Created with Sketch.

Гарнізонний храм Львова відкриває свої фрески

10.11.2021, 14:01
Ключі від раю. Розписи Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла у Львові
Джерело фото: РІСУ

10 листопада у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла (УГКЦ) починають знімати риштування у центральній наві. Після кількох років вивчення, консервації і реставрації, для парафіян, туристів і всіх зацікавлених відкриються розписи, створені ще у 1738-1740 роках Франциском Екштайном та його сином Себастьяном.

"Це найбільший міжнародний реставраційний проект України! 7 років кропіткої праці 20-ти українських та польських реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського. 38 тон риштувань – 3390 м3, витрачено понад 20 млн. гривень", — повідомив на своїй фейсбук-сторінці о. Тарас Михальчук, настоятель храму.

о. Тарас Михальчук

 

6 грудня виповниться 10 років, як у 2011 р. колишній єзуїтський костел в центрі Львова — після декількох десятиліть функціонування як склад книжок, газет — знову почав виконувати свою первісну функцію: служіння Богу. Тоді ж виникла потреба реставрації фресок, дерев'яних та металевих елементів барокового убранства храму. І вже 2012 року розпочалися дослідження стану фресок, моніторинг вологості під склепінням, хімічних нашарувань тощо. А у липні 2015 року стартували перші реставраційні роботи над фресками, які загалом займають площу близько 1300 кв. метрів. Спочатку були відреставровані розписи над вівтарною частиною, які вже зараз можна бачити.

Перший рівень риштувань

 

Другий рівень риштувань

 

Всі роботи здійснювала польсько-українська група спеціалістів на чолі з професором Краківської академії мистецтв Павелом Болінським. На місці процес реставрації курувала викладачка Львівської національної академії мистецтв Леся Гануляк.

За словами настоятеля храму о. Тараса Михальчука, те, що побачать парафіяни чи туристи, лише невелика частина всіх робіт, які були проведені за ці роки.

"Велика частина фресок збереглася, а їх очищення і консервація дали змогу зрозуміти, що це автентичне малярство Франциска Екштайна. Для самих реставраторів це було фантастичне пережиття, коли вони зрозуміли, що мають перед собою автентичні розписи", — розповів РІСУ о. Тарас.

Робочі моменти. До завершення реставрації ще близько місяця

 

Накладення позолоти

 

Засновник Товариства Ісусувого св. Ігнатій Лойола. Реставратори це зображення відновлювали на основі старих фото

 

Окремі сегменти розписів були повністю втрачені. І потрібно було по архівних документах шукати, що саме там було зображено. Такі архівні світлини зберігаються у Краківській бібліотеці.

За словами священника, від початку ремонтних робіт був виклик: як укріпити склепіння. Зокрема, частина на межі над святилищем і основною частиною храму була пробита авіаційним снарядом під час Другої світової війни, там була встановлена бетонна латка, яка містила наскрізні металеві скоби. І це все потрібно було спочатку заховати, нанести тиньк, близький до первісного, а тоді вже відновлювати рисунок, який там був.

Загалом склепіння було суцільно потріскане, у щілинах були відкладення солей, все продувалося. Тому ще до реставрації фресок потрібно було ці солі забрати, щілини заробити, щоби не було протікань.

Найбільше потерпав дах у тому місці, де склепіння межує з головним фасадом, куди залізти було неможливо без зовнішніх риштувань. Але з 2020 року триває ще й реставрація фасаду, тому і там всі цілини буде зароблено. За словами о. Тараса, до кінця того року реставрація фасаду на 90-95% буде завершена.

Ангельські хори і херувими — як без них

 

Герби у таких храмах мусять бути

 

На думку о. Тараса, у Львові важко знайти так понівечені старовинні фрески. "Храм страждав від того, що після війни багато років не було частини даху і відбувалися постійні затікання. Майже 20 років був тимчасовий дах, який тільки ситуативно захищав від погодніх умов саме склепіння. Тому воно зазнало дуже серйозних руйнувань. І те, що багато з фресок збереглося, — це чудо", — вважає священник. Найбільше постійними затіканнями були пошкоджені фрески на краях стелі, де стікала по опуклому склепінню вода.

І ще під час Першої світової війни і Польсько-української війни 1918-1919 рр. храм зазнав пошкоджень. Зокрема, у 1919 р. сюди потрапив снаряд і частину покриття та розписів було пошкоджено. Їх було відновлено під час попередньої реставрації у 1930-х роках, а пошкоджене місце було позначене на згадку.

