Міжнародні експерти застерігають перед пострадянськими тенденціями у сфері релігійної свободи в Україні
Професор Людмила Филипович, підсумовуючи результати 15-ї міжнародної конференції „Свобода релігії і демократії: старі та нові виклики”, яка 5-7 серпня відбулася в Києві, серед іншого зазначає, що „міжнародні експерти за станом релігійної свободи в світі відносять Україну до безпроблемних країн. Вона знаходиться в групі таких держав, як США, Канада, країни Західної Європи, де найменша кількість обмежень, або немає жодних в праві людини у виборі релігії, в праві індивідуально чи спільното сповідувати ту чи іншу систему цінностей, здійснювати обряди, проводити місіонерську роботу, пропагувати свою віру тощо”.
„Незважаючи на такий високий рейтинг, який має Україна в сфері свободи релігії, чи можемо ми вважати, що всі питання розв’язані позитивно? Ні!”, — наголошує науковець, відповідаючи на запитання читачів РІСУ на веб-конференції, яка триває з 9 по 13 серпня.
„Проблем багато, які помічаються і самими віруючими, що зазнають дискримінацій за свої релігійні переконання, і релігійними організаціями, що позбавлені можливості вшановувати власні святині відповідно до своїх правил, здійснювати колективні дійства в часі і просторі, передбачених вченням і канонами громад”, — зауважує проф. Людмила Филипович
За її словами, численні інституції здійснюють моніторинг стану релігійної свободи в Україні, у т.ч. й міжнародні. Щорічно Бюро демократії та прав людини Державного департаменту США готує спеціальний звіт про дотримання прав людини в країнах світу, в т.ч. і прав і в сфері свободи релігій. „Працює також і спеціальна комісія Конгресу США, яка контролює ці питання. Для захисту релігійних свобод створено декілька міжнародних товариств, зокрема Міжнародна академія свободи віросповідання і релігій, Міжнародна асоціація релігійної свободи тощо”, — розповідає проф. Людмила Филипович.
Проте факт, що Україна як держава підписалася під міжнародними документами, покликаними захищати релігійну свободу, не означає, що норми цих документів у нас будуть дотримані.
„Загрози для свободи релігій існували завжди, але сьогодні з’явилися ознаки, які свідчать, що можуть створитися умови, які перемістять Україну в іншу групу держав за рейтингом релігійної свободи”, — говорить науковець. — „На цій конференції йшлося про ті небезпеки для релігійної свободи і демократії, які надходять від змін у політичному та соціально-економічному становищі України. Втрачаючи свою державну незалежність, Україна впадає, як написав недавно Юрій Щербак у газеті «День», у духовне рабство”.
„Експерти, відзначивши сповзання України у бік тоталітаризму, попереджають, що це призведе до хаосу у релігійній сфері, до вседозволеності у діяльності релігійних громад, до протистоянь між віруючими різних конфесій”, — узагальнює проф. Людмила Филипович під час веб-конференції РІСУ.
Якщо бажаєте поставити запитання — скористайтеся спеціальною формою.