Патріарх Варфоломій: Правителі Туреччини ображають нас, нашу ідентичність, нашу історію і культуру
Семінарія на острові Халки (турецька назва - Хейбеліада) була головною богословською школою Константинопольської Церкви до 1971 року, коли вона була закрита владою Туреччини.
Патріархат продовжує володіти будинком, але не має права використовувати його як навчальний заклад. Так, 6 вересня в будівлі семінарії пройшла урочиста зустріч з нагоди хіротонії диякона Мелетіоса Стефанатоса, де і виступив Патріарх Варфоломій, повідомляє Благовест-інфо з посиланням на Orthodox Times.
«Семінарія завжди залишиться для нас Богословською школою Халки, хоч вона і не діє, - підкреслив Варфоломій. - У наступному році ми будемо відзначати 50-річчя з дня закриття нашої школи. На жаль, це - не єдиний трагічний день для нашого Патріархату, для Халки і для грецької діаспори. Сьогодні - 65-а річниця трагічних подій Константинопольського погрому, коли були по-варварськи зруйновані будинки, магазини і церкви невинних, законослухняних людей».
В наші дні утиски православних греків тривають, підкреслив Патріарх.
«Перетворення великої церкви, а потім монастиря Хора в мечеті. Наче в місті недостатньо мечетей, як ніби віруючим панівної релігії не вистачає місць для молитов, правителі країни поквапилися зробити ці дії, які ображають нас, нашу ідентичність, нашу історію і культуру, - сказав глава Константинопольської Церкви. - Але ми терпимо і молимося. Незважаючи на ці сумні, неприйнятні події, трапляються моменти радості, як сьогодні - радісний день для семінарії Халки. Ми дякуємо Господу, що послав нам нового служителя. Воістину, Бог може з каміння створити синів Авраама».
Стамбульський погром стався в ніч з 6 на 7 вересня 1955 роки після повідомлень про те, що в Греції намагалися підірвати турецьке консульство в Салоніках - будинок, де народився Мустафа Ататюрк. Бомбу в будівлю заклав співробітник консульства, який був заарештований і зізнався в скоєному, але турецька преса про це промовчала. Розлючений натовп турецьких націоналістів протягом 9 годин громив і підпалював грецькі магазини, будинки, церкви, оскверняв кладовища і бив людей, до того ж крім греків постраждали також стамбульські євреї і вірмени. В результаті подій загинуло як мінімум 13 осіб. Ці події привели до масового від'їзду греків зі Стамбула - за наступні п'ять років грецьке населення міста скоротилося з 119 до 49 тисяч чоловік.