Сьогодні розпочалася процедура обрання Болгарського Патріарха

20 червня, 12:12
Православні
Сьогодні розпочалася процедура обрання Болгарського Патріарха - фото 1
Сьогодні, 20 червня, розпочався перший етап обрання Болгарського Патріарха: голосування Священного Синоду за список з трьох кандидатів, який буде поданий далі на розгляд Собору. Другий - голосування Собору відбудеться 30 червня.

Про це у себе не ФБ написав митрополит ПЦУ Євстратій (Зоря).

Священний Синод БПЦ - орган, який складається з архиєреїв, що очолюють єпархії (єпархіальних митрополитів). За відсутності Патріарха зараз до складу Синоду входять 14 архиєреїв.

Голосування є таємним, а включеним до списку вважається той, хто набере 2/3 голосів.

Як зазначив митрополит Євстратій, під час минулих виборів процедура тривала 2 дні, тому що лише один з трьох необхідних кандидатів набрав 2/3 голосів відразу. Тоді відбулося 30 турів голосування.
Крайній термін завершення голосувань - опівночі з суботи на неділю, адже процедура має завершитися за 7 днів до початку Собору (який відкриється 30 червня).

Вважається, що більшість у 2/3 складає 10 голосів, але у звʼязку з тим, що під час голосувань жоден інший кандидат, окрім митрополита Галактіона, не набирав 10 голосів, було тодішнім намісником Патріаршого престолу оголошено, що математично 2/3 - є 9 голосів (14 поділити на 3 та помножити на 2 = 9,33, що за правилами округлення дійсно складає 9). Після цього було набрано необхідні 3 кандидатури, однією з яких був пізніше обраний Патріарх Неофіт.

Хто може бути кандидатом?

До кожного кандидата на патріарший престол Статут БПЦ встановлює чотири вимоги:

- бути єпархіальним митрополитом (такими є члени Священного Синоду);
- бути не молодше 50 років;
- керувати єпархією як єпископ не менше 5 років;
- «відзначатися правильними думками про православну віру і точним дотриманням церковного порядку».

З 14 митрополитів цим критеріям відповідають 9. Інші або не мають 50 років, або не мають 5 років перебування на кафедрі.

Отже, потенційними кандидатами є:

- митрополит США, Канади та Австралії Йосиф;
- Великотирновський митрополит Григорій;
- митрополит Плевенський Ігнатій;
- Ловчанський митрополит Гавриїл;
- митрополит Пловдивський Миколай;
- митрополит Варненський і Великопреславський Іоанн;
- Русенський митрополит Наум;
- митрополит Врачанський Григорій;
- митрополит Відинський Даниїл.

Формально процедура обрання не передбачає права самовідведення кандидата, якщо його імʼя буде назване під час голосування. Однак за канонічною традицією також потрібна згода обраного кандидата, а обрання не може бути примусовим.

Як прогнозують місцеві оглядачі, головна боротьба точитиметься навколо напрямку подальшого розвитку БПЦ - чи вона буде йти за волею Моспатріархату, чи вона буде зміцнювати свою незалежну від Москви позицію, чи буде обрано кандидата, який стане компромісним між двома цими напрямками.