Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги

17 травня, 09:00
Стиль життя
Українська ярмарка в центрі Відня - фото 1
Українська ярмарка в центрі Відня
Джерело фото: Всі фото Оксани Яворської
Українські гаївки у центрі Відня – це, коли дворик костелу єзуїтів майже перетворився на маленький львівський “Шевченківський гай”, а українська культура в прямому сенсі рятує життя, бо за зібрані на заході кошти планували купити дві карети швидкої медичної допомоги для України.

Понад 12 тис. євро зібрала парафія Святої Варвари спільно майже з 20 українськими організаціями Відня на заході “Великодні гаївки” 12 травня, за участю хорів, музичних і танцювальних колективів, а завершився захід виступом народної артистки України Оксани Білозір.

Весь день у центрі дворику костелу єзуїтів лунали українські гаївки та веснянки, а по периметру була ярмарка-продаж традиційних українських прикрас, книг, живопису, вишиванок та українських страв. Саме тут можна було познайомитися майже з усіма українськими організаціями Відня, кожна з яких мала свій стіл. Протягом шести годин у дворику лунали українські пісні, люди знайомилися і спілкувалися між собою, пізнавали українську культуру і найголовніше збирали кошти на допомогу українським медикам.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134430

На противагу російській культурі, яка руйнує, знищує і вбиває, українська культура буквально рятує життя. І ті заповітні слова Блаженнішого Любомира Гузара про важливість “бути собою” мають дуже практичне втілення у тому, як сьогодні українці, які проживають закордоном, збирають кошти для своєї країни. Бути українцями у звичайну неділю, співати у великодньому часі гаївки, а у перервах куштувати український борщ, вареники, голубці, бойківську печеню і навіть знаменитий львівський сирник. Водити зі своїми дітьми традиційні пасхальні хороводи, брати участь у майстер-класах. І найголовніше – знайти своїх, спілкуватися з такими самими українцями, щоб зрештою спланувати наступні заходи, щоб знову і знову допомогти Україні. А ще запросити австрійських друзів, аби і вони могли торкнутися до традиційної української культури. Ось короткий алгоритм того, як греко-католицька парафія закордоном може долучитися до перемоги України. Фактично, вкотре організовуючи такий захід парафія Св. Варвари об’єднала українською культурою українські організації Відня, українське посольство, українських митців і український бізнес закордоном. При цьому, захід відбувся на території церкви.

В рамках заходу відбулася також виставка “Весна в її очах”, яку організувала “Ptashka Art Project”, за участю чотирьох українських художниць: Валентини Самойлик, Катерини Фелістович, Fi Do та Оксани Яворської. Cеред почесних гостей заходу був і найвизначніший український художник сучасності Іван Марчук, який святкував у цей день свій 88 день народження. Охочі могли придбати листівки із зображенням картин Марчука та його підписом, а кошти від цього – йшли на благодійність.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134432

На ярмарці серед іншого продавалися писанки Оксани Допілко та інших українських майстрів. “Я є учасницею Молодіжного хору, який організатор конкретно гаївок і я також виступала сольно і проводила майстер-клас для дітей. Ми також організували стенд із продажу автентичних українських писанок. Для цього ми об’єднали митців з України та Австрії, які частково нам пожертвували свої вироби ручної роботи, і майже вся сума від продажу піде на закупівлю карет швидкої допомоги”, – каже мисткиня.

Найголовніше – мета: закупівля карет швидкої допомоги для України, яка щоденно страждає від російських ракетних атак. Це допоможе врятувати життя десятків чи сотень українських поранених військових, які сьогодні захищають свою країну від російської агресії. Це вже не вперше парафія долучається до купівлі швидких для України після повномасштабного російського вторгнення. Раніше молодіжний хор при цій же парафії зібрав у різдвяному часі кошти на карети швидкої допомоги, які були передані в Україну.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134433

Парох церкви Св. Варвари о. Тарас Шагала переконаний, що сьогодні важливо не лише збирати кошти на допомогу Україні, але й демонструвати єдність українців і українських організацій.

“Часто кажуть, що українські організації між собою не дружать, що вони мають непрості відносини, а наш сьогоднішній захід демонструє протилежне, адже на нашому заході зійшлися майже всі українські організації Відня. Це вкрай важливо для нашої місцевої громади. І також важливо те, що ми зробили висновки з досвіду попереднього року і нам вдалося розвинутися. А наступного року, я переконаний, буде ще краще, і ми організуємо великий фестиваль”, – зазначає священник. У 2023 р. парафія вже організовувала у великодньому часі менший захід подібного формату “Арт-спейс Барбареум” з виступами українських виконавців та продажем української їжі.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134434

Як розповіла одна з організаторок заходу директорка української бібліотеки при парафії Св. Варвари і художниця Оксана Яворська, вартість однієї такої вживаної швидкої – 5 тис євро, а ціль Великодніх гаївок зібрати кошти на дві такі швидкі. І ця ціль була успішно виконана, адже було зібрано 12 400 євро.

