Монастир та костел кармелітів у Більшівцях передали римо-католикам

10.07.2021, 12:41
Держава
Монастир та костел кармелітів у Більшівцях передали римо-католикам - фото 1
Івано-Франківська ОДА вирішила передати у користування релігійній організації «Монастир Блаженного Якова Стрепи ордену братів менших конвентуальних (францисканців) Римо-Католицької Церкви» комплекс пам’ятки історії та архітектури національного значення - костел кармелітів з монастирським комплексом XVII-XVIII ст. у смт.Більшівцях.

Національному заповіднику «Давній Галич» рекомендували укласти договір безоплатного користування, з релігійною організацією відповідно до норм чинного законодавства та укласти відповідний охоронний договір терміном на 5 років, повідомила 9 липня газета "Галичина".

Довідка.

Монастир та костел кармелітів - це одна з найвизначніших і найбільш збережених пам’яток пізньобарокової сакральної архітектури XVIII ст. у Галичині.

Дерев'яний костел і монастир збудований у 1624 р. ченцями ордену кармелітів. Через деякий час його разом з костелом обвели мурованими цегляними стінами. Протягом XVIII ст. монастир, як і містечко, неодноразово зазнавало руйнувань від козаків, шведів, татар і турків.

У 1725 р. католицький храм відновлений вже у мурованому вигляді. Споруда була зведена з темно-червоної цегли на вапняному розчині у формі тринавної базиліки. Поряд із костелом відбудували келії кляштора (монастиря).

У 1916-1917 рр. через Більшівці проходить лінія фронту і монастир зазнає значних ушкоджень від російської і німецької артилерії. Протягом 1930-1934 рр. велась внутрішня та частково зовнішня реставрація костелу. Близько 1947 р. храм закрили, у приміщенні радянська влада влаштувала зерносховище, потім - пункт прийому скла.

Чудодійний образ Більшівцівської Божої Матері наприкінці Другої світової війни кармеліти вивезли до Польщі, вона зберігається у костелі Святої Катерини у Гданську, натомість у Більшівцях зараз знаходиться її копія.

У 1990 р. храм повернули у користування римо-католикам. З 2002 р. розпочато реставрацію пам'ятки, яка наразі перебуває під опікою ченців-францисканців. На території монастиря коштом Сейму Польської Республіки заплановано спорудження Молодіжного центру миру та єднання.