"Божа милість": Як церкви протистоять коронавірусу і хто кличе вірян у храми

23.03.2020, 13:00
"Божа милість": Як церкви протистоять коронавірусу і хто кличе вірян у храми - фото 1
З усіх інституцій українці найбільше довіряють церкві й армії, свідчать соціологи. Як поводиться церква в умовах, що вимагають від нації мобілізації всіх сил? Кожна з конфесій обрала свій шлях

З усіх інституцій українці найбільше довіряють церкві й армії, свідчать соціологи. Як поводиться церква в умовах, що вимагають від нації мобілізації всіх сил? Кожна з конфесій обрала свій шлях

В Одесі Московський патріархат влаштував хресну ходу проти коронавірусу на автівці зі святою водою. Фото: Одеська єпархія

У довірі до церков зізнаються соціологам близько двох третин громадян нашої країни. Тобто рекомендації священиків у нинішні непрості часи важливі для визначення тієї чи іншої моделі поведінки населення і його ставлення до карантинних обмежень. Адже спільна молитва, з точки зору санітарних норм – це скупчення людей в обмеженому просторі. Окрім того, небезпека може критися у прикладанні до ікон, а також причастя, яке здійснюється з одного посуду.

Представники влади земної звертаються до церковних "колег" по допомогу в умовлянні українців обмежити соціальні контакти. Так, київський міський голова Віталій Кличко цієї п’ятниці закликав представників усіх конфесій дотримуватися обмежувальних заходів і не проводити служби в умовах поширення коронавірусу. "Церква у нас відділена від держави, але в такі часи повинна дотримуватися заходів, які запровадила влада, щоб не наражати людей на небезпеку", - зазначив мер і мав рацію.

Більшість священнослужителів продемонстрували розуміння ситуації і відповідальність за душевне і фізичне здоров’я вірян. Три дні тому Вселенський патріарх Варфоломій, ще навіть не знаючи про рекомендації від Кличка, наказав церквам, що належать до сім’ї світового православ’я (з якої за власною волею вийшла Російська православна церква), задля боротьби з поширенням коронавірусу припинити проводити служби і обряди до кінця березня. Виняток зроблено для приватних молитов у церквах, які залишаться відкритими. Також Варфоломій закликав усіх залишатися вдома для власної безпеки. Константинопольська церква може переглянути заборону, якщо темпи розвитку пандемії сповільняться.  Відзначається, що Варфоломій і духовенство молитимуться за весь світ і "за його швидке звільнення від цього випробування".

Виконання цієї рекомендації вже почалося, причому трапляються кумедні прецеденти. У п’ятницю грецька поліція затримала митрополита Кіфірського (Греція) Серафима за порушення заборони на служби в храмах, повідомила агенція РБК з посиланням на газету Vima Orthodoxias. У поліцейському відділку митрополит розповів, що до нього ще не дійшов циркуляр архиєпископа Афінського і всієї Греції

До кліриків Православної церкви України у Національної поліції претензій бути не повинно: ПЦУ діє відповідно до рішення свого земного патрона. Ще раніше, ніж це було зроблено Константинополем, Священний синод помісної української церкви ухвалив практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з пандемією COVID-19. У духовенства просять "як тимчасовий надзвичайний захід, виявляючи турботу про вірян" залежно від обмежень, які вводяться органами державної влади та місцевого самоврядування, припиняти проведення богослужінь у храмах чи змінювати порядок так, щоб у них брала участь обмежена кількість осіб. ПЦУ рекомендує "сприймати викликані поширенням хвороби зміни та обмеження як аскетичний подвиг стриманості та самообмеження від спілкування (затвору), сутність яких співпадає із метою та практикою посту".

У зв’язку із запровадженням в Україні карантинних заходів ПЦУ ухвалила спеціальне звернення, яким закликає вірян "мати достовірну інформацію про коронавірус та шляхи його поширення, і, відповідно, щодо ефективних засобів профілактики, дій у разі виявлення ознак хвороби". Церква також заохочує своїх вірян "до вивчення та практичного застосування такої інформації" і просить "уникати двох крайнощів – як ігнорування реальної небезпеки, так і впадання у паніку".

Серед рекомендацій ПЦУ:

  • посилити заходи протиепідемічної безпеки у храмах, використовувати засоби дезінфекції, зокрема для підтримання чистоти ікон та інших святинь;
  • на час пандемії, а особливо у разі наявності підвищеної небезпеки у конкретних місцевостях, достатнім виявом шанування святинь (Хреста, ікон, святих мощей) може бути поклоніння/поклон перед ними, без цілування;
  • зазначене також може застосовуватися до особистих вітань та вияву пошани між членами Церкви, зокрема між священнослужителями і мирянами під час подання благословення;
  • тимчасово не переносити святині (святі мощі, шановані ікони) з місць їхнього постійного збереження;
  • використання для запивки після прийняття Причастя одноразових стаканів тощо.

За умови застосування цих рекомендацій ПЦУ не вважає за необхідне обмежувати проведення регулярних богослужінь.

До вимушених обмежень вдалися і в Українській греко-католицькій церкві. Глава УГКЦ Блаженніший Святослав заявив, що під час карантину може бути виправданим не торкатися і не цілувати ікон, а загалом закликав усіх дотримуватися правил особистої гігієни в храмах. До того ж УГКЦ транслює богослужіння по радіо, телебаченню і в інтернеті, тому вірянам надано звільнення від обов'язку фізичної присутності на Літургії.

При цьому Святослав закликав молитися "за тих, хто захворів, за тих, хто найбільш вразливий до цього вірусу, а також за працівників охорони здоров’я, адже вони перебувають на передовій, найбільше ризикують своїм життям заради безпеки і здоров’я українського суспільства".

На окрему увагу заслуговують слова, сказані Патріархом УГКЦ у неділю, 22 березня, під час проповіді у Патріаршому соборі в Києві. Там він закликав українську владу "оголосити політичний карантин у країні" - не ухвалювати рішень, які можуть спричинити соціальну напругу. "А ще більше – не піддавайтеся спокусі за допомогою карантинних заходів здійснювати переслідування або репресії політичних опонентів", - наголосив Святослав.

Із цими заявами дисонує позиція конфесії, яка світську владу хоч і не критикує, але фактично закликає ігнорувати введені нею обмеження і перестороги. Така позиція Української православної церкви – тієї, яка вперто не хоче додавати у офіційну назву свою приналежність до Московського патріархату.

Комплекс "антивірусних заходів" почали з Вінниці, де 8 березня кілька тисяч вірян українського патріархату Московської церкви пройшли хресною ходою, щоб перемогти хвороби, серед яких і коронавірус.

11 березня Синод РПЦ у Москві затвердив правила протидії коронавірусу. Закликали вірян не піддаватись паніці, але зазначили: "Недопустимо легковажно ставитись до коронавірусної інфекції, ігнорувати вказівки лікарів та профілактичні заходи". Серед прямих вказівок РПЦ є дотримання санітарно-епідеміологічних заходів у монастирях та парафіях – застосування санітарних розчинів для дезінфекції рамок ікон, до яких прикладаються віряни. Пресслужба УПЦ МП церкви поширила рекомендації московських "старших товаришів".

А далі в "санітарно-просвітницьку роботу" включився намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло. На початку минулого тижня він спрямував інструкцію до монастирів УПЦ МП, де наказав на час карантину проводити особливі молебні та тричі на день бити в дзвони, щоб позбутися коронавірусу. Виганяти вірус дзвонами, до речі, благословив і митрополит Православної церкви України на Волині Михаїл.

За кілька днів у викладеному в YouTube відео настоятель Києво-Печерської лаври вже фактично підбурював своїх прихожан ігнорувати запроваджені державою обмеження і далі ходити у храми. Ламаною російською, з виразним акцентом, нагадавши про історію Содому і Гоморри, "чуму 1941 року", іспанку й Апокаліпсис, Павло повідомив, що: "Коронавірус - це не просто явище, це людська халатність або знищення людства". Між іншим, закинув, що українцям потрібно припинити "воювати одне проти одного". Чи не натяк це на "громадянський конфлікт на Донбасі", про який розповідають не лише кремлівські ідеологи, а й окремі наші "голуби миру"?

Резюме від Павла: "Моліться, постуйте, ходіть до храму, причащайтесь і причащайте маленьких дітей… Всі поспішайте в храм, читайте Псалтир, Євангеліє, обіймайте одне одного… Ми закликаємо всіх приходити на молитву". І на завершення додав, що "сьогодні готують людей, щоб віддати їх антихристу".

Позиція ця стає зрозумілою після вчорашнього висловлювання справжнього керівника українських православних Московського патріархату – Московського і всієї Русі патріарха Кирила. А він після недільного богослужіння закликав поглянути на коронавірус як на "милість Божу". Мовляв, Господь закликає нашу "самовпевнену технологічну цивілізацію, яка вважає, що їй все доступно і все можливо, оцінити межі своїх можливостей і усвідомити крихкість цієї цивілізації". Кирило застеріг від руйнування людських зв'язків в ситуації небезпеки, "коли кожен починає думати тільки про себе".

Зауважимо, єдиний з церковних діячів, хто потрапив у резонанс із заявами московських попів - це колишній предстоятель Українського православ’я Філарет, який зараз перебуває у добровільному розколі. На одному з телеканалів від заявив, що пандемія коронавірусу виникла та поширюється через одностатеві шлюби. Мовляв, хвороба пандемія коронавірусу на землі покликана очистити планету, "як Бог спалив Содом і Гоморру".

Додержуватися карантинних заходів і молитися вдома закликали лідери Духовного управління мусульман України (головні мусульманські святині Мекки і Медіни вперше в історії закриті через вірус), єврейських громад Києва, Дніпра, протестантських церков. І тільки у Московської церкви – окрема позиція. І дарма, адже розвиток епідемії показав, що перед нею всі рівні – і президенти, і депутати, і церковники. 

Ігор Петренко

Depo.ua, 23 березня 2020