Сповідь у режимі «Політ». Чи може смартфон… підслуховувати наші гріхи?

07.11.2024, 20:46
Сповідь у режимі «Політ». Чи може смартфон… підслуховувати наші гріхи? - фото 1
За порушення таємниці сповіді священникові загрожує відлучення від Церкви. Але що, коли підслуховує не людина, а… смартфон?

Джерело: Stacja7 / CREDO

Часто буває, що і священники, й вірні, йдучи до сповіді, беруть із собою телефони. Це вже невід’ємний і майже необхідний елемент сучасного життя. Але як щодо програм, які мають доступ до наших мікрофонів? Чи слухають вони наших сповідей? Нам є чого боятися?

Розвинені технології ставлять нас перед несподіваними запитаннями. На одне з них відповідає Матеуш Хробок, фахівець із кібербезпеки.

Сучасні смартфони справді постійно прислухаються до звуків навколо — головно заради визначення слів, які активують голосових помічників. Ця обробка відбувається локально на пристрої, без надсилання даних у хмару, доки не буде виявлено слово-активатор, — пояснює він.

Таїнство «на прослуховуванні»

Експерт з кібербезпеки зазначає, що набагато більшу загрозу становлять додатки, «яким ми свідомо чи несвідомо надали доступ до мікрофона».

Такі програми, як Facebook, Instagram і TikTok, потенційно можуть використовувати ваш мікрофон, якщо вони мають дозвіл на його використання. Те саме станеться зі шкідливими програмами, які можуть використовувати мікрофон, але ми про це не знаємо, каже Матеуш Хробок.

Це означає, що телефон, який ми тримаємо в кишені чи в сумочці під час сповіді, «теоретично може записувати звук, якщо на ньому є активні програми з доступом до мікрофона». Шкідливе програмне забезпечення може використовувати мікрофон, навіть якщо програма неактивна, додає він.

Сповідь без телефону

Тому під час сповіді варто залишити телефон за межами конфесіоналу. А якщо це неможливо або телефон насправді необхідний, то перед сповіддю варто вимкнути голосові помічники й перевірити дозволи програм у налаштуваннях приватності. Хорошим рішенням також буде увімкнути режим польоту або повністю вимкнути телефон на час сповіді.

Експерт також пропонує регулярно перевіряти дозволи додатків і позбавляти доступу до мікрофона ті, яким цей доступ не потрібен. Варто оновлювати операційну систему й додатки, щоби знизити ризик використання шкідливими програмами «дірок» у безпеці.

А загалом, було би непогано заборонити телефони у конфесіоналах.

Це реально?

Саме на такий крок наважився єпископ Джеймс Конлі з дієцезії Лінкольна (США). Цього року він запровадив офіційну заборону священникам користуватися смартфонами у конфесіоналах. Крім того, за словами канцлера дієцезії о.Калеба Ла Рю, єпископ щонайменше десять років «наполегливо закликав» священників не брати свої телефони до конфесіоналів.

Отець канцлер також сказав журналістові CNA, що чув про кілька інших дієцезій у США, які впроваджують подібну політику з міркувань конфіденційності в сповідальницях. Це пов’язано зі страхом «випадково натиснути [запис] або, в гіршому випадку, священник комусь подзвонить і той почує чиюсь сповідь».

Однак о.Ла Рю пояснив, що основною причиною заборони єпископа Конлі були не побоювання щодо конфіденційності під час сповіді, а просте ствердження: час, проведений священником у конфесіоналі, має бути тихим, присвяченим молитві та вільним від відволікань.

Сповідь — одне з найсокровенніших таїнств. В епоху сучасних технологій варто подбати про те, щоб це так і залишалося. Якщо немає гострої потреби — не беріть телефон до сповіді. Не чекаючи на «заборони згори», подбайте про свою конфіденційність і безпеку самі.