Ректор УКУ оприлюднив свідчення про спробу СБУ чинити тиск на керівництво університету
ЛЬВІВ — З Меморандумом про відвідини УКУ працівником СБУ, відповідальним за стосунки з Церквами, що відбулися 18 травня, ректор УКУ ознайомив широку громадськість в Україні та за кордоном. Розмова працівника СБУ з ректором у кабінеті останнього тривала 40 хвилин, після якої о. д-р Борис Ґудзяк заявив, що «можна очікувати, що УКУ буде об’єктом особливої уваги й можливого тиску в наступні місяці». Він також зазначив, що важливою допомогою для УКУ буде солідарність міжнародної спільноти і, особливо, академічного світу, аби університет відстояв свою принципову позицію стосовно інтелектуальної і суспільної свободи.
Мета візиту працівника СБУ — відповідь на студентські акції протесту проти нової влади. Він попереджав ректорат що саме може чекати на студентів та наголошував на відповідальності дирекції закладу.
«… цей співробітник у ввічливий спосіб повідомив про те, що деякі політичні партії планують протести та демонстрації з приводу суперечливої (а в деяких випадках обурливої) політики нової української влади. Студенти будуть задіяні у цих протестах. Існує небезпека, що деякі з цих акцій можуть супроводжуватися провокаціями. Він ствердив, що студенти, звичайно, мають право протестувати, однак адміністрація університету повинна їх застерегти, що ті, хто візьме участь у будь-якій протиправній діяльності, будуть притягнуті до відповідальності перед законом. Протиправна діяльність включає в себе не тільки акти насильства, а й, наприклад, пікети, що блокують доступ до робочих місць урядових службовців (або будь-які інші протести, не санкціоновані владою)», — розповів о. д-р. Борис Ґудзяк.
«Після усного представлення справи співробітник поклав на стіл розкритого листа на аркуші паперу, що був адресований мені. Він попросив мене прочитати листа, а тоді підтвердити підписом, що я ознайомився з його змістом. Відвідувач ствердив, що після того, як я прочитаю і підпишу цей лист, він повинен забрати його з собою. Оскільки я зміг побачити, що документ був адресований мені як ректорові (я також зауважив, що на ньому було два підписи, які надавали йому особливо офіційного характеру), я спокійно відповів, що всякий лист, адресований мені, стає моєю власністю і повинен залишатися у мене, принаймні у формі копії. Лише за цих умов я міг погодитися прочитати цей лист (не говорячи вже про те, щоб його підписувати).», — продовжує розповідь о. Борис.
Після такої відповіді у присутності ректора працівник СБУ у телефонному режимі порадився зі своїм керівництвом, однак воно заборонило залишити оригінал чи копію листа його адресату.
Після цього ректор навідріз відмовився детальніше ознайомитися з листом, не говорячи вже про його підписання.
Як свідчить Борис Ґудзяк, працівник СБУ був здивований такою його позицією та розповів, що «він не часто зустрічається з подібною реакцією». «Він пояснив мені, що регулярно працює з духовенством. Можна припускати, що подібним чином зверталися і до інших душпастирів (які працюють з молоддю, студентами і т.д.), та що хтось міг не відмовитися підписати такий документ», — продовжив отець-ректор.
Як наслідок, ректор УКУ у своєму меморандумі чітко пояснив, що УКУ твердо стоїть на позиції свободи та відкритості, робитиме все можливе для опору таким зазіханням на свободу.
«Відкриті висловлювання і публікації на ці теми є мирним і найбільш ефективним способом протидії секретному контролю та залякуванню студентів і громадян. Як стало очевидним під час згаданого випадку, представники владних структур є особливо чутливими до винесення їхніх дій на публіку. Інформація може відігравати запобіжну, коригуючу й зцілюючу роль, якщо вона виявляє заплановані дії, які мають на меті обмежити громадянську свободу, демократію та людську гідність», — наголосив ректор УКУ.