Парламент відхилив пропозицію про передачу Києво-Печерської Лаври з комунальної до державної власності
КИЇВ – Верховна Рада України у ході пленарного засідання 16 лютого розглянула у першому читанні проект постанови про збереження комплексу Києво-Печерської Лаври, внесений членами Комітету з питань культури і духовності. Результати голосувань засвідчили про недостатню підтримку цієї ініціативи з боку парламентарів, повідомляє Інститут релігійної свободи.
За ухвалення постанови за основу виступили 199 народних депутатів: 138 – з фракції БЮТ, 40 – Блоку НУНС та 19 – Блоку Литвина. Представники фракцій Партії регіонів та КПУ відмовились підтримати запропоноване рішення.
Трохи менше голосів (182) депутати віддали за пропозицію направити документ на повторне перше читання. Це означає, що пропонована постанова була відхилення Парламентом та вже не зможе бути розглянута протягом поточної сесії.
Виступаючи під час обговорення цього питання у Парламенті, народний депутат Григорій Смітюх (Партія регіонів) запропонував не змінювати власника цієї пам’ятки культури та залишити все у теперішньому стані. Схожу думку озвучив і його колега по фракції Володимир Ландік.
Нагадаємо, що проект Постанови про збереження комплексу Києво-Печерської Лаври та подальший розвиток Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (реєстр. №5135) був повторно зареєстрований членами Комітету з питань культури і духовності В.Яворівським, В.Деревляним, Я.Кендзьором та іншими. Розгляд подібної ініціативи у Парламенті у червні 2009 року також не мав успіху.
У цьому документі народні депутати пропонували передати весь комплекс Києво-Печерської Лаври у державну власність – до сфери управління Міністерства культури і туризму України з метою належного утримання та відновлення цієї пам’ятки культури. Також передбачалось переглянути доцільність перебування та відселити з території Києво-Печерської Лаври установи та організації, діяльність яких безпосередньо не пов’язана з виконанням статутних завдань Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (крім релігійних організацій).
Комітет з питань культури та духовності також вважав за необхідне розробити новий Генеральний план Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника в межах його охоронних зон, які є буферними зонами об’єкта під охороною ЮНЕСКО, та перевірити на відповідність законодавству України та до затвердження Генерального плану Заповідника призупинити погодження будь-яких робіт (крім проведення протизсувних заходів).