• Головна
  • Моніторинг
  • "Це було як перехід в інший рід військ: монастир — духовний спецназ", — сестра Анисія, у минулому військовослужбовиця і парашутистка...

"Це було як перехід в інший рід військ: монастир — духовний спецназ", — сестра Анисія, у минулому військовослужбовиця і парашутистка

14 березня, 10:30
"Це було як перехід в інший рід військ: монастир — духовний спецназ", — сестра Анисія, у минулому військовослужбовиця і парашутистка - фото 1
Покликання до богопосвяченого життя — саме собою диво. Історії таких покликань інколи бувають подібними до кіно. Одна з таких — про с. Анисію, яка в минулому була військовослужбовицею, а ще раніше — викладачкою математики. Сьогодні вона — монахиня Святопокровського монастиря сестер студійського уставу УГКЦ і психолог у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.

Оксана Козак

Як людина розпізнає особливий дар покликання до богопосвяченого життя, як це відбувається? Ті, хто мав такий досвід, кажуть, що все дуже індивідуально; для когось такий шлях — рівний, а хтось іде до цього розуміння крутими поворотами долі.

Про службу у війську й один незвичайний стрибок із парашутом

Шлях с. Анисії саме такий — із багатьма поворотами, які повністю змінювали її життя. Народилася і вчилася у Львові, за фахом — математик, викладала у школі. Займалася парашутним спортом. На змаганнях на Чемпіонаті України на неї звернули увагу військові та запропонували контракт у ЗСУ. Служила в армії п’ять років (1999–2004).

«Служба у війську відбувалася по повній програмі, і я вдячна за це, бо це було загартування — і фізичне, й емоційне, і, як потім з’ясувалося, духовне. Військова форма, шикування, виїзди по тривозі, відрядження, зміна частин, всі види вишколів… Доводилося жити і на аеродромі, з мишами. Була й „дідівщина“. Все було», — згадує той час сестра.

На її рахунку — понад 500 стрибків із парашутом, що, за її словами, не є чимось надзвичайним, багато хто мав і по тисячі й більше. Чи були якісь незвичайні випадки тоді?

«Стрибала досить благополучно — не було ні переломів, ні вивихів, — розповідає вона. — Але був один стрибок, коли основний парашут не розкривався. Погода для стрибків була в той день дуже несприятливою, але це були міжнародні навчання, до яких ми готувалися місяць, не хотілося їх зривати, і ми, на свій ризик, погодилися. У мене тоді не розкрився основний парашут і був вибір як діяти. У той день виявився дуже рідкісний чинник: наверху і внизу був штиль, а в середньому шарі — вітер 15 метрів на секунду. І якби парашут відкрився, як треба, мене би знесло на кілометр і більше від точки приземлення. А так я на запасному приземлилася у самий центр стадіону. І вже відтоді почала задумуватися: Господь навіть парашутистом виявився дуже кваліфікованим» (сміється).

За певний час уже колишня армійка прийняла монаший послух, і ось уже 18 років у монастирі.

'Це було як перехід в інший рід військ: монастир — духовний спецназ', — сестра Анисія, у минулому військовослужбовиця і парашутистка - фото 110366

З армії — у монастир

Сестра Анисія каже, що військо і монастир — це не кардинально різні речі, як може видатися на перший погляд. Навпаки, у цих інституцій багато спільного.

«Це не була радикальна зміна — для мене це був просто перехід в інший рід військ. Як мені правильно сказали в той час: монастир — це духовний спецназ. Так, це була зміна війська, трошки інша форма, але структура майже та сама».

Що спричинило до такого переходу? Сестра Анисія розповідає, що певні роздуми були в неї років два і підштовхували до цього виклики, які ставило життя та армія: «Бракувало досвіду і знань, щоби з ними справлятися. І Господь потихеньку подавав мені людей, які привели мене до нового досвіду, який я почала використовувати в цих викликах. І цей досвід працював якось дуже очевидно та чудодійно».

Підштовхнула й особиста обставина: подруга попросила бути хресною дитині, і в процесі підготовки до хрестин виринали певні практики, які с. Анисія називає підказками.

«Довелося вперше в житті піти до сповіді. Там довелося озвучити ті виклики, з якими не даю собі ради. І в діалогах зі священником мої труднощі почали вирішуватися. Це дуже мене тоді зачепило: як це так, я майже все знаю і цілком давала собі раду в житті, а тут, у цих труднощах, якась незрозуміла молитва працює сильніше за весь мій попередній досвід? …».

Яким був початок монашого життя — новіціат, період послуху й випробування тих, хто вступає до монашого згромадження? Сестра Анисія каже, що для неї цей період був дуже потужним у духовному плані: «Коли приходять дуже молоді дівчата, це відбувається по-іншому. У мене була дуже сильна духовна боротьба, але це допомогло мені засвоїти головне монаше правило, і воно дуже потужно працювало — буквально кожен його міліметр працював, як зброя. Це мій індивідуальний досвід: навіть молитва на ніч тоді для мене спрацьовувала та знімала певні труднощі. І весь цей період і вправляння у послусі загалом дали величезні дивіденди в майбутньому — кажу це зараз, уже зі свого досвіду».

