«Сьогодні ми отримуємо потужного молільника на небесах за нашу Церкву і Україну», — Глава УГКЦ про Бенедикта XVI

05.01.2023, 16:00
Католики
«Сьогодні ми отримуємо потужного молільника на небесах за нашу Церкву і Україну», — Глава УГКЦ про Бенедикта XVI - фото 1
Українська Греко-Католицька Церква в особі великого Учителя і Отця Церкви наших часів Папи-емерита Бенедикта XVI мала доброго батька, великого приятеля, який вмів радіти радощами України і боліти нашими з вами болями. Так про Папу Бенедикта XVI у день його похорону, 5 січня 2023 року, сказав Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час заупокійної Архиєрейської Божественної Літургії в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві.

З Главою УГКЦ співслужили владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії, та численне духовенство, повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Заупокійну Літургію за Папою Бенедиктом XVI Блаженніший Святослав звершив у ті самі хвилини, коли у Ватикані відбувалися похоронні богослужіння. У цей день Українська Греко-Католицька Церква молитовно єднається з усією Католицькою Церквою, яка сьогодні, як сказав Глава УГКЦ, «прощається і передає в руки Небесного Отця світлу постать Папи-емерита Бенедикта ХІV». За блаженний упокій Папи Бенедикта XVI моляться у всіх катедральних соборах УГКЦ.

«Ми мали особливу благодать бачити великого Учителя і Отця Церкви наших часів, одного із найглибших богословів, якого Церква мала в непростих обставинах сучасності. Ми бачили у ньому одного із найглибших християнських мислителів нашого часу, який умів поєднати висоту християнської мудрості з глибиною християнської покори», — сказав Предстоятель.

Глава УГКЦ поділився особистими спогадами і досвідом зустрічей та спілкування з Папою Бенедиктом.

«Пригадую собі, як ще будучи римським студентом, ми ходили до Конгрегації доктрини віри для семінарських занять з вивчення Катехизму Католицької Церкви. Тоді кардинал Рацінгер, який був натхненником і організатором праці над сучасним катехизмом Католицької Церкви, нам видавався дуже делікатною, тендітною, криштальною особою, який таким лагідним, спокійним голосом вмів говорити про дуже складні і непрості речі. Багато студентів, які навчалися в університетах Риму бачили, як він пішки щодня ходив до праці у своїй знаменитій беретці», — розповів він.

Особливою була і зустріч з майбутнім Папою Бенедиктом у 2002 році на світовому Конгресі з нагоди 10-річчя виходу у світ Катехизму Католицької Церкви: «До нині пригадую промову кардинала Ратцінґера на Конгресі. Мені запам’яталося, як він пояснював, що Катехизм Католицької Церкви — це не підручник з богослов’я, а виклад віри Церкви, який передає певну, перевірену тисячоліттями віру Христової Церкви мовою сучасної людини».

Папа Бенедикт XVI, за словами Глави УГКЦ, мав особливе довір’я до молодих людей: «Можу посвідчити особисто. Папа Бенедикт іменував мене єпископом, коли мені було 38 років. Він повірив, що я дам собі ради».

«Сьогодні ми отримуємо потужного молільника на небесах за нашу Церкву і Україну», — Глава УГКЦ про Бенедикта XVI - фото 106178

Коли одразу після інтронізації Блаженніший Святослав перебував у Римі, Папа Бенедикт XVI під час загальної аудієнції у Ватикані привітав його українською мовою і запевнив українців у своїй молитві.

«Після папського привіту українською мовою увесь український Рим, який був на площі Петра почав співати „Многая літа“. Папа це почув, перервав промову і встав. Ми всі пережили дуже моторошний момент великої особистої поваги папи до нашої Церкви, яка воскресала і почала говорити таким дивним, молодим голосом до світу», - пригадав Глава УГКЦ.

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року Папа Бенедикт одним з перших написав Блаженнішому Святославові листа зі словами підтримки.

«З першого моменту йому було чітко зрозуміло, хто є злочинець, а хто — його жертва. Папа в особистих молитвах став на сторону України. І всі ці місяці він невпинно за нас молився, — наголосив Глава УГКЦ і додав: — Так покерувала історія, що я був одним з останніх, кого Папа прийняв на аудієнції у своєму домі „Мater Ecclesiae“ у Ватикані [9 листопада 2022 року — ред.]. Вже будучи немічним, він пів години розпитував деталі про страждання українського народу. На завершення розмови папа мені сказав: „Можливо, я вже не можу багато робити, але я практикую молитву. Будьте певні, що я молюся за Україну“. Ці його слова так глибоко звучать сьогодні у моїх вухах».

Глава УГКЦ переконаний, що невдовзі Католицька Церква проголосить Папу Бенедикта Учителем Церкви, великим інтелектуалом нашого часу, який «став мучеником за правду, ісповідником Христової істини, свідком живого Христа присутнього між нами, свідком Христової Істини у світі постправди».

Блаженніший Святослав закликав вірних молитися за прославу папи Венедикта XVI.

За три дні, звернув увагу Предстоятель, до базиліки Святого Петра прийшло понад 200 тисяч людей, щоб попрощатися з Папою Бенедиктом.

«Ми сьогодні прощаємося з тобою, наш дорогий отче, віддаємо тебе в руки нашого Небесного Отця і кажемо: Вічная тобі пам’ять», — завершив Предстоятель УГКЦ.

На завершення Літургії архиєреї зі священиками УГКЦ відслужили панахиду.