• Головна
  • Моніторинг
  • “Коли ми вийшли — знайшли свободу”: історія священника із Запоріжжя, який перейшов із УПЦ до ПЦУ...

“Коли ми вийшли — знайшли свободу”: історія священника із Запоріжжя, який перейшов із УПЦ до ПЦУ

02.05.2023, 10:03
Ігор Савва, протоієрей Православної церкви України. Запоріжжя, 21 квітня 2023 року - фото 1
Ігор Савва, протоієрей Православної церкви України. Запоріжжя, 21 квітня 2023 року
Джерело фото: Суспільне Запоріжжя
“Коли ми вийшли, то ми не загубили щось, а навпаки — знайшли свободу і радість богослужіння”, — розповідає запорізький священик Ігор Савва про перехід із Української православної церкви (МП) до Православної церкви України на чолі з митрополитом Київським Єпіфанієм.

Як Ігор Савва наважився на такий крок, та що для цього знадобилося – дізнавались журналісти Суспільного.

Ігор Савва з 1999 року працював в Українській православній церкві (МП) в 9 міській лікарні. У 2018-му з неї вийшов через тиск, бо проводив служби українською мовою, разом з ним пішли й деякі віряни, згадує Ігор Савва:

"З одного боку ми вимушені були вийти, а з іншого – нас вигнали, бо наша громада, одна з небагатьох, яка реагувала на воєнні події з 2014-го року, реагувала як українська громада".

Ігор Савва, протоієрей Православної церкви України. Запоріжжя, 21 квітня 2023 року. - фото 113681
Ігор Савва, протоієрей Православної церкви України. Запоріжжя, 21 квітня 2023 року.
Джерело фото: Суспільне Запоріжжя

Ігор Савва каже: коли вийшов із Української православної церкви, почав думати, що робити далі. Саме в цей час відбувся об'єднавчий собор украї́нських православних церков, тому вирішив приєднатися до Української канонічної церкви. Цей процес тривав кілька днів:

"Для мене, як священика, сам процес виглядає так: я повинен знайти єпископа, який мене прийме в свою єпархію. Я поїхав до митрополита Олександра, він прийняв мене і зараз я є частиною його Переяславсько-Вишневської єпархії. Це в Києві. Оформили нашу громаду як юридичну особу з уставом, а мене як настоятеля".

З колишніми колегами з церкви московського патріархату, каже протоієрей Савва, нині не спілкується:

"Я був би радий, хоча б для того, щоб дати приклад про вихід із Московського патріархату. Коли ми вийшли, ми не загубили щось, а навпаки — знайшли свободу та радість богослужіння".

Церковне начиння протоієрея Православної церкви України Ігоря Савви для проведення служби. - фото 113682
Церковне начиння протоієрея Православної церкви України Ігоря Савви для проведення служби.
Джерело фото: Суспільне Запоріжжя

Від початку повномасштабної війни в Запоріжжі та області жодна з громад не виявила бажання перейти з Української православної церкви (МП) до Православної церкви України, каже єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій:

"Якщо якась громада захоче перейти до ПЦУ, щоб захистити її право, можливо, ми будемо звертатися по допомогу, щоб захистити законне право громади на самовизначення, до якої конфесії вона хоче належати".

Єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, Запоріжжя, 16 квітня 2023 року. - фото 113683
Єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, Запоріжжя, 16 квітня 2023 року.
Джерело фото: Суспільне Запоріжжя

Проте єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій зазначає, що це має бути свідоме рішення і тиснути на священників московського патріархату ніхто не буде.

Кафедральний Собор Святої Трійці у Запоріжжі. - фото 113684
Кафедральний Собор Святої Трійці у Запоріжжі.
Джерело фото: Суспільне Запоріжжя

Українська православна церква Московського патріархату – назва більше побутова, пояснює директор Департаменту культури та інформаційної політики обласної військової адміністрації Владислава Мороко:

"Зареєстрована Українська православна церква на чолі з Онуфрієм, а також Православна церква України на чолі з Епіфанієм. Тобто, це дві церкви, але для того, щоб зрозуміти, хто до кого і яке має відношення, тому воно і з’явилося —Московський патріархат і Київський патріархат".

За словами Владислава Мороко, парафії Української православної церкви (МП) є в понад 350 громадах Запорізької області. Натомість Православної церкви України — у 140. На підконтрольній Україні території розташовані 98 храмів:

"З них лише 12 – ПЦУ і приблизно до 5-6 — греко-католики, римо-католики, а все інше, це понад 70 — УПЦ. Ідеологічно і ментально УПЦ (МП) — це частина РПЦ. На окупованих територіях ПЦУ немає, тому що ПЦУ було знищено в перші ж дні окупації".

Владислава Мороко, директор Департаменту культури та інформаційної політики обласної військової адміністрації. - фото 113685
Владислава Мороко, директор Департаменту культури та інформаційної політики обласної військової адміністрації.
Джерело фото: ЗОДА

Більшість священнослужителів Православної церкви України евакуювалися з тимчасово окупованої території Запорізької області. Про це Суспільному раніше повідомляв єпископ Запорізький і Мелітопольський владика Фотій.

Також Суспільне раніше повідомляло, що петиція щодо розірвання всіх договорів міста Запоріжжя із Запорізькою єпархією Української православної церкви московського патріархату, майже за добу набрала необхідну кількість підписів на сайті Запорізької міської ради.