Монастир святих Косьми та Даміана

Монастир святих Косьми та Даміана - фото 1
Неподалік Алушти, у Криму, на території Кримського державного заповідника, знаходиться монастир, названий на честь святих братів Косьми та Даміана, розповідає Василь КОРШАК.

2.jpgКосьма і Даміан, за переказами, були заслані до Тавриди під час переслідування християн у Римі в III столітті. У Криму вони знайшли цілюще джерело, водою якого святі почали лікувати людей. Пізніше це джерело з цілющою водою отримало назву «Савлух-Су», що в перекладі з тюркської означає «Вода, що зцілює». До цього часу вода цього джерела дає здоров’я багатьом людям. Сучасні вчені знайшли у ній іони срібла у концентрації, достатній для лікування. Завдяки часткам срібла, навіть при тривалому зберіганні, вона не втрачає своїх цілющих властивостей.

Монастир Косьми та Даміана розташований у важкодоступному місці, оточений з усіх боків високими горами, які навіть влітку затримують яскраве кримське сонце й роблять суттєво коротшим світловий день. Взимку, коли перевали та гірські дороги завалює снігом, ченці частенько почуваються тут відлюдниками. Щоб потрапити до монастиря, доводиться брати спеціальний дозвіл у працівників Кримського державного заповідника.

3.jpgІсторія монастиря розпочалася у п’ятдесяті роки XIX століття, коли Синод Православної Церкви прийняв рішення про заснування кіновії на тому місці, де лікували цілющою водою святі лікарі Козьма та Даміан. 1857 року було збудовано церкву, а у вересні того ж року першим настоятелем Косьмо-Даміанівської кіновії призначили єромонаха Макарія, який понад 30 років був ігуменом монастиря. Будівництво велося у надзвичайно важких умовах. Ченці по крихтах у гір та лісу відвойовували територію для спорудження храму та житла, які оточували монастир. Більшість робіт доводилося виконувати власноруч. Єромонах Макарій подавав приклад братії не тільки в молитві, але й у виснажливій праці. 1 липня 1862 року до храмового іконостасу вмонтували частки мощей святих Козьми та Даміана.

У 1873 та 1880 році монастир святих Козьми та Даміана відвідав майбутній російський імператор Олександр III. Російські царі Романови любили відпочивати у Криму, відвідували заповідні та пам’ятні місця півострова.

1899 року монастир став жіночим. Це дало позитивний поштовх до монастирського життя. Тоді значно збільшилась кількість монахинь, були зорганізовані майстерні, надавався притулок подорожуючим, виховувалися дівчата. У лютому 1907 року було відкрито подвір’я монастиря у Сімферополі.

У 1913 році над джерелом споруджено каплицю на честь 300-ліття династії Романових. Каплиця є практично однією вцілілою будівлею, яка пережила атеїстичне лихоліття, у 1923 році монастир було ліквідовано. Сьогодні споруда перебуває у ненайкращому стані, але в ній проводяться богослужіння. Розташування монастиря на території заповідника створює великі труднощі навіть у проведенні ремонту, не кажучи вже про нове будівництво.

4.jpgНовітня історія монастиря святих Козьми та Даміана розпочалася у 1992 році, коли Українська Православна Церква прийняла рішення про відновлення монастиря. Через два роки рішенням президента АР Крим монастирю повернули будівлі та його територію, тоді ж було відкрито подвір’я у смт. Партеніт, а у 2000 році – у селі Ізобільне. У травні 2001 року було перезахоронено до склепу залишки першого ігумена Макарія, який помер у вересні 1878 року.

5.jpgРозташування монастиря на території заповідника накладає значні обмеження на організацію підсобного господарства, яке зазвичай мають багато монастирів. Крім богослужебного життя ченці організували доставку води «Савлух-Су» до санаторіїв Криму, а також розлив її у пляшки. Частина коштів від реалізації цього йде на відновлення монастиря. Прочани, які відвідують монастир, мають змогу зануритися чи облитися цілющою водою, яка влітку й узимку має однакову температуру. Кожен може набрати собі пляшку цілющої води. Для лікувальних потреб використовується тільки частина води з джерела, багато води просто тече струмком до річки. Обмеження накладаються природоохоронним законодавством. Отець Євсевій фіксує значні зміни на краще у стані здоров’я людей з проблемами шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, з хворобою ніг, очей, шкіри та випадки цілковитого одужання, завдяки молитві та цілющій воді.

Фоторепортаж з паломництва до джерела

Посилання на інші статті про монастир:


http://orthodox.sf.ukrtel.net/monastyr/kosdam.htm

http://www.perekop.info/crimea/kozmadamian

http://www.alushta.org/books.php?b=6&p=8

http://krim-palomnik.ru/index.php?page=86