Питання оновлення Закону про свободу совісті та релігійні організації має шанс стати головним під час зустрічі В.Януковича з ВРЦі РО
Таку думку висловив експерт у питаннях релігії, голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць у коментарі РІСУ. Зустріч Президента України Віктора Януковича зі Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) відбудеться 21 квітня і стане першою зустріччю Глави держави з провідними українськими релігійними лідерами.
Анонсована зустріч Президента України В.Януковича зі Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій відбувається на фоні двох подій, що мають стосунок до державно-конфесійних відносин. Мається на увазі Щорічне Послання Президента України до Верховної Ради (7 квітня ц.р.), в якому представлено погляд на відносини між Державою і Церквою. Також цього року (23 квітня) виповняється 20 років з моменту ухвалення чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», який останніми роками всупереч позиції конфесій намагаються докорінно змінити.
Як наголошує експерт, у своєму Посланні до парламенту Президент В.Янукович пропонує наступні ініціативи з боку держави в сфері оновлення законодавства про свободу віросповідання:
– доопрацювати та прийняти Концепцію державно-церковних відносин;
– доопрацювати з урахуванням положень концепції нову редакцію Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», покликаного забезпечити міжконфесійний мир і злагоду, рівне ставлення до всіх Церков, недопущення релігійного фундаменталізму будь-якого спрямування.
Однак, як зазначає експерт, цьому передувало ухвалення Указу Президента України від 12 січня 2011 року № 24/2011 «Про План заходів із виконання обов'язків та зобов'язань України, що випливають з її членства в Раді Європі», яким Міністерству культури України доручено розробити та подати до Уряду для наступного внесення на розгляд Верховної Ради законопроект про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (нова редакція).
«Очевидно, що президентське Послання та зазначений Указ Президента пропонують два різні підходи до оновлення Закону про свободу совісті та релігійні організації, адже останній не врахував позицію конфесій про першочергове ухвалення Концепції державно-конфесійних відносин. У цьому контексті можна передбачати, що це питання стане одним з головних на порядку денному майбутньої зустрічі Президента Януковича з Всеукраїнською Радою Церков», – наголошує Олександр Заєць.
Експерт акцентує, що на думку релігійних лідерів України, чинний Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» не втратив своєї актуальності і цілком ефективно виконує функцію щодо забезпечення реалізації права на свободу віросповідання, міжконфесійного миру і злагоди на принципах рівності кожної конфесії. Тому немає потреби в ухваленні нової редакції Закону про свободу совісті, проте є необхідність внесення змін до галузевого законодавства, яке регламентує діяльність релігійних організацій в окремих сферах суспільного життя.