На Прикарпатті відбувся форум до Дня ментального здоров'я
В рамках форуму відбулися панельні дискусії, тренінги. Учасниками панельних дискусій стали представники влади Івано-Франківська і області, керівники та представники органів соціального захисту, благодійних організацій, програм з підтримки ВПО та постраждалих від війни в Україні.
«Сьогодні ми зібрали форум усіх благодійних організацій, які займаються життєстійкістю. Це зараз дуже актуальне питання, бо реально кожна людина, яка живе в Україні піддається уламності, несе в собі рани і потрібує підтримки, допомоги, — розповів РІСУ генеральний директор БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» отець Володимир Чорній. – Івано-Франківський «Карітас» має також парафіяльні структури, які виконують необхідну роботу – приходять до потребуючих, адже в цьому є велика потреба. То ж сьогодні хочемо спільно поділитися своїми думками, досвідом, навчитися один від одного, вирішили якісь спільні проблеми».
«У нашій області вже є 14 Центрів життєстійкості, які функціонують на базі «Карітасів». За увесь період роботи проведено майже 35 з половиною тисяч заходів, надано майже 3 тисячі індивідуальних консультацій психологів, — додає соціальний менеджер Центру життєстійкості БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» Яна Орищин. — Скористатися нашими послугами можуть дорослі і діти, які перебувають в складних життєвих обставинах, в тому числі, сім’ї полонених, загиблих військових, діючих військових, ветеранів, вимушено переміщені особи та в яких є діти з інвалідністю, безробітні, діти без опіки, опікуни, постраждалі від торгівлі людьми, тощо. Ми вирішуємо також запити, які стосуються соціальних питань, координуємо волонтерів. Найчастіші запити стосуються психологічної допомоги, перенаправлення до фахівців з правових питань».
Як каже пані Яна, робота івано-франківського Центру життєстійкості, хоча функціонує він порівняно не довго, вже добре налагоджена.
Євгенія Мнишенко, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області, поділилася з нами, що їй особливо імпонує те, що Центри життєстійкості мають компоненти, покликані допомагати людям пережити дуже складні часи – від навчання волонтерства до допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства. Бо ці негативні явища ще й особливо загострюються в час війни.
Юлія Шпук переїхала на Прикарпаття з Луганська з двома маленькими дітьми ще 2016 року, а в окупації залишилися її батьки і сестра. Чоловік Юлії, військовий, пропав безвісти. Звичайно, їй дуже була потрібна підтримка і допомога, особливо, як каже, психологічна, бо приїхавши в чуже місто, в якому нічого не знала, почувалася як «не в своїй тарілці». Але завдяки «Карітасу» і Центру життєстійкості, все налагодилося.
«Дуже подобається, що є напрямки допомоги дітям, — каже жінка. – Моя старша донька пройшла підготовку до школи, це було важливо, зараз проходить молодший син. Оскільки мій чоловік знак на війні, то психологічна допомога, яку отримую, теж дуже цінна, бо відчуваюся не кинутою. Знайомимося з такими ж як я переселенцями, спілкуємося, проводимо час».
Івано-Франківський Центр життєстійкості — проєкт Міністерства соціальної політики України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» функціонує з лютого цього року.