• Головна
  • Новини
  • Предстоятель УПЦ КП пригадав УПЦ, що Московський Патріархат не має «монополії на канонічність»...

Предстоятель УПЦ КП пригадав УПЦ, що Московський Патріархат не має «монополії на канонічність»

03.12.2009, 16:40
Предстоятель УПЦ КП пригадав УПЦ, що Московський Патріархат не має «монополії на канонічність» - фото 1
Відповідь на умови майбутнього діалогу з УПЦ КП, які у «Зверненні до вірних чад» висловив Синод УПЦ, дав Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет.

filaret.jpgКИЇВ — Відповідь на умови майбутнього діалогу з УПЦ КП, які у «Зверненні до вірних чад» висловив Синод УПЦ, дав Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет. У Зверненні до священнослужителів та вірних УПЦ він зауважив, що діалог між УПЦ та УПЦ КП вважає найкращим шляхом для подолання розділення українського православ’я. Та, за словами Патріарха Філарета, з боку УПЦ ставляться заздалегідь неприйнятні умови для діалогу, які свідчать про неадекватну оцінку потуги УПЦ КП та сильної залежності від Московського центру. Також Предстоятель УПЦ КП повідомив представників УПЦ, що, з огляду на такий стан справ, УПЦ КП «залишає для себе можливим розглядати всі конструктивні пропозиції Константинопольської Матері-Церкви, які вестимуть до об’єднання Українського Православ’я».

Як йдеться у зверненні, Патріарх Філарет закликав представників УПЦ почати адекватно сприймати очолювану ним Церкву. «Київський Патріархат не є ані витвором політиків, ані примхою кількох осіб. Незалежно від того, визнають це чи ні, Київський Патріархат – Помісна Православна Церква. Ми непорушно зберігаємо православну віру, сповідуємо її догмати, живемо за православними церковними канонами», — сказано у документі.

Він так само наголошує, що так званий «розкол» не має «канонічних причин». «Ми переконані, що канони Церкви і чиясь сваволя у їхньому тлумаченні – не одне і те ж... не ми розірвали це євхаристійне спілкування, і не з причин віровчительних воно було розірване», — наголосив Предстоятель Київського Патріархату. Він також зауважив, що упередження деякий представників Московського Патріархату щодо діалогу з УПЦ КП є незрозумілим уже хоча б тому, що на сьогодні Московський Патріархат веде діалог зі старообрядцями, яких у XVII ст. анафемствував. «... на відміну від РПЦ і старообрядців, між нами (УПЦ та УПЦ КП — Ред) немає різниці ні у віровченні, ні у богослужінні», — додав Патріарх Філарет.

Він констатував, що із рішень, прийнятих на останньому засіданні Синоду УПЦ можна зробити висновок, що попри «задекларовану «незалежність і самостійність в управлінні», УПЦ дуже складно прийняти якесь принципове рішення, якщо це рішення не тільки формально, але й фактично не буде санкціоноване з Москви». «І ми добре бачимо, що хоча зараз Московська патріархія не виступає проти діалогу УПЦ (МП) з Київським Патріархатом, українських архієреїв, які не згідні з цим діалогом, патріархія не напоумлює підкорятися своєму Предстоятелю і Синоду. Нагадаю, що одного разу в УПЦ вже було привнесено розділення між Предстоятелем і єпископатом – це не принесло користі Церкві. Зараз ми знову бачимо спроби підірвати авторитет Предстоятеля УПЦ (МП), знову, нехай неформально, але дієво урізати права “незалежності і самостійності в управлінні”», — читаємо у зверненні.

Водночас Предстоятель УПЦ КП зазначив, що до минулого повернутися неможливо і оминути факт зростання авторитете УПЦ КП в українському суспільстві в УПЦ не можуть. «Дехто, можливо, очікує, що зі зміною Предстоятеля Київського Патріархату він занепаде, але це – марні сподівання. Бо багато з тих, хто цього очікував – упокоїлися, а Київський Патріархат – живе», — йдеться у зверненні Патріарха Філарета, опублікованому на офіційному сайті УПЦ.

Предстоятель УПЦ КП наголосив, що розуміє усю складність майбутнього діалогу, яка полягає насамперед в тому, за словами Патріарха Філарета, що відрізняються погляди УПЦ та УПЦ КП щодо сьогодення та майбутнього української Церкви. «Для вас цінним є підпорядкування Московському Патріархату. Але нас об’єднує бажання подолати розділення православ’я в Україні – це, разом із єдністю у православній вірі, є основою для діалогу і порозуміння... Фактично, окрім діалогу з нами, стороні, яка представляє вашу Церкву, потрібно вести ще й два додаткових діалоги – з Московською патріархією і з «ревнителями» в Україні», — зазначив він.

Проте Патріарх Філарет пояснив, що «написав усе це лише з однією метою — пояснити необхідність діалогу між УПЦ КП і УПЦ (МП).

Водночас, попри одназначно позитивний погляд на такий діалог як серед духовенства, так і серед вірних УПЦ КП, Патріарх Філарет наголосив, що за умов, які склалися, УПЦ КП «залишає для себе можливим розглядати всі конструктивні пропозиції Константинопольської Матері-Церкви, які вестимуть до об’єднання Українського Православ’я», пригадавши деяким представникам МП, що Московська Патріархія «не має монополії на “канонічність”».

«Ми не можемо забувати, що Константинопольська Церква-Мати має і бажання, і авторитет, і належну поінформованість в українських справах для того, щоби бути не тільки стороною чи посередником діалогу, але й центром єднання Українського Православ’я. І, на відміну від Московського Патріархату, Константинопольська Церква для цього на самому високому рівні проводить переговори та зустрічі з нами, в тому числі й особисто з Предстоятелем Київського Патріархату», — додав Патріарх.

І при цьому підсумував сказане сентенцією, яка уже стала відомою за час підготовки діалогу між УПЦ та УПЦ КП: «Той, хто бажає подолати розділення Церкви – шукатиме для цього можливості, а той, хто не бажає – завжди знайде виправдання своєму небажанню».