Отець Тарас показує місце, яке було пошкоджене у 1919 і опісля відновлене

 

За словами реставраторів, вони прожили декілька років тут, на верхньому поверсі риштувань. Для когось у храмі пройшло 7-8 років, тобто третина життя. Тут навіть читалися лекції онлайн

 

Останні штрихи. За словами о. Тараса, реставратори дуже вибагливі до своєї роботи.

 

Фотофіксація виконаної роботи - дуже важливий елемент роботи реставраторів

 

Загалом у храмі багато написів латиною — все таки єзуїти були освітянами і науковцями

 

Пам'ятний напис від самого майстра Франциска

 

І ось цей сокровенний момент: створення пам'ятного напису про виконану роботу. Можна сказати, що це "квітка" реставраторів

 

Але на цьому реставрація храму не завершиться, на черзі стіни та інші елементи храму.

"У нас є такий план, щоби у 2022 р. розпочати по всій висоті реставрацію святилища. Це означає, що воно буде повністю у риштуваннях. А на ньому ми плануємо зробити 3D-зображення вівтаря і так там будемо молитися", — поділився настоятель храму.

Вівтарна частина - погляд з риштувань

 

"Ми усі стали учасниками ще однієї історичної події у житті нашого міста. Усе на славу Божу!", — радіє о. Тарас Михальчук.

Старовинний орган виглядає не дуже, але о. Тарас запевняє, що його можна відновити

 

Нагадаємо, Гарнізонний храм свв. апп. Петра і Павла був заснований 31 липня 1610 р. (тоді було закладено та освячено наріжний камінь) як єзуїтський костел. Храм був відкритий офіційно 9 вересня 1630 р., коли до нього були внесені Святі Дари та головні святині – скульптуру Христа Розп’ятого та ікони Матері Божої Утішительки і св. Станіслава Костки. Повноцінно роботи були завершені аж у 60-их рр. XVII ст. Тим же часом датуються й перші малярські оздоби, авторства Матвія Климковича та будівництво першого органу.

У 1655 р., під час облоги Львова козацько-московським військом, на вежу храму міський гарнізон підняв гармату. З неї, як свідчать джерела, поцілили у склад боєприпасів московського війська.

У 1734 р. сталася пожежа, під час якої храм сильно постраждав. Відтак було запрошено майстра Франциска і його сина Себастьяна Екштайнів до створення нових розписів храму, що і тривало у 1738-1740 рр.

15 травня 1771 р. на внутрішній вежі Єзуїтської фіртки поруч з храмом було відкрито першу астрономічну обсерваторію на українських землях, яка водночас стала й однією з найстаріших у світі.

У 1939 р. під час бомбардувань Львова один з снарядів протаранив дах храму. Однак, набагато більшою була шкода від пожежі, яка перекинулась від будинку Головного державного фінансового управління, який постраждав найбільше. У вогні згорів дах костелу, який повноцінно відновили лише в 1959 р. під час реставрації, якою керував Ігор Старосольський. Протягом Другої світової війни незважаючи на пошкодження, у храмі ще служились Меси, які відправляли єзуїти. Духовне життя храму де-факто перервалось 4 червня 1946 р., коли під тиском радянської влади останні монахи залишили свою обитель. Крім особистих речей та церковного начиння, з собою до Польщі члени Товариства Ісуса забрали дві ікони Богородиці (Утішительки та Страждальної), ікону св. Станіслава Костки та мощі св. Бенедикта. Сам храм було закрито і за деякий час перетворено на книгосховище бібліотеки ім. Василя Стефаника. Сумарно, в храмі до 2011 р. знаходилось близько 2,5 млн. книжок різного часу видання, мови та характеру.

Читайте також: Про історію храму — "Єзуїтський спадок Львова: Гарнізонний храм"
Читайте також
Події та люди Радянські спецслужби й Церква. Свідчення Павла Судоплатова
10 листопада, 09:40
Події та люди Між Косовом і Кутами: Баал Шем Тов і уявний образ єврейських Карпат в XIX-XX століттях
10 листопада, 15:00
Події та люди Чернігівські євреї: слід в історії давнього міста
14.12.2023, 09:00
Події та люди Втрачений шанс: як Почаївська лавра могла стати святинею Київського Патріархату в 1992 р.
07.12.2023, 09:00