Посол РФ в Ізраїлі зустрівся із Єрусалимським Патріархом: візити почастішали

Посол РФ в Ізраїлі зустрівся із Єрусалимським Патріархом: візити почастішали - фото 1
11 січня 2022 року надзвичайний та повноважний посол Російської Федерації в Ізраїлі А.Д. Вікторов зустрівся з Патріархом Святого граду Єрусалима та всієї Палестини Феофілом III.

Учасники зустрічі обмінялися вітаннями з нагоди Різдва та Нового року, повідомляє офіційний сайт Московського Патріархату.

"Відбулося обговорення питань забезпечення недоторканності православних релігійних об'єктів Святої землі. Сторони підкреслили неприпустимість будь-яких спроб змінити міжрелігійний статус-кво, що історично склався, на території Ізраїлю, у тому числі в Старому місті Єрусалима.

А.Д. Вікторов відзначив постійну відданість Російської Федерації захисту християн Близького Сходу.

У зустрічі взяв участь скарбник Російської духовної місії в Єрусалимі єромонах Афанасій (Букін). Він передав Його Блаженству раніше запитану інформацію про найбільш різкі випадки прояву агресії з боку радикальних угруповань по відношенню до подвір'їв Російської духовної місії та їх насельників", - йдеться у повідомленні РПЦ.

Додамо, що зустрічі посла РФ в Ізраїлі з Єрусалимським Патріархом почастішали. Вже повідомлялося, що у середині червня і в липні 2021 року посол РФ Вікторов і посланники ФСБ Росії вже зустрічались із Єрусалимським Патріархом. Після цього російські експерти знову заговорили за «Амман 2.0».

5 серпня 2021 року з благословення Патріарха Московського і всієї Русі Кирила голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон також здійснив робочу поїздку до Йорданії та зустрівся з Феофілом III.

Єрусалимський Патріарх Феофіл III в свою чергу подякував Московському Патріарху Кирилу Гундяєву за «твердість і послідовність» у підтримці християнської присутності на Святій Землі в умовах активізації екстремістських угруповань і заявив про готовність до зустрічі з ним. Про це йдеться у листі-привітанні з нагоди 75-річчя Патріарха Кирила, яке він відзначав 20 листопада.

Як РІСУ інформувала, формальним ініціатором зборів в Аммані в листопаді 2019 виступив саме Єрусалимський Патріарх Феофіл ІІІ. Він зробив пропозицію в обхід Вселенського Патріарха Варфоломія, після зустрічі з Кирилом і Путіним, коли отримував премію від російського "фонду єдності православних народів". РПЦ запропонувала це як ініціативу Єрусалиму. Але насправді саме Москва просувала ідею. Вона хотіла створити новий майданчик для засудження дій Константинополя в Україні.

Православ'я представляють 15 автокефальних Церков. Чотири з них (не рахуючи ПЦУ) чітко дали зрозуміти, що на збори Російської Православної Церкви до Амману не поїдуть. Це Константинопольський, Александрійський Патріарх, Кіпрський і Елладський архиєпископ. Глави чотирьох найбільших Церков. З Константинополем, Елладою і Олександрією РПЦ розірвала відносини через визнання ПЦУ.

У січні 2020 року була друга спроба з боку Єрусалиського Патріарха з подачі Москви скликати зустріч в Аммані задля створення опозиції Вселенському Патріарху через його "втручання" в українську церковну кризу. На всі свої листи-запрошення до предстоятелів Єрусалимський Патріарх отримав відмову.

Патріарх Варфоломій у січні направив до Єрусалиму лист "у суворому тоні", в якому нагадав, що Феофіл не компетентний для таких кроків, тому "ініціатор" Амманської зустрічі більше не наполягав на своїй ініціативі. Єдиною Церквою, яка погодилась приїхати на зустріч, була Церква Чеських земель та Словаччини. Предстоятелі Елладської та Кіпрської Церков публічно відмовились від поїздки.

Так, незважаючи на весь арсенал наявних засобів, Росія так і не змогла скласти велику коаліцію проти Константинополя. Зараз загальний стан на церковній карті православ'я виглядає не на користь Російської Православної Церкви, особливо після вторгнення РПЦ на канонічну територію Александрійського Патріархату в Африці.