Тисячі мусульман вперше провели молитву у Святій Софії, перетвореній в мечеть (оновлено)

25.07.2020, 12:07
Світові
Тисячі мусульман вперше провели молитву у Святій Софії, перетвореній в мечеть (оновлено) - фото 1
Кілька тисяч мусульман у п’ятницю, 24 липня, зібралися на першу за 86 років п'ятничну молитву в Айя-Софії - уперше після того, як стамбульська пам'ятка була перетворена з музею в мечеть.

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Hurriyet Daily News.

Молитва відбулась після того, як 10 липня суд анулювало статус музею, який зберігався за собором Святої Софії з 1934 року.\лизько тисячі людей дозволили пройти через контрольно-пропускні пункти всередину, у той час як іншим довелося розгорнути свої килимки для молитви назовні.

Люди прибули з усієї Туреччини. Дехто розбив табір та провів біля стін колишнього музею ніч. Великий екран і гучномовці, встановлені на площі, транслювали молитву для тисяч присутніх на вулиці.

Турецькі ЗМІ повідомляють, що десятки вірян прорвалися через один контрольно-пропускний пункт поліції, щоб пройшли до Айя-Софії всередину, порушивши правила соціального дистанціювання, введені через спалах коронавірусу.

Президент Реджеп Таїп Ердоган взяв участь у молитві, прочитавши уривок зі священної книги мусульман Корану. Разом зі своїми міністрами, одягненими в білі маски, Ердоган став на коліна на початку церемонії.

Підлогу історичної споруди покрили килимом, щоб не завдавати шкоди історичній фактурі і архітектурі будівлі. Християнські фрески і мозаїки були закриті системою штор під час молитви.

Чиновники раніше заявляли, що християнські зображення у соборі будуть сховані під час молитви мусульман, але залишаться відкритими для огляду відвідувачів в інший час.

Як розповів РІСУ шейх Саїд Ісмагілов, проведення першого за 84 роки джума-намазу в Софії викликало не аби яке зацікавлення. "Десятки тисяч мусульман зібралось на прилеглих вулицях, щоб помолитись за імамом в Софії, та стати свідками цієї історичної події. Багато приїзжих з інших міст Туреччини, або навіть із-за кордону з вечора розташовувались на прилеглих майданах, а влада міста для них перевела мечеть Султана Ахмета, що розташована проти Софії, на цілодобовий режим, щоб приїзжі могли там відпочити та відвідати вбиральні".

Протягом доби після відкриття Софія була відкрита для відвідувачів. Потім її зачинили для прибирання.

"В своїй більшості турецьке суспільство сприймає повернення Софії зі статуса музею до статусу культової споруди надзвичайно натхненно, — зауважує шейх Ісмагілов. — Але вбачає у цьому не конкуренцію з християнством, а як черговий крок у боротьбі з атеїзмом і секуляризацією, як відновлення культурних та релігійних традицій. Це схоже на радість віруючих, коли в Україні храм повертають релігійній громаді, який був відібраний радянськими атеїстами. Для мусульман-турків, це також повернення громаді культового майна, яке було незаконно в них відібрано. Тому я би не радив вбачати в цьому образу чи зневагу для християн, тим більше, що турецька влада гарантувала збереження всіх фресок та ікон і вільний доступ туристів до Софії".

Собор Святої Софії був побудований як православний християнський собор і вперше перетворений на мечеть після османського завоювання дев'ять століть потому.

1500-річний об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО став музеєм у 1934 році.

Тисячі мусульман вперше провели молитву у Святій Софії, перетвореній в мечеть (оновлено) - фото 54068