. Інтерактивна мапа дає змогу побачити всі постраждалі об’єкти та вибрати візуалізацію за релігійною спільнотою.

24 березня внаслідок обстрілу в місті Сєвєродонецьку постраждав храм на честь ікони Божої Матері “Усіх скорботних Радість”, розташований на території лікарняного містечка у Сєвєродонецьку. Постраждала вівтарна частина храму, вибите одне з вікон у вівтарній апсиді та обвалилась частина стелі.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90013

23 березня внаслідок військових дій у місті Рубіжне від обстрілів постраждав прихід на честь блаженної Матрони Московської – пристосоване приміщення для богослужінь та новозбудований храм.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90014

21 березня атакою окупантів пошкоджено храм Святителя Миколи Чудотворця в Авдіївці.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90015

Останнім часом біля храму святої рівноапостольної Марії Магдалини вибухали снаряди. У результаті цього в будівлі храму розбито скло, пробито купол, розбито ганок, вибито вхідні двері та паркан з двох сторін. Осколками побито облицювання храму. Також сильно постраждали обидві каплиці.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90016


Обстрілами в Маріуполі зруйнована Церква Христа Спасителя Євангельських християн-баптистів.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90017

20 березня, у межах 8‒10 години ранку, близько тридцяти мінометних снарядів потрапили до приміщення Ірпінської біблійної семінарії. Також під дах залетів заряд вибухової речовини.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90018

19 березня, внаслідок нічних обстрілів з боку російських окупантів постраждав Ісламський культурний центр «Бісмілля» міста Сєвєродонецьк Луганської області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90019

У ніч з 16 на 17 березня в Харкові у районі Холодна Гора уламками снарядів пошкоджено храм Смоленської ікони Божої Матері. Зруйновано дах храму, вибито вікна та двері, пошкоджено церковне начиння.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90020

У вівторок, 15 березня, уранці ракета потрапила прямо в будівлю єшиви Харківської єврейської громади на вул. Чоботарська, 17. Будівля є другою синагогою, яка використовується для школи хлопчиків та гуртожитку.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90021

15 березня у Маріуполі росіяни знищили будівлю управління Донецької єпархії Православної Церкви України.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90022

14 березня на територію Української євангельської теологічної семінарії (УЄТС) у місті Київ прилетіли російські снаряди, будівлі семінарії пошкодженні. УЄТС була створена у 1992 і забезпечувала комплексну підготовку служителям з України, Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикістану, Узбекістану, Білорусі, Молдови та Росії.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90023

13 березня внаслідок бойових дій спалахнув храм святителя Феодосія Чернігівського на цвинтарі «Яцеве» у Чернігові.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90024

Під час обстрілу міста Лисичанська 13 березня один із снарядів потрапив на територію Свято-Тихвінського храму. Частково пошкоджено храм та каплицю, вибиті вікна.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90025

12 березня 2022 року російська армія обстріляла мечеть султана Сулеймана Пишного та його дружини Роксолани в Маріуполі, де переховуються майже 90 людей. Фото ушкоджень наразі відсутні.

12 березня, під час бомбування міста Святогірськ (Донецька область), у якому проживають виключно мирні жителі, було частково зруйновано Святогірську лавру.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90026

12 березня, під час обстрілу села Тарасівка (Жердово) Броварського району один зі снарядів розірвався біля Дому Молитви Української Церкви Християн Віри Євангельської (УЦХВЄ). Приміщення пошкоджено.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90028

12 березня зазнав руйнувань унаслідок російських обстрілів Свято-Миколаївський храм у місті Волновасі Донецької області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90027

У ніч з 11 на 12 березня внаслідок обстрілу російськими військами селища П’ятихатки Харківської області постраждав храм Святої благовірної цариці Тамари.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90029

10 березня у результаті обстрілу окупантів зруйновано храм на честь пророка Іллі та Апостола Андрія Первозванного в селі Мостище Фастівського району Київської області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90030

10 березня внаслідок чергового обстрілу Сєвєродонецька російськими загарбниками частково зруйновано кафедральний собор Різдва Христового.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90031

9 березня внаслідок обстрілі зазнав руйнувань храм на честь апостолів Петра і Павла в місті Буча Київської області. Постраждав купол храму, було розстріляно вікна, зруйновані колодязь та адміністративні будівлі на території церкви.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90034

9 березня вибуховою хвилею від ракетного обстрілу по Харкову були ушкоджені вікна синагоги Об’єднаної єврейської громади України. Синагога була збудована у 1913 році та була однією з найбільших у Європі в ті часи.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90033

8 березня від обстрілу значно постраждав храм на честь святителя Тихона у місті Гуляйполе Пологівського району Запорізької області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90035

У ніч із 7 на 8 березня у місті Суми внаслідок авіаційного нальоту російського бомбардувальника постраждала будівля Сумської духовної семінарії.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90036

Повідомляють про ушкодження трьох храмів у місті Суми. У Стрітенському храмі постраждала крівля купола. У Пантелеймонівській церкві вибито п’ять вікон. У храмі Святого Праведного Іоана Руського ушкоджено два вікна. Фото ушкоджень наразі відсутні.

