Оригінал Конституції Пилипа Орлика вже в Україні

11.08.2021, 09:54
Культура
Оригінал Конституції Пилипа Орлика вже в Україні - фото 1
В Україну до Дня незалежності прибув зі Швеції оригінальний екземпляр Конституції Пилипа Орлика. Його можна буде побачити у Софії Київській.

Про те, що реліквія прибула 10 серпня в Україну повідомила народний депутат України і представниця Верховної Ради в Конституційному суді Ольга Совгиря на своїй сторінці Facebook.

 

"Вперше за 311 років в Україну доставлений оригінал Конституції Пилипа Орлика! Очікуємо на експонування до Дня Незалежності", - написала вона.

Три копії Конституції, передані Швецією, вже експонуються в Україні: в парламенті і Офісі Президента. Третя ж копія буде передана до Конституційного Суду після його реформування.

Як РІСУ інформувала, наприкінці червня Зеленський повідомив, що до 30-річчя незалежності України до Києва вперше за 311 років зі Швеції привезуть оригінал першої української Конституції Пилипа Орлика 1710 року.

Документ будуть експонувати в Софійському соборі в Києві з 16 серпня до 14 листопада 2021 року.

Крім того, має бути виставлена «булава, яка, за легендою, належала Пилипові Орлику і гетьманові Івану Мазепі, з Лінчопінгської міської бібліотеки (місто Лінчопінг, Швеція)».

Оглянути виставку можна буде за вхідним квитком до Софії Київської – але, зважаючи на суспільний інтерес, вартість квитка можуть змінити.

«Конституція Пилипа Орлика» - це договір між новообраним гетьманом Пилипом Орликом і козацькою старшиною й козаками, який визначав права та обов'язки всіх членів Війська.

Укладено 5 квітня 1710 року в м. Бендери під час обрання Орлика гетьманом. Від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко. Мала бути ратифікована шведським королем Карлом XII, в разі його перемоги в Північній війні. Написана латиною та староукраїнською мовою. Складається з преамбули та 16 статей. Україномовний оригінал Конституції зберігається в Москві у Російському державному архіві давніх актів.

Латиномовна копія XVIII століття зберігається в Стокгольмі у Національному архіві Швеції (тека "Справи Козаччини"). До архіву документ потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Його знайшли в глиняному горщику, згорнутим у сувій. На думку шведських вчених, документ переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав.

За оцінкою сучасних українських істориків, це перша європейська конституція в сучасному розумінні. У ній виражений християнський світогляд, який послужив основою для подальшої державності в Україні. У ній вже тоді Орлик проголосив багато демократичних цінностей, які потім лягли в основу європейського зразка демократії.

Основною заслугою Конституції Орлика було те, що в цьому конституційному акті були закладені основи парламентаризму, право вибору мали навіть селяни, а не тільки тодішня еліта. Він вперше відокремив поняття держави в Україні від військової диктатури, яка постійно повинна була комусь служити. Також були закладені основи виборчої, договірної, а не довічної влади. Це був перший внутрішньоукраїнський законодавчий акт внутрішнього регулювання, коли не зверталися за правовим рішенням ні до царя, ні до польського чи шведського короля. У цьому випадку сам народ, українці, а не запорожці, еліта, або хтось ще вирішували важливі державні питання. Всі ці моменти ставлять цей документ в одну з найголовніших наших пам'яток державності.