Реабілітація військових

З початку війни в Україні, з 2014 року, с. Анисія займається реабілітацією військових: спочатку — як духовна особа, пізніше — як фаховий психолог. Зараз працює у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій та членам їхніх сімей.

«Моя дорога у фах психолога почалася з Майдану: участь у Революції Гідності була обумовлена позицією Церкви — де є люди, там повинні бути й ми, хто спроможний. Я відчувала таку спроможність: перебуваючи тоді на Майдані, ділилася і своїм військовим досвідом, і просто спілкувалася з людьми, — розповідає сестра. — Не знала до цього, що в мене є здібності до такого спілкування. А далі почалася війна. Був запит про допомогу у психологічній реабілітації у військовому шпиталі. Ми з сестрами ходили туди два роки. Але постала потреба у психологічній фаховості, бо до того я допомагала за рахунок свого духовного покликання і військового досвіду. Перша моя студія була у Кракові, у психотерапевтичному інтегративному інституті. Поїхала туди, коли настало вигорання, і я вже майже не могла працювати. І там за одну сесію мене фактично реабілітували, і я з новими силами знову стала до роботи. Вкотре переконалася, яке велике значення мають знання».

Чи допомагає у роботі психолога монаше покликання?

«Монаше покликання дає мені опору в цій роботі, сили, щоб іти поруч із людьми, які приходять по допомогу. Також, думаю, відбувається якийсь резонанс із людьми, які мають свій досвід віри», — каже сестра, наголошуючи, що працює у Центрі саме як психолог, а духовна складова присутня, тільки якщо людина має бажання говорити на ці теми.

Як працюється у Центрі з людьми, які бачили війну? Де брати сили і ресурси, щоб могти їх віддавати і допомагати? Сестра Анисія ділиться власним досвідом і методами, як виходити зі стану вигорання і з новими силами братися до роботи: «Війна — це пресинг, який випробовує твої цінності, твій світогляд. Це перевірка, що фальшиве, а що — ні. Насправді, це вимушена, але добра можливість для розвитку, яку з багатьох причин не можна відкладати на потім. Десь у листопаді в мене відкрилося друге дихання: я тоді просто згадала свій перший досвід, із дитинства, коли з батьком ходили на лижах і він мені сказав: коли ти вже зовсім виснажена і не можеш рухатися, але продовжуєш йти, відкривається друге дихання. У грудні мені вже довелося застосувати досвід з армії — коли розумієш, що це вже не забіг чи певна робота, а це, на жаль, уже спосіб життя. Так, війна і робота на перемогу — це спосіб життя. Розумієш, що кінця не видно, і про себе треба подбати вже».

«Молитва допомагає надзвичайно сильно — без цього просто не було би сил на цю роботу. Молитва передбачена нашими правилами і розпорядком дня: вранці — утреня і Літургія, ввечері — вечірня. Вранішня молитва допомагає не випускати з уваги присутність Бога в моїй роботі й у присутності Бога називати речі своїми іменами. Як снайпер влучає в „десятку“ — ось як це працює. А ввечері молитва допомагає все, що назбиралося за день, віддати Богові — це жахливі історії, і я також лише людина. Це такий молитовний душ: як ми щодня звикли мати його для тіла, так є певна гігієна і для душі».

'Це було як перехід в інший рід військ: монастир — духовний спецназ', — сестра Анисія, у минулому військовослужбовиця і парашутистка - фото 110365

Повернення до життя після війни: як готуватися

І суспільство, і Церква вже зараз готуються до не менш складного періоду — до лікування ран війни, якого потребуватимуть усі, кого торкнулася і зранила війна. Найперше — воїнів. Це і медична, і психологічна реабілітація, й душпастирська діяльність.

«Дуже важливе питання і важлива робота — готуватися, щоб могти прийняти наших рідних, — стверджує сестра. — Це потрібно і воїнам, щоб не перенести цю війну у своє подальше життя, маючи такі агресії і зранення всередині себе. Тому потрібні знання психіки, без яких просто неможливо дати собі раду».

Сестра Анисія рекомендує підручник Костянтина Ульянова «Броньований розум» — курс профілактики бойового стресу київського психолога і фахівця з методик самооборони. «Важко його читати, але краще почитати підручник і розуміти, що відбувається, ніж непідготованим спілкуватися з рідною людиною, у якої війна в голові», — каже с. Анисія.

Вона радить рідним воїнів заздалегідь дізнаватися про різні заклади з різними видами реабілітації, готуватися наперед, тому що процеси адаптації до мирного цивільного життя можуть бути дуже складними.

«Ті, хто прожив не тільки війну, а й полон, потребують дуже складної реабілітації. Можливо, на рівні держави йдуть якісь процеси масової організації таких закладів, але занадто велика кількість тих, хто потребує і потребуватиме такої допомоги. Я вдячна нашим воїнам за те, що вони є саме такими, якими є. І дуже хочу, як і ми всі, допомогти їм, щоб ми могли розбудовувати Україну, щоб ми мали з ким це робити», — каже с. Анисія.