На Афоні виявили дарчий напис письменника XVI ст. Василя Сурозького святому Івану Вишенському

11 липня, 14:12
Культура
На Афоні виявили дарчий напис письменника XVI ст. Василя Сурозького святому Івану Вишенському - фото 1
Директор Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило, досліджуючи маргіналії в українських стародруках XVI - XVII ст., які зберігаються в монастирських книгозбірнях на Святій Горі Афон, натрапив на унікальний оригінальний автограф відомого українського духовно-культурного діяча з Острозького інтелектуального гуртка, упорядника низки видань Острозької друкарні, соратника князя Костянтини Василя Острозького, духовного письменника та теолога Василя Суразького-Малюшицького (сер. 1550-х — між 1604-1608 рр.).

Про це науковець написав у себе не ФБ.

"Неймовірна знахідка. Нинішня наукова експедиція на Святу Гору Афон виявилася напрочуд багатою на нові знахідки та відкриття", - зазначив він.

"Унікальний автограф виявлений на Острозькому виданні 1595 р., упорядником якого був особисто Василь Суразький. Це дарчий напис письменника для іншого відомого українського духовно-культурного діяча та подвижника св. Івана Вишенського", - додав Шумило.

За його словами, це ще один слід, який підтверджує перебування Івана Вишенського на Афоні.
"Цей дарчий напис засвідчує, що Василь Суразький та Іван Вишенський були давно і близько знайомі та підтримували між собою близькі контакти навіть після того, як Іван Вишенський став затворником на Святій Горі Афон", - підкреслив дослідник.

На Афоні виявили дарчий напис письменника XVI ст. Василя Сурозького святому Івану Вишенському - фото 136952

На фото острозьке видання 1595 р. з оригінальним автографом Василя Суразького Івану Вишенському.

Свого часу Агатангел Кримський доволі жорстко розкритикував Івана Франка за те, що той висловив припущення, що Іван Вишенський та Василь Суразький були близькими друзями, зауважив Шумило. За це Івана Франка було публічно піддано нищівній критиці та обвинувачено у "безпідставних вигадках" та "спекуляціях". Але тепер, завдяки цій унікальній знахідці, підтверджено правдивість гіпотези Івана Франка та безпідставність критики з боку його опонентів.

"Це є важлива сторінка нашої української історії та духовно-культурної спадщини кін. XVI - поч. XVII стт. Про це та інше невдовзі планую підготувати спеціальне наукове дослідження", - наголосив Сергій Шумило.