Головними партнерами заходу стали “Ptashka Art Project”, український хор “Барбареум”, “Пласт Австрія”, “Домівка”, “ТУМА” і Free People School, а основними інформаційними партнерами Ukrainian House Vienna та Kryla Communication. Захід також підтримали “Берегиня”, Ustream Fest, Українсько-австрійське товариство, Медіацентр української громади у Відні, Українська суботня школа у Відні, Unlimited Democracy та Ustream.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134435

Український посол у Австрії Василь Химинець переконаний, що українська культура має бути все більш зрозумілою для австрійців.

“Важливо, щоб автентичне слово “гаївка” вимовлялося дуже легко і було зрозумілим для наших австрійських друзів і партнерів. Таким чином ми можемо показати нашу державу, наші традиції і залучити їх до підтримки нашої держави, нашого народу”, – зазначив він у своєму виступі.

Приготування і продаж українських страв організувала пані Надія Пелехан та парафіяльна спільнота “Територія Божої любові”.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134436

“Наш парох о. Тарас запитав чи не могли б ми допомогти з приготуванням страв і ми з радістю погодилися, взявши на себе основну частину традиційної української кухні, яка тут присутня. Ми зварили 150 літрів борщу, зробили дві з половиною тисячі шт. голубців, 50 літрів бойківської печені, а також ласощі із традиційного українського солодкого столу, такі як львівський сирник, сирники з персиками, коржики зі свіжими ягодами, патріотичні пряники з прапором України”, – розповідає пані Надія.

Варениками на гаївках пригощав магазин українських напівфабрикатів “Warenyk Haus Daheim”, який відкрився нещодано у Відні. Його співвласниця Анна Патерман розповіла, що на заході вдалося нагодувати варениками, сирниками, млинцями та пельменями близько 300 осіб.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134437

“Ми платили внесок для участі в заході і також 30% від нашого прибутку тут сьогодні віддамо на закупівлю карет швидкої допомоги. Такі заходи підтримують дух діаспори, допомагає людям відчути їхню ідентичність і також поширити нашу культуру. Тут сьогодні також було дуже багато австрійців, які з нашою культурою змогли познайомитися ближче”, – каже Анна.

Українські страви смакували не лише українцям, але й іноземцям. На заході були присутні представники дипломатичних установ та католицьких організацій, зокрема із Католицького Австрійського земляцтва. Уродженець Баварії Франц Седельмаєр прийшов на гаївки із сином, який належить до католицького земляцтва. Нещодавно він опублікував автобіографію під промовистою назвою “Вітаємо в Путінграді”. У 90 рр., будучи підприємцем, він мав свою охоронну компанію в Санкт-Петербурзі, а його зв’язковим із місцевою мерією був саме Володимир Путін. Через корупційне свавілля і незаконну експропріацію Седельмаєр покинув Росію, а відтак успішно відсудив у Росії російську державну власність закордоном. Франц Седельмаєр переконаний, що сьогодні європейські держави роблять недостатньо для того, аби зупинити війну Росії проти України.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134440

“Я думаю, що повинно було бути зроблено значно більше. Країни, які надають Україні матеріальну підтримку, в той же час не дозволяють їй бити із наданої зброї по російській території. Я великий прихильник України і я вважаю, що в Україні мають бути війська НАТО, які повинні підтримати її у цій обороні від Росії”, – зазначає Седельмаєр.

Католицьке Австрійське земляцтво та інші католицькі мирянські організації із перших днів активно долучилися до допомоги Україні і співпрацюють із українськими організаціями у Відні.

Львів’янка Тетяна Хоменко проживає у Відні вже 23 роки і працює хірургом. Щороку вона їде на Великдень до Львова, аби святкувати його із українською родиною. Тетяна волонтерить ще з 2014 р. і постійно розповідає про Україну своїм австрійським друзям.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134442

“Україна цікава іноземцям, навіть зараз, під час війни. Дуже багато моїх друзів, в тому числі німецьких дипломатів, просять мене поїхати з ними в Україну, вони хочуть побачити українське життя сьогодні. Спочатку вони питали: Україна — це де? А потім самі детально вивчали нашу історію і починають мені про неї розповідати”, – каже Тетяна.

Вона відзначає, що віденські гаївки дуже близькі до тих, що відбуваються у Львові у Шевченківському гаї.

“Я пригадую гаївки із Шевченківського гаю у Львові, це чудесна традиція і дуже важлива річ, яка об'єднує нас всіх. Я вважаю, що такі заходи ще значно важливіші для українських біженців, бо одна справа, коли хтось приїхав сюди на навчання чи роботу, і зовсім інша – коли люди були змушені приїхати сюди через війну. Дуже важливо разом з’їсти справжнього українського борщу, поспілкуватися зі своїми і єднатися”, – переконана пані Оксана.

Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134443
Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги - фото 134444

Від редакції: коли текст вже був на сайті, стало відомо скільки загалом зуміли зібрати на благодійному заході – 16600 євро. І таким чином вдасться купити не дві, а цілих три карети швидкої допомоги.