Повідомляють про ушкодження двох храмів в Сумському районі. Сильні пошкодження будівлі та подвір’я Преображенського храму в селі Солдатське. Вибиті вікна в Спасо-Преображенській церкві в селі Ворожба. Фото ушкоджень наразі відсутні.

У результаті обстрілу 7 березня постраждали будівлі Єлецького Успенського монастиря в Чернігові, заснованого в 1069 році.

7 березня у селі Заворичі Броварського району Київської області в результаті обстрілів згоріла Георгіївська церква (збудована у 1873).

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90038

7 березня через бойові дії знищено 160-річний дерев’яний храм на честь Пресвятої Богородиці у селі В’язівка Житомирської області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90039

7 березня під час авіаудару по Бишеву (Київська область) вибуховою хвилею було пошкоджено храм Покрову Пресвятої Богородиці: вибито вікна та двері. Фото ушкоджень наразі відсутні.

6 березня в місті Малині на Житомирщині під час обстрілів окупантів снаряд розірвався поряд із Покровською церквою у самому центрі міста.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90040

6 березня під Ірпенем (Київська область) обстріляли храм Великомученика Георгія Побідоносця.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90041

6 березня 2022 року під артилерійським обстрілом опинився Свято-Успенський монастир у селі Нікольське у Волноваському районі, Донецької області. Повідомлено про пошкодження даху та приміщення пекарні.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90042

6 березня внаслідок обстрілу частково зруйновано дім молитви євангельських християн-баптистів у місті Ізюм Харківської області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90043

5 березня у селі Ясногородка (Київська область) під час обстрілу було пошкоджено храм Різдва Пресвятої Богородиці. Два снаряди влучили в купол, снарядом БМП було пошкоджено дзвіницю. Ушкоджено також збудований біля храму парафіяльний будинок. З великокаліберного кулемету прошито вікна та вхідні двері храму. Фото ушкоджень наразі відсутні.

5 березня внаслідок обстрілу постраждав храм Вознесіння Господнього у селі Бобрик Київської області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90044

Від обстрілу 3 березня постраждала будівля єврейської молодіжної організації Гілель.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90045

2 березня отримав пошкодження через обстріли храм на честь святих Жінок Мироносиць у місті Харків.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90046

2 березня в Успенському соборі міста Харкова внаслідок обстрілу вибиті вікна та вітражі, пошкоджено церковне начиння та оздоблення.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90047

2 березня зазнав ушкоджень від обстрілу міста Харкова Університетський Антоніївський храм, розташований у Харківському національному університеті імені Каразіна: вибито всі вікна, пошкоджено церковне начиння.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90048

2 березня 2022 року в селищі Талаківка під Маріуполем внаслідок бойових дій було пошкоджено головний купол, дах і дзвіницю храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці. 30 років тому – у 1992 році храм був відбудований на тому ж місці, де він був зруйнований за часів радянської влади.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90049

1 березня у Харкові російська ракета влучила в будівлю курії Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90051

1 березня внаслідок російського обстрілу пошкоджена Костянтинівська мечеть і прилеглі господарські приміщення у місті Костянтинівка Донецької області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90050

28 лютого внаслідок бойових дій у місті Щастя Луганської області пошкоджено Свято-Катерининський храм.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90052

27 лютого внаслідок артилерійського обстрілу були ушкоджені куполи та покрівля Георгіївського храму міста Ніжин Чернігівської області.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90053

У ніч із 27 на 28 лютого внаслідок бойових дій у Києві постраждав храм на честь святителя Іоасафа Білгородського на Інтернаціональній площі.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90054

27 лютого внаслідок атаки окупантів зруйновано храм святителя та чудотворця Миколая у селі Новогнатівка Донецької області. Снаряд потрапив у вівтарну частину. Знищено вівтар та іконостас.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90055

Зазнав пошкоджень від обстрілів Харкова Свято-Андріївський храм на території військової частини 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90056

Повідомляють про ушкодження від обстрілів каплиці святого пророка Іллі на території Харківського національного університету повітряних сил імені Івана Кожедуба (місто Харків). Фото ушкоджень наразі відсутні.

Від ворожих атак зазнали ушкоджень вікна гарнізонного храму Національної гвардії – Церкви святого Юрія Переможця у військовій частині 3017. Його планували добудувати і освятити в 2022 році.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90057

У результаті обстрілів постраждали два православні храми у Волновасі Донецької області ‒ Преображенська церква та храм на честь ікони Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних Радість».

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90059
Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90060

У перші дні нападу Росії на Україну в місті Лисичанськ Луганської області постраждав Другий Митрофанівський храм і недільна школа: вибиті вікна, ушкоджений інтер’єр.

Армія Росії пошкодила вже близько 60 українських церков, - Мінкульт - фото 90058

Світлини з відкритих джерел та передані очевидцями.

Інформацію, зокрема світлини, про ушкодження культових споруд та інші наслідки вторгнення РФ до України для релігійних спільнот просимо надсилати на [email protected]. Контактний номер: +380 97 705 38 57.

Також заохочуємо реєструвати свідчення на ресурсі Міністерства культури та інформаційної політики України для документування воєнних злочинів проти людяності та об’єктів культурної спадщини, скоєних армією росії: https://culturecrimes.mkip.gov.ua. Переглянути зафіксовані воєнні злочини на цьому ресурсі можна тут.