Блог муфтія Саїда Ісмагілова_image

Блог муфтія Саїда Ісмагілова

Рамадан на окупованих землях Донбасу

01.07.2015, 12:53
Як проходить Священний для мусульман місяць на землях що вже більше року захоплені терористами.

Для мусульман Священний Рамадан - це найважливіший час в релігійному календарі. Це місяць денного посту, нічних молитов, читання Корану та благодійних вечерь - іфтарів, коли заможні мусульмани пригощають їжею всіх, хто прийшов до прийшли до мечеті – дому Всевишнього Аллага. Пророк Мухаммад (мир йому!) сказав: "О люди! До вас наближається величний місяць. В ньому є ніч аль-Кадр, що краще за тисячу місяців. Піст в цьому місяці Аллаг зробив обовязковим, а нічну молитву-таравіх дуже бажаною для виконання. Це місяць терпіння, а винагородою за терпіння є рай. Це місяць співчуття. Той хто нагодує на іфтар постуючего, звільнить шию свою від пекельного вогню та отримає спокуту своїх грехів".

Божа благодать нескінченна, як і святість Богом обраного часу. І ця благодать приходить як в мирні міста і села, так і на землі де точиться підступна неоголошена війна, а мешканці опиняються в стані заручників перевдягнених військових іншої держави.

Торік я проводив Рамадан у Донецьку. Загарбники вже встановили комендантську годину, вже добряче стріляли зі всіх видів важкої зброї, і якраз в цей час в Донецьк увійшли колони бойовиків зі Слов'янська та інших міст.

Особливість мусульманського таравіх-намазу в Рамадан полягає в тому, що він завершується глибоко вночі. Щоразу повертаючись вночі автомобілем з мечеті, ми порушували комендантську годину, і через раз нас зупиняли патрулі на безлюдних вулицях міста. Один раз навіть відкрили вогонь з автоматичної зброї, на щастя - поверх машини, бо ми здалися їм підозрілими. Довго лаялись на нас руським матом з московським акцентом і крутили в руках наші паспорти, але потім все ж відпустили.

Але незважаючи на таку небезпеку, віруючі все одно ходили до мечеті, ризикуючи навіть опинитися в підвалі на Щорса в катівнях колишнього будинку Служби безпеки. Релігійне життя пробивала собі дорогу навіть в таких умовах. Цього року ж стало набагато складніше та небезпечніше виконувати свої релігійні обов’язки під час священного місяця.

Я зробив моніторинг ситуації на окупованій частині Донбасу, і ось що вийшло:

Донецьк

Через жорстку комендантську годину, на нічну молитву в нашу мечеть приходить мало людей, приблизно 7-10 осіб. Це ті, хто живуть на прилеглих до мечеті вулицях і можуть прослизнути більш-менш непомітно. Їхати з інших кінців міста можна тільки до настання комендантської години, і перебувати в мечеті до ранку, оскільки вночі повертатися додому ніхто не ризикує. Імам Донецької мечеті «Аль-Амаль» шейх Хамза Іса повідомив що, «таравіх-намаз виконується щодня згідно з ісламським каноном, але кількість прихожан незначна. В дні коли в мечеті проводиться вечеря-іфтар, мусульман збирається більше, але всі вони мусять залишатись в мечеті до ранку через комендантську годину».

 

28 червня в велику Соборну мечеть Донецька, що розташована в зоні лінії зіткнення терористів зі збройними силами України, знов влучив снаряд. Про це в соцмережах повідомив голова релігійної громади «Зірка пророка» Брагін Рашид. Це вже трете влучання в мечеть протягом останнього року, раніше був пробитий купол мечеті, та пошкоджена одна зі стін будівлі. Адже бойовики, розташовують вогневі позиції у місті, та ховаючись серед житлових районів Донецька ведуть вогонь по українських містах, селах, та позиціях ЗСУ. У підсумку мечеть в аварійному стані. Нічні молитви таравіх там не проводяться.

Макіївка

У макіївській мечеті, що розташована в старому районі міста, через комендантську годину на початку Рамадану нічні молитви деякий час не проводилися. Однак потім її стали відвідувати кілька чоловіків-мусульман, що мешкають поблизу в приватному секторі. Кількість прихожан вночі становить 5-7 осіб.

Луганськ

Луганську Соборну мечеть, після потрапляння в неї ракети від установки «Град», мусульманська громада відремонтувала і зараз в ній вже проводяться нічні таравіх-молитви. Не розірвавшийся боєприпас, що стирчав посеред молитовного залу знешкодили. Як повідомив голова мусульманської громади Луганська Сейфулла Рашидов, через комендантську годину, лише близько 10 прихожан щовечора збираються заздалегідь в мечеті, разом вечеряють і моляться залишаючись в ній до ранку, до закінчення комендантського часу.

У містах Стаханов, Красний Луч, Торез, Сніжне, Брянка мечеті в нічний час не відвідують. Щодо діяльності мечетей у містах Алчевськ, Антрацит, Свердловськ та Шахтарськ – відомостей наразі немає.

Раз на тиждень на окупованих територіях проводяться благодійні вечері - іфтари, за рахунок пожертвувань що надходять від мусульман України. На них збираються найбільш нужденні одновірці – люди похилого віку, інваліди, діти, багатодітні родини. Громади готують їжу, та пригощають всіх хто завітав до мечеті.  

Духовне управління мусульман ще до початку Священного місяця рекомендувало мусульманам на окупованих територіях не ризикувати життям та буди обережними, вразі небезпеки не відвідувати мечеті і молитися вдома.

Донбас є другим (після українського Криму) регіоном України по чисельності мусульман. До початку окупації на Донбасі налічувалось близько 250-ти тисяч мусульман, а в майже в кожному великому місті за часи незалежності була побудована мечеть. Більшість мусульман Донбасу, разом з культовими спорудами залишились під окупацією.   

 

Муфтій мусульман України

Шейх Саід Ісмагілов 

Останні новини

Вчора