Собор св.Івана Хрестителя святкують сьогодні Церкви східного обряду
Іван Хреститель народився в сім'ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у похилому віці й вже не сподівалися на потомство. Він був посланий Богом, щоб приготувати вибраний народ до визнання Ісуса Христа Месією. «Він буде великим в очах Господніх» (Лк. 1, 15), — каже ангел до батька св. Івана Захарії, сповіщаючи йому новину про те, що невдовзі у нього народиться син.
Іван Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад богопосвяченого життя. Він був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан: «Слідом за мною йде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв'язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом" (Мк. 1, 7-8).
Цей святий навчав, проповідував, хрестив, викривав гріхи, відстоював справедливість. Його життя – це безперервна жертва. За Христа і христову науку святий відважно приймає мученицьку смерть. За наказом Ірода Антипи Іванові Хрестителю відтяли голову.
Пам'ять про Івана Хрестителя або Івана Предтечу займає у східній літургійній традиції особливе місце.
"Істинно кажу вам, що між народженими від жінок не було більшого від Івана Хрестителя" – так було сказано євангелистом Матеєм про Івана Хрестителя (Мат. 11:11).
Серед інших святих Іван Хреститель має найбільшу пошану – протягом церковного року на його честь святкується аж шість дат. Серед них – празник Зачаття (23 вересня), Різдва (24 червня), Усікновення Голови (29 серпня), Перше і Друге Знайдення Голови (24 лютого), Третє Знайдення Голови (25 травня) і Собор святого після празника Богоявлення (7 січня). Різдво святого Івана Хрестителя – найбільше з усіх свят на його честь.
На честь Івана Хрестителя освячено незліченну кількість святинь, події з життя святого також представлено в іконописі.