У Львові реставрують головний фасад Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла
Спочатку фахівці відчистили з каменю цемент, біонарости, щоб позбутися причин руйнування каменю. Далі камінь укріплять та відновлять втрачені елементи фасаду.
За словами реставратора з каменю Остапа Поповича, у Львові не так багато історичних об’єктів, де можна працювати такими каменем. І це для фахівців становить неабиякий професійний інтерес.
«Першочергове завдання реставратора з каменю – зберегти та продовжити його життя. Для цього ми визначаємо методику, яка дозволяє максимально ефективно це зробити. В процесі очистки ми виявили як мінімум чотири різні розчини, якими в різний час проводили ремонтно-реставраційні роботи. Але тогочасні матеріали подекуди нашкодили, особливо цемент», – розповів Бюро спадщини реставратор.
Скульптури на стіні фасаду Костелу Єзуїтів датуються XVIII-XIX ст. Вони збереглися в не найгіршому стані, чого не можна сказати про кам’яні деталі, безліч з яких втрачено і потребуватимуть відновлення.
«Тут справа не лише у пошкодженнях спричинених часом, а швидше в неправильних реставраційних процесах, які проводили раніше. Головний ворог – цемент, навіть його тонкий шар має надзвичайно руйнівну силу для каменю. Він під ним стає слабким, крихким і потребує тривалої реставрації і зміцнення», – додав Остап Попович.
Роботи з реставрації головного фасаду храму проводяться за кошти міського бюджету, на замовлення управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.
Паралельно з цим, тривають роботи з фресок XVIII ст. всередині храму. Завершення усіх робіт планується на кінець 2022 року.