• Головна
  • Проекти
  • Нова Концепція УПЦ щодо розвитку церковно-державних відносин в галузі соціальної політики є ширшою, ніж державна, – висновок замміністра...

Нова Концепція УПЦ щодо розвитку церковно-державних відносин в галузі соціальної політики є ширшою, ніж державна, – висновок замміністра

16.06.2010, 14:36
Нова Концепція УПЦ щодо розвитку церковно-державних відносин в галузі соціальної політики є ширшою, ніж державна, – висновок замміністра - фото 1
Представники УПЦ наводили численні аргументи на користь заявленої Концепції та доводили корисність і практичність висунутих ініціатив.

exklusiv.gifSocialna_koncepciya.jpgКИЇВ – У Києво-Печерській Лаврі 16 червня 2010 року відбулась презентація Концепції розвитку церковно-державних відносин в галузі соціальної політики та нових соціальних ініціатив Української Православної Церкви. В презентації взяли участь заступник міністра праці і соціальної політики Андрій Черкасов, голова Синодального відділу благодійності і соціального служіння УПЦ архидиякон Сергій Косовський, керівники низки структур Міністерства праці і соціальної політики, представники Міністерства оборони України та керівники та працівники ряду Синодальних відділів УПЦ, що відповідають за різні напрямки роботи.

Як повідомив РІСУ Юрій Чорноморець, презентація та обговорення Концепції відбувалася в формі круглого столу. Фактично, представники Церкви наводили численні аргументи на користь заявленої Концепції та намагалися довести корисність і практичність висунутих ініціатив.

«Концепцію» представив архидиякон Сергій Косовський. Цей  документ розвиває положення Соціальної Концепції Церкви. Згідно з цією Концепцією, суспільний добробут можливий, коли відбувається комплексне задоволення основних життєво необхідних потреб людини, як соціальних, так і духовних. Церква має братии участь не лише в задоволенні останніх потреб, але й у подоланні проблем, пов’язаних із кризою в задоволенні елементарних потреб багатьох людей. Цілі концепції традиційні – подолання бідності, захист дитинства, соціалізація та виховання молоді, захист сім’ї та традиційних цінностей. Сьогодні РПЦ вбачає для себе наступні пріоритети: залучення молоді до соціальної роботи; підтримка волонтерського руху молоді; законодавче поширення практики альтернативної служби молоді.

«Для нас також важливо, щоб цю концепцію схвалили представники інших Церков, – відзначив архидиякон Сергій Косовський. – У нас є позитивний досвід співпраці із іншими конфесіями».

Koncepciya.jpg

Представники синодальних відділів наголосили, що сьогодні на користь благодійності можливо пожертвувати не більше 5% прибутку. На їх думку, визріла зміна податкового законодавства на користь благодійників. Благодійні кошти мали б спрямовуватися на ті спільні проекти держави і Церкви, які знаходилися в сітці соціальної діяльності держави. Також цікавим є досвід спрямування частини податків на користь Церков за вибором платника податку.

УПЦ виступає із ініціативою запровадження загальнообов’язкової цивільної служби для молоді після набуття середньої освіти. Це, як вважають в УПЦ, сприяло б подоланню кризових явищ у житті молоді, її соціалізації. Ця служба, під проводом капеланів, сприяла б формуванню нового обличчя молоді. В УПЦ таке бачення аргументують тим, що вже сьогодні волонтерська діяльність змінює молодих людей на краще.

УПЦ в своїх ініціативах опирається на великий досвід соціальної роботи, яка активізувалась в останній час. Як позитив наводиться досвід волонтерської роботи, праця фонду «Віра, надія, любов», реалізація програм із запобігання раннього соціального сирітства, регіональних програм, праця в медичних закладах взагалі та хоспісах зокрема.

Пропонуючи Концепцію, УПЦ має на меті заповнити той духовний вакуум, який існує в суспільстві після зникнення загальнообов’язкової ідеології. Церква закликає до вирішення соціальних проблем на основі прийняття традиційних цінностей, а не на основі чужих для нашої країни рецептів.

У нас більш ніж міліонний ресурс призову до війська, але завдяки 32 підставам для звільнення від служби, цей ресурс реально зменшується до мінімуму, який задовольняє лише потреби армії. Тому пропозиції потребують додаткового вивчення.

Архидиякон Сергій Косовський запропонував поліпшити законодавство, щоб альтернативній службі могли підлягати ті молоді люди, які не можуть служити в армії. Саме ті молоді люди, які недостатньо здорові для армії, але достатньо здорові для соціального служіння. Таким чином, як пропонують в УПЦ, соціальне служіння отримало б кадри, яких сьогодні не вистачає.

Соціальна робота мала б супроводжуватися державною політикою з висвітлення цієї роботи в ЗМІ. В умовах інформаційного суспільства така політика сприяла б популяризації соціального служіння. В УПЦ переконані, що святкування дня «Дня милосердя» мало б сприяти цій популяризації вже сьогодні.

На сьогодні головною, за словами представників УПЦ, є проблема невизнання державою соціальних працівників Церкви. Для цього необхідні широкі значні зміни законодавства. Все це потребує формування не тільки партнерських відносин держави і Церкви, але і нового законодавства, що регулювало б такі відносини.

В УПЦ переконані, що поки немає законодавчого врегулювання, необхідно реалізовувати пілотні проекти. У Концепції з цього приводу прописано, що потрібно створити державно-церковну Раду, яка б координувала спільну соціальну роботу.

Заступник міністра праці і соціальної політики Андрій Черкасов наголосив, що запропонована Церквою Концепція є ширшою, ніж концепція міністерства праці і соціальної політики, тому її потрібно передати віце-прем’єру Володимиру Семиноженку, оскільки саме міністерство не може ухвалити представлені ініціативи. Разом з тим, заступник міністра пообіцяв співпрацю у рамках компетенції міністерства.

(Світлини з офіційного сайту УПЦ)