На Кіровоградщині створили ініціативну групу з відновлення згорілого храму 19 століття
Про це повідомляють у Кіровоградській обласній раді.
Юрій Дрозд повідомив, що для відбудови церкви потрібно узгодити кілька питань з департаментом культури і туризму ОВА. Там вже допомагають оформити необхідні для відновлення документи.
За словами голови облради, він зустрівся з Олександром Безпечним, головою Олександрівської територіальної громади.
“Там уже створили ініціативну групу з відновлення знищеного вогнем храму. Для цього залучають кошти благодійників – підприємців, фермерів, просто небайдужих громадян. Вірю, що незабаром спільними зусиллями церкву у Бірках буде відновлено”, – наголосив Юрій Дрозд.
Архиєпископ Кропивницький та Голованівський Марк розповів, що Православна Церква України отримала у власність колишній будинок культури у парку ім. А. Крючкова. Там ПЦУ збирається облаштувати обласну єпархію з бібліотекою та церковною школою. Церква не має таких коштів, тому сподівається на допомогу благодійників.
Як зазначається у повідомленні, церква у селі Бірки Кропивницького району – одна з найдавніших церков Олександрівської громади. Храму 166 років. Спочатку він знаходився на галявині, вкритій сипучим піском, і через цю незручність у 1858 році його перенесли на нинішнє місце. У Бірках існує переказ, що на піщаних кучугурах існувало місто, в якому було аж сім церков, і яке знищили татари. Тільки найближчій до річки церкві, на тому місці, де стояв розібраний у 1858 році храм, вдалося вціліти.
До 2022 року в церкві правили службу священики УПЦ (МП). До Православної Церкви України Свято-Миколаївський храм перейшов у квітні 2022 року.
Як повідомляє сайт "Без купюр", 11 грудня 2022 року у церкві виникла пожежа, яку гасили чотири години. Проте вогонь знищив споруду вщент. Правоохоронці кваліфікували надзвичайну подію за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України (умисне знищення або пошкодження майна).
Незадовго до цього, у серпні 2022 року, у цій церкві віряни підміну стародавніх ікон на друковані підробки.
Під однією іконою з іконостаса виявили темну смугу з масляних фарб, що свідчило про те, що під нею щось є. Люди припустилися думки, що там може бути старовинна ікона. Оскільки спогади старших за віком вірян та старі фотографії, зроблені у храмі, доводять, що старовинні ікони, які мають духовну, історичну та культурну цінність, замінили на дешеві підробки.
Коли перевірили іконостас, то виявили 4 старовинні автентичні ікони. Проте під 12-ма іншими старовинні ікони були відсутні. Інші ікони з іконостаса виявилися підробкою, та виготовлені із венилу з нанесенням друкованих ликів святих, натягнутого на фанеру.