Глава УГКЦ прийняв у Києві делегацію бельгійських єпископів: «Дякую за вашу мужність»
Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
Чотириденне перебування вони розпочали із зустрічі Главою УГКЦ Святославом у його резиденції в Києві.
У складі делегації до України, зокрема прибули: єпископ Брюсселю Жан Кокерольс, єпископ Гента Лоде Вангеке, єпископ Брюгге а Лоде Артс, єпископ Антверпена Йоган Боні. Їх супроводжують: апостольський адміністратор Паризької єпархії УГКЦ владика Гліб Лончина, керівник єпископського бюро Паризької єпархії п. Сеголен Миколенко та єпископський вікарій Паризької єпархії у Бельгії о. Іван Данчевський.
«Минає рік цієї безсенсовної і святотатської, як каже Папа Франциск, війни. Говорять, що росіяни щось готують. Але присутність багатьох друзів, які приїжджають, щоб нас відвідати, дає нам відвагу пережити й це. Сам факт, що я живий, — чудо», — сказав на початку зустрічі Блаженніший Святослав.
Представляючи членів делегації, владика Йоган Боні зауважив, що до України прибула майже половина Єпископської конференції Бельгії. У Бельгії, розповів він, є вісім єпархіальних єпископів і три єпископи-помічники. «Від імені всіх передаємо вам вітання. Співпереживаємо цю драму у вашій країні. Багато українців прибуло також до нас, менше ніж до Польщі й Німеччини, але теж чимало. Стараємося гарно їх прийняти», — зазначив він.
До Бельгії, розповів о. Іван Данчевський, прибуло 55 тисяч українських біженців, з них 1500 — до м. Гента, де він душпастирює.
Єпископ Йоган Боні відзначив служіння владики Гліба Лончини та його попередника владики Бориса Ґудзяка, які часто зустрічалися з єпископами в Бельгії. Завдяки цьому протягом останніх кількох років вдалося налагодити плідну співпрацю, щоби знайти храми, підтримати сім’ї тощо. Владика Йоган відзначив і служіння греко-католицьких священиків у Бельгії. «Добре, що базова структура — священики, храми — вже були в Бельгії на момент початку війни. Так ми змогли швидше відповісти на цей виклик», — зазначив єпископ Антверпена, також подякувавши Главі УГКЦ за щоденні звернення, які, як він наголосив, бельгійські єпископи читають щодня.
Блаженніший Святослав подякував делегації бельгійського єпископату за присутність і те, що вони зробили для українського народу, українських біженців, які дійшли «аж до краю Західної Європи». Відтак розповів, як пережив повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року і як Церква почала рятувати людські життя, а також про звірства росіян в Україні. Глава УГКЦ акцентував, що на захист Батьківщини стала не лише професійна українська армія, а й прості люди. Він розповів кілька історій дивовижного спротиву українців, зокрема в населених пунктах на Півночі держави. Предстоятель відзначив і злагоджену співпрацю між Церквами та релігійними організаціями, особливо в перші місяці великої війни.
«Доки триватиме війна? Не знаємо. Бо Росія прагне досягти політичних цілей військовими засобами і для цього не шкодує ні людських, ні економічних, ні військових ресурсів, які має», — сказав Блаженніший Святослав, відповідаючи на запитання про те, чого очікувати після року повномасштабної війни.
Глава УГКЦ розповів, як протягом року українцям доводилося воювати не лише на полі бою, але й змагатися у битвах за посівну кампанію навесні, відтак за збір урожаю восени, коли аграрії ризикували життям, обробляючи родючі землі України, третина яких сьогодні замінована. Цього року, за його словами, українська земля вродила як ніколи. Тож ще одна битва, яку довелося вести, — за можливість експортувати український хліб, щоби запобігти голоду у світі.
Після зустрічі з Блаженнішим Святославом бельгійські єпископи вирушили до римо-католицького храму Святого Олександра, де зустрілися з ординарієм Києво-Житомирським єпископом Віталієм Кривицьким і відслужили Святу Месу.
21–22 лютого делегація перебуватиме в Києві й околицях, зокрема відвідає Ірпінь та Бучу. Крім зустрічей із Блаженнішим Святославом та владикою Віталієм Кривицьким, у столиці бельгійські єпископи зустрінуться з Апостольським нунцієм в Україні, Предстоятелем ПЦУ, єпископом-помічником Київської архиєпархії владикою Йосифом Міляном. Також відвідають Київську Трьохсвятительську духовну семінарію.
23–24 лютого єпископи перебуватимуть у Львові, де відвідають УКУ, Гарнізонний храм святих Петра і Павла, римо-католицьку катедру Успіння Пресвятої Богородиці, Львівську духовну семінарію Святого Духа. У річницю повномасштабного вторгнення після молитви на Личаківському цвинтарі помоляться за мир в Україні в соборі Святого Юра з митрополитом Ігорем Возьняком. Відвідають також «Дім милосердя» для сиріт, модульні містечка.