Блог Володимира Мельника_image

Блог Володимира Мельника

ТЕХНОЛОГІЯ ЦЕРКОВНОГО ФЕЙКУ

21.08.2021, 23:27
Мітинг представників УПЦ(МП) під Верховною Радою (21 серпня 2021) - фото 1
Мітинг представників УПЦ(МП) під Верховною Радою (21 серпня 2021)

Сьогодні став свідком технології народження церковного фейку «під замовлення». Вранці дивився трансляцію богослужіння з Михайлівського монастиря. Послухав промову Вселенского патрірха Варфоломія. Здивувався спершу, що не було паралельного синхронного перекладу (як зазвичай буває), а текст перекладу на українську після самої мови зачитав єп. Команський Михайло, представник Константинопольської ПЦ в Україні. Сам текст перекладу опублікований на сайті ПЦУ і кожен може прочитати його. Серед іншого там є такі слова: «Вселенський Патріархат ніколи, користуючись наявною імперською владою, не обирав шлях культурної та мовної асиміляції національностей, які приходили у віру Євангелія. Навпаки, Велика Церква прийняла місцеві звичаї, мову, якою говорили люди, вона надихнула та культивувала, сприяла розвитку місцевої культури, настільки, що сьогодні неможливо уявити якою була би доля тих народів, які прийняли християнство, без культурного впливу Православної Церкви. У такому дусі, Святий та Великий Собор на Криті проголосив, що: “На противагу зрівняльній та безликій гомогенізації, яку різними способами пропагують, Православ’я проголошує пошану до своєрідності людей та народів”».

Але яким було моє здивування, коли незабаром (це ж надо як швидко!) отримав від архієрея УПЦ (МП) відео фрагмент виступу патр. Варфоломія з нібито синхронним перекладом, де говориться: «Сьогодні головне, щоби справжні патріоти України не розмовляли російською окупаційною мовою. Вона незрозуміла. Тим більше незрозуміла церковно-слов'янська мова. Мова справжніх патріотів України, як ми бачимо і чуємо, є грецька мова, ново-грецька мова, якою молитися та звертається всесвятішій патріарх Варфоломій до всього світу. Це головне усвідомити нам сьогодні, справжнім патріотам України, справжнім православним християнам, бо імперська, російська ідеологія руйнує Церкву. І тільки свята ідеологія Стамбулу(!) дає нам натхнення, крила, піднесення. Це справжнє християнство, яке позбавлене геополітичного впливу. А головне, кожен українець розуміє цю чудову, мелодійну грецький мову. Все зрозуміло! Серце відкривається для віри!».

Маячня цього тексту є очевидною і не заслуговую жодної уваги. Але цікаво, що навіть в цьому незграбному фейку є самовикриття, навіть два: (а) озвучка спростовує що це пряма мова патр. Варфоломія (який явно не міг вимовити фразу «Якою молитися та звертається всесвятішій патріарх Варфоломій»). (б) використання «Стамбул» замість «Константинополь» чи «Фанар» (де знаходиться резиденція патр. Варфоломія) є в принципі неможливим для Патриарха, разом з тим є сталим виразом у використанні представників РПЦ. І ось що цікаво.

По-перше, я спеціально подивився всі доступні записи трансляції різних каналів. Так ось, в жодній трансляції не було ані такого тексту (і, звісно, бути не могло), ані коментатора з таким голосом. Значить, це не трансляція.

По-друге, відсутність будь-яких логотипів каналу підтверджує, що це не продукт будь-якого каналу (нехай навіть самого провокаційного).

По-третє, судячи з якості відео, ролик готували наспіх: на телефон знімали частину екрану, і зачитували заздалегідь підготовленій текст (можливо, любитель, на якого потім можна буде легко звернути).

По-четверте, не вдалося знайти навіть довшого шматка з таким озвученням. Моєму співрозмовнику це також не вдалося. Що свідчить про те, що цілеспрямовано готувався лише цей фрагмент.

По-п'яте, ролик з швидкістю блискавки розійшовся в середовищі УПЦ (МП), в т.ч. серед єпископату, який повинен був обурено пересилати це далі. Дивує така оперативність.

І раптом виявляється ще більш дивне! Мало не паралельно з розсилкою фейковий ролику, його текст як «слова патріарха Варфоломія» озвучується на мітингу протестуючих прихильників УПЦ (МП) проти приїзду патр. Варфоломія у Верховної Ради. Так, оратор, о. Віктор Земляний, цитує цей текст практично дослівно (Це ж надо, і тут така оперативність!): «Сьогодні я почув слова патр. Варфоломія (Фейк! - В.М.), який приїхав до нас на нашу землю гостем, хоча його ніхто сюди не звав (Фейк! - В.М.). І він сказав наступну цитату (Фейк! - В.М.): Я сьогодні радію, каже Патріарх Варфоломій, від того, що справжні патріоти України зрозуміли нарешті, що російська мова являється для них чужою, що церковнослов’янська мова є для них незрозумілою. А зрозумілою мовою для патріотів України віднині являється новогрецька мова”».

Дивує (1) як уважно стежив отець Віктор за трансляцією і промовою Патріарха. Ось тільки до якого саме ЗМІ була прикута його увага? (2) Як оперативно він зумів передати те, що відбувалося мало не паралельно з поширюваним фейком. (3) З якою легкістю, не моргнувши оком, православний священик переступив через явну фейковість свого джерела «прямої мови» Патріарха. А можливо, у о. Віктора була більш рання версія тексту, яку він повинен був озвучити, в якій не було згадуваного вище самовикриття. Тим більше, оратори зазвичай готуються заздалегідь.

Цілком ймовірно, що принциповий представник УПЦ (МП), отець Віктор Земляний заздалегідь готувався озвучити потрібний текст, а вже фейк підігнали пізніше. Навіщо? Щоб в натовпі «ярость благородная вскипааала, как волна!». Як то кажуть, виделки неодмінно знайдуться, і вже знайшлися, але кого це цікавить. Тим більше, коли мова йде про натовп людей, що не звикли думати [критично]. Осад залишився, і – найголовніше – вдалося підігріти ненависть, як і планували організатори! Зрозуміло, навряд чи хто з творців або (ненавмисних) розповсюджувачів цього фейку, що розпалює зло та ворожнечу, покається і попросить вибачення за брехню і поширювану неправду.

Хоч там як, але дуже добре, що маємо цей епізод. Він є прекрасною і яскравою ілюстрацією як благочестя пастирів і ватажків нинішніх мітингів в УПЦ (МП), так і «аргументів», використовуваних протестувальниками і, власне, того двоєдумства за Орвеллом: «Двоєдумство – душа партії, оскільки партія користується навмисним обманом, твердо тримаючи курс до своєї мети. Говорити явну брехню і одночасно в неї вірити, вимагає від члена Партії цілковито віддану готовність сказати що чорне є білим, коли того вимагає партійна дисципліна». І ось архієреї і священики УПЦ (МП) без жодних дорів сумління почали проповідувати, що чорне є білим. Прекрасна робота батька брехні, служінню якому і присвятили сьогоднішній день як о.Віктор Зенмляний, так і організатори мітингу. Варто нагадати слова Спасителя: «Ваш батько – диявол, то ж ви хочете виконувати бажання вашого батька. Коли говорить неправду – тоді говорить своє, бо він неправдомовець і отець брехні» (Ів. 8:44)

Теги: #